Saç Sağlığı İçin Gerekli Vitaminler

Saç Sağlığı İçin Gerekli Vitaminler

Saç sağlığı için gerekli vitaminler ve sağlıklı saçlar için gerekli vitaminler ile minerallerin bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bilmesek şampuanlarımıza vitaminler karıştırmaz; saç bakımımız için şifalı yağların içerisine bazı besinleri eklemeyiz. Ancak söz konusu vitamin ve mineralleri sadece saçlarımıza dışarıdan uygulamak da yeterli olmaz; beslenmemize de dikkat etmemizin önemi oldukça fazla. Peki saç sağlığı için gerekli vitaminler ve mineraller hangileri? Hangi görevi üstleniyorlar? Onları ne şekilde alabiliriz? İşte yanıtlar…

Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Vitaminler

■ A Vitamini: A vitamini saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olurken, eksikliği halinde saç derisi kuruyarak kepeklenir ve saç dökülmesi ortaya çıkar. Saçların nemlenmesini sağlayan sebum üretimine de katkı sağlayan A vitamini fazla alındığında ise tıpkı eksikliğinde olduğu gibi yine saç dökülmesine neden olur. Mercimek, balkabağı, havuç, brokoli, ıspanak, patates ve yumurta sarısı tüketerek, saç sağlığı için gerekli A vitamini saçlara uygulanabilir. Süt ve yoğurt gibi hayvansal besinlerin içeriğinde de A vitamini bulunmaktadır.

■ B Vitamini: Sağlıklı saçlar için gerekli vitaminler arasında yer alan Biyotin B vitamininin içeriğinde yer almaktadır. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcıdır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşması için de B vitaminine gereksinim duyulmaktadır; kırmızı kan hücreleri saç köklerine hem oksijen, hem de besin taşımaktadır. B3 vitamini tavuk, balık, kırmızı et ve karaciğerin içeriğinde yer almakta olup kan dolaşımının hızlanmasına katkıda bulunmaktadır. Eksik olması halinde saç dökülmeleri, incelmeleri, güçsüzlüğü ve kırılmalar daha sık göze çarpmaktadır. B7 vitamini sayesinde saç için gerekli olan keratin sağlanmış olur ki keratin bir proteindir. Eksikliği halinde saç derisinin pullanması ve saç dökülmeleri söz konusu olmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerle birlikte karaciğer ve yumurta sarısında bol miktarda bulunmaktadır. B9 vitamini ise adı en çok gebelikte geçen folik asittir. Yeni saçların çıkmasını sağlayan hücrelerin oluşumuna katkıda bulunur. Az olması halinde ise saçların geç uzaması durumu söz konusudur. Baklagillerde, yeşil yapraklı sebzelerde, portakal ve brokolide bol miktarda bulunmaktadır. B12 vitamini ise hücrelere oksijen taşımakla görevlidir. Az olması halinde saç üretimi yeterince gerçekleşmeyecektir. B12 vitamini en çok kırmızı ette bulunmaktadır.

■ C Vitamini: Saç sağlığı için gerekli vitaminler arasında yer alan C vitamini, Demirin vücut tarafından emilimini kolaylaştırmaktadır. Demir ise saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olarak saç köklerini güçlendirir. C vitamini eksikliğinin söz konusu olması halinde ise saçlar güçsüzleşip çabuk kırılmaya, parlaklığını yitirmeye başlar. Kivi, portakal, mandalina, limon, çilek, domates ve brokoli içeriklerinde bol miktarda C vitamini bulundurmaktadır.

■ D Vitamini: Sağlıklı saçlar için gerekli vitaminler arasında yer alan güneşin direk olarak D vitamini kaynağı olduğunu belirtelim ve yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olduğunu hatırlatalım. D vitamini eksikliğinin söz konusu olması halinde ise saçkıran görülme ihtimali oldukça yüksektir. Yağlı balıklarda, yumurta ve ciğer ile birlikte bazı mantar türlerinde de D vitamini bulunmaktadır.

■ E Vitamini: Var olan saç hücrelerini onaran ve yeni saç hücreleri oluşturan E vitamini eksikliğinde saçlar geç uzar, dökülür ve kolay kırılan hale gelir. İçeriğinde E vitamini bulunan besinler arasında lahana, maydanoz, yulaf, buğday, mısır yağı, soya fasulyesi yağı… gibi isimlerden söz edebiliriz.

Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Mineraller

■ Demir: Kırmızı kan hücrelerinin diğer hücrelere oksijen taşımasında demirin rolünden biraz önce söz etmiştik. Bu sayede saçların sağlıklı uzaması söz konusu olmaktadır. Demir eksikliği ise kansızlığa neden olur ve kansızlık saç dökülmesinin en önemli sebebidir. Mercimek, kırmızı et, ıspanak ve yumurta, demir bakımından zengin besinler arasında yer almaktadır.

■ Çinko. Sağlıklı saçlar için gerekli mineraller arasında yer alan Çinko, saçların sağlıklı uzamasına ve kendini onarmasına katkıda bulunmaktadır. Hem eksikliğinde hem de fazlalığında saç dökülmesi ortaya çıkar. Mercimek, kırmızı et, kabak çekirdeği ve ıspanağın içeriğinde bol miktarda çinko bulunmaktadır.

■ Protein: Saç sağlığı için gerekli vitaminler ve mineraller arasında yer alan bir diğer isim de protein olup, zaten saçlarımızın büyük bir kısmı proteinden oluşmaktadır. Yeteri kadar alındığında saçlar sağlıklı bir şekilde uzayacaktır. Süt, yoğurt, yumurta, tavuk, badem ve brokoli, içeriğinde en çok protein bulunduran besinler arasında yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.