Saç Kurutma Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç Kurutma Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç kurutma makinesi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soru belki de hiç birimizin aklına gelmiyor ve saçlarımızı kurutma makinesi ile gelişigüzel kurutup işimizi halletmiş oluyoruz. Ancak saçlarımız bizim için ne kadar da önemli… Saç kuruturken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları aslında ciddi anlamda önemli. Dolayısı ile biz de sizlere saç kuruturken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Kurutma makinesi ile yaptığınız küçük hataların saçınızı kurutup yakabileceğini, boyanın rengini solduracağını unutmayın ve vereceğimiz önerilere kulak verin…

Saç Kuruturken Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Saç kurutma makinesinin sadece sıcak değil, bir de soğuk kurutma ayarı var. Ama neredeyse hiç birimiz bu özelliği kullanmıyoruz. Oysa ki soğuk ayarda kurutulan saçların nem dengesi bozulmuyor. Dolayısı ile saçlara daha kolay şekil verebiliyorsunuz.

■ Saç kurutma makinesinin hareketleri kökten uca doğru olmalıdır. Uçlardan köklere doğru hareket ettirdiğiniz kurutma makinesi, hem saç diplerinizin tahriş olmasına neden olur; hem de saçlarınızın dolaşması kaçınılmaz olur ki dolaşık saçı açmak gerçekten zordur; kırılma, kopma ve dökülmelere neden olur.

■ Saç kuruturken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de makinenin hangi elle tutulduğudur. Bizler genellikle sağ elimizle daha çok şey yapabiliriz, sol elimiz ise bu noktada daha az çalıştığı için güçsüzdür. Oysa ki saç kurutma makinesi kullanmak için güce ihtiyacınız yok. Ve onun verdiği ısının etkisi ile saçlarınızı şekillendirebilmeniz mümkün. Güçlü olan elinizi saçlarınızı şekillendirmek için kullanın; diğer eliniz de makineyi hareket ettirsin yeter.

■ Saçlarımızı genellikle kökten uca doğru tarar ve tararken de çekeriz. Bu durum saçların daha az hacimli olmasına neden oluyor. Hacimli saçlar istiyorsanız uçlardan köke doğru saçlarınızı taramalı ve bu sırada da makineyi kökten uca doğru hareket ettirmelisiniz.

■ Saç kuruturken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri de makineyi saçınıza çok yakın tutmamanızın gerekliliğidir. Yakın tutarak saçlarınızı kurutmanız sırasında kırılmalara neden olabileceğiniz gibi, saç derinizin yanmasına da ortam hazırlamış olursunuz. Saç kurutma makinesi ile saçınız arasında 30 santim mesafe bulunması önerilmektedir.

■ Saç kuruturken dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da, tüm saçı aynı anda kurutmaya çalışmanın yanlış olduğudur. Dört ya da beş parçaya bölerek her bir parçayı kurutup diğer parçayı sonrasında kurutursanız, saç kurutma işleminin daha kısa süreceğini unutmayın.

■ Saçlarımızı yıkama işleminin sonrasında genellikle havluya sararız. Havlu saçlarımızın fazla suyunu alır. Ancak bu süreyi uzun tutmamak gerekir; aksi halde saçlar hassaslaşarak kırılgan bir hal almaktadır. Sonrasında saç kurutma makinesi de bu olaya dahil edilince saçların dökülmesi kaçınılmaz olur. Yumuşak ve pamuklu kumaşa sahip havluları saçınızdan uzak tutun. Havluya sarılı şekilde saçların en fazla on dakika beklemesi gerektiğini de unutmayın.

■ Saç kurutma makinesi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, saçlarımızı ısı etkilerine karşı korumamızın gerektiğidir. Bunu nasıl mı yaparız? Piyasada, saçları ısı etkilerine karşı koruyan spreyler satılmaktadır. Bu ürünleri saç tipinize göre seçebilir ve kurutma işleminin öncesinde saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Kuru saçlar için kullanacağınız ürünlerin içeriğinde alkol bulunmamalıdır. Yağlı saçlarınız için de içeriğinde yağ bulunan nem temelli ürünleri kullanmamanız gerekmektedir.

■ Saç kurutma makinelerinin dar başlıkları bulunmaktadır. Siz bu başlıkları çıkartarak saçlarınızın daha çabuk kuruduğunu düşünseniz de, aslında o başlıklar saçınızın zarar görmesini önler ve saçınızın fazla ısınmasını engeller. Saçların kırılmasını önleyen kurutma makinesinin başlığı aynı zamanda saçların dolaşmasını da engellemektedir. Tüm bunlara ek olarak, saç kurutma makinesinin başlığı takılı iken saçlarınızın köklerini kurutursanız, saçlarınız daha hacimli görünecektir. Dolayısı ile o başlığı mutlaka kullanın.

■ Saçlarınızı kuruttuktan hemen sonra dışarı çıkmayın. Saçlarınız bu durumda ani ısı değişimlerine maruz kalır; özellikle kış aylarında. Ve bu durum beraberinde saçlarınızın kabarmasını ve saç derinizin zarar görmesini getirmektedir.

■ Saç kurutma makinesinin dar başlığının haricinde bir de vigo başlığı bulunabilir. Vigo başlığı saça kıvırcık şekiller verir. Ancak siz dar başlıkla kurutmaya başladığınız saçlarınızı sonrasında vigo başlığı ile kurutmaya devam etmelisiniz. Çünkü vigo başlığı ile saç uçlarınız daha çabuk kırılır ve saçlarınız çok dolaşır. Dar başlıkla düşük ısıda saç kurutmaya başlamak en mantıklı yöntem olacaktır.

■ Saç kuruturken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, saç kurutma makinesinin vigo başlığının yapıldığı malzemenin ne olduğudur. Vigo başlığı saça direkt olarak temas eder ve malzemesi seramik, plastik ya da metal olabilir. Metal olan malzeme çok fazla ısınacağı için saçın kırılması ve dolaşmasına neden olacaktır. Plastik ve seramik başlıklar bu noktada daha kolay tercih edilebilir.

■ Saç kurutma makinesini dönemsel olarak temizlemeniz de, saç kurutma işleminde önemli bir diğer adımdır. Kir, toz ve saç kremi kalıntıları saç kurutma makinesinde bulunduğunda, hava akımının rahat gerçekleşmemesine neden olur ve bu durum da beraberinde makinenin bozulması ya da tutuşmasını getirebilir. Haftada bir kere kullandığınız saç kurutma makinesini ayda bir kere temizleyebilirsiniz; ama daha sık kullanım için iki haftada bir olmak kaydı ile temizlik işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

■ Saç kurutma makinesi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, saçları yüksek ısıda kurutmamanın gerekliliğidir. Yüksek ısıda kurutulan saç kırılır; çünkü ısı saçları hassaslaştırır. Eğer saçlarınız kıvırcık değilse, düzleştirmek durumunda değilseniz; ya da kurutma işlemini çok hızlı gerçekleştirmeniz gerekmiyorsa, yüksek ısı kullanmamalısınız. Orta ısıda kurutma sizin için yeterli olacaktır.

■ Saç kuruturken nelere dikkat edilmeli sorusunun son yanıtı ise saç kurutma makinesini sabit tutmamanızın gerektiğidir Makineyi sağa sola, öne arkaya hareket ettirdiğinizde saçlarınız hem daha çabuk kurur; hem de kolay şekil alır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.