Saç Elektriklenmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Saç elektriklenmesini hiç birimiz istemeyiz; çünkü elektriklenen saçlar kabarır; ve bakımsız görünür. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, saç elektriklenmesini önlemek için yapılması gerekenler bulunmaktadır. Basit; ama etkili yöntemlerle, bu istenmeyen saç sorunundan kolayca kurtulabilirsiniz. Peki saç elektriklenmesi nasıl önlenir? İşte sizlere bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz…

Saç Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

• Saç elektriklenmesinin nedenleri arasında, dişleri çok sık olan taraklar, ve bunun yanında, plastik taraklar yer almaktadır. İşte bu nedenle, saç elektriklenmesini önlemek için yapılması gerekenler arasında ilk sırada, kullanılan tarağın ahşap olması; ve dişlerinin de geniş olması yer almaktadır. Ya da, doğal kıldan yapılmış tarakları kullanabilirsiniz, ama bu taraklardan çok da verim alıp, en azından dolaşmış saçlarınızı kolay açamayabilirsiniz. Bu nedenle ahşap tercihimizdir.

• Dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da, saçlarınızı yıkamak için kullandığınız suyun sıcaklığıdır. Sıcak su, hem saçlarınızın nemini kaybetmesine neden olur, hem de saç elektriklenmesine. Bu nedenle, saçlarınızın parlaması; ve elektriklenmemesi için, soğuk, ya da ılık su kullanarak saçlarınızı yıkamayı tercih etmelisiniz.

• Saçların soğuk su ile yıkanması kadar, çok sık yıkanmaması da elektriklenmeyi azaltacaktır. Bu nedenle, saçlarınızı, 2 – 3 günlük aralıklarla yıkamaya özen göstermelisiniz.

• Saçlarınız yıpranırsa; ve uçlarında kırıklar kalırsa, bu durum saçların kuru olmasına, ve dolayısı ile de elektriklenmenin fazla olmasına neden olmaktadır. Bu problemi gidermek adına, 1.5 – 2 aylık aralıklarla saçlarınızdaki kırıkları aldırmanız gerekir.

• Saç elektriklenmesini önlemek için yapılması gerekenlerden bir diğeri de, yine saçların yıkanması sırasında kullanılan saç kremleri, ve şampuanların, saçı yıpratmadan, hırpalamadan uygulanmasının gerekliliğidir. Bu nedenle, saç derisine masaj yaparak uygulanması gereken şampuanlar, ve saç kremlerinin ise sadece saç uölarında uygulanması önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası