Saç Elektriklenmesi İçin Ne Yapmalı? Evde Ne İyi Gelir?

Saç Elektriklenmesi İçin Ne Yapmalı? Evde Ne İyi Gelir?

Saç elektriklenmesi için ne yapmalı? Havaların soğuması ve saç kurutma makinelerinin kullanılmaya başlanması ile birlikte herkes tarafından yanıtı en çok araştırılan sorular arasında bu soru yer alıyor. Saçlarımızı kurutursak elektriklenmeye maruz kalacağız; kurutmazsak sinüzit problemi yaşayıp baş ağrısı çekeceğiz…

Fakat aslında saçlarımızı saç kurutmamakinesi ile kurutmasak da bir zaman sonra elektriklenme problemi ile karşılaşacağız. O halde bu işin en iyi yolu saç elektriklenmesi için ne yapmalı sorusuna uygun çözüm önerileri bulmak. Biz de bu anlamda size yardımcı olmak adına MaviBoncuğum içerisinde farklı bilgi paylaşımlarında bulunmuştuk.

Saç elektriklenmesini önlemek için yapılması gerekenler
Saç elektriklenmesi nasıl önlenir?
Saçım çok elektrikleniyor ne yapmalıyım?
Saç elektriklenmesi nasıl geçer?
Saç elektriklenmesini önleme
Elektriklenen saçlar

İlginizi çeken başlıkları tıklayarak farklı bilgler de edinebilirsiniz. Ancak bizim size bu noktada en temel önerimiz, saçınızdaki elektriklenme sorununu duştan itibaren çözmeye başlamanız yönünde. Bunu da her şeyin öncesinde içeriğinde nem etkisi bulunan bir şampuan kullanarak yapabilirsiniz. Ardından da saç bakım maskesi uygulamalısınız.

Duştan çıktıktan sonra,saçlarınız henüzıslakken bir serum ya da besleyici bir yağ uygulaması gerçekleştirin. Elektriklenen saçlar genellikle kuru saçlardır. Dolayısı ile saçlar için nem desteği uygulanmaktadır. Kabarıklığı ve kuruluğu giden saçlarınıza sonrasında buklelerinizi belirginleştirebilmek adına jel uygulaması gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer saçlarınız kıvırcıksa bazı saç stillerini kullanarak saçlarınızdaki elektriklenmeyi kontrol altına alabilmeniz de mümkün olur. Peki tüm bunların yanında yapılması gereken başka nelerden söz edebiliriz?

Saç Elektriklenmesi İçin Ne Yapmalı?

Saç elektriklenmesi için ne yapmalı sorusunun yanıtlarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

Saç Elektriklenmesine Evde Ne İyi Gelir

Saç Elektriklenmesi İçin Ne Yapmalı

• Elektriklenen saçlar için çözüm önerilerinden ilki: Saçları çok sık şampuanlamamak… Duru su ile yıkarsanız da saçlarınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Tabi günlerce şampuan kullanmayın demek değil bu. Ama bir kere şampuan kullandıktan sonra, bu sizi 2 – 3 gün idare edebilir… Şampuan saç elektriklenmesine neden olur, çünkü saçın yağ miktarını azaltmaktadır.

• Havlu kullanarak saçlarınızı kurutmaya çalışmayın. Bu da saç elektriklenmesine neden olur. Havluyu saçlarınızda kullanmanızın amacı, saçtaki fazla suyu almaktır. Eğer söz konusu kullanımı abartırsanız, sadece su değil, saçınızın nemini de almış olursunuz. Bu da elektriklenmeye neden olabilir. İşte bu nedenle, saçınızdaki fazla suyu, havlu ile almak yerine, saçları hafifçe sıkarak almayı denemelisiniz.

• Yapmanız gereken bir diğer şey de, saçları fırçalamamaya dikkat etmek… Dolaşık olan saçınızı tarak ile banyo sırasında ya da banyodan sonra açabilirsiniz. Ama fırça ve fırçalama işleminden özellikle uzak durmanızda fayda var.

• Durulanmayan kremlerin de saç elektriklenmesini önlemeye yönelik etkili bir yanları bulunmaktadır. Yapmanız gereken, söz konusu kremleri, saçlarınıza, diplerden uçlara doğru uygulamaktır. Ancak saçlarınızın yağlı görünmemesi adına, durulanmayan krem kullanımını gereğinden fazla gerçekleştirmemelisiniz.

• Saç uçlarına yapacağınız bakım ile de saç elektriklenmesini önleyebilirsiniz. Saç uçlarınız kurursa kırılır… Söz konusu kırılmalar saç elektriklenmesine neden olur. Bu nedenle, saç bakım ürünlerini saç uçlarına özellikle uygulayın. Ya da Hindistan cevizi yağından bu anlamda destek almayı deneyin. Nasıl işe yaradığını göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi saç elektriklenmesi için ne yapmalı sorusuna verdiğimiz yanıtların tamamı saça nemi hapsedebilmek adına önerilerdir.

Saç Elektriklenmesine Evde Ne İyi Gelir?

Saç elektriklenmesine evde ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını da maddeler halinde şu şekilde verebiliriz:

• Sıcak su saçın kurumasına ve neminin azalmasına neden olur. Bu nedenle saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyunun nispeten soğuk olmasına özen gösterin. Aslında bu durum cildiniz için de yararlıdır. Nereye dokunsam elektrik çarpıyor diyorsanız da bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

• Saçlarınızı bir bakım şampuanı ile yıkadığınızdan emin olun. Çünkü bazı şampuanlar kuru olur ve saçı da kuruturlar. Bu gibi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız şampuan alırken şu kelimeleri kutunun üzerinde arayabilirsiniz: Nem terapisi, Nem kontrolü, Kabarmaönleyici…

• Saçlarınızı kurutmak için sıradan havlular yerine mikrofiber havlu kullanımını gerçekleştirin. Eğer bunu yapmak istemiyor; eveyeni bir havlu almaya gerek olmadığını düşünüyorsanız pamuklu bir tişört ile de saçlarınızdaki fazla suyun alınmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sürtünme etkisi saçlarınızda daha az olacak; elektriklenme de az olacaktır.

• Saçlarınızı ıslakken, ıslak saçlar için tasarlanmış fırçalar ya da geniş dişli taraklarla tarayın. Aksi halde kırılacak olan saçlarınızın daha çok elektriklenmesi söz konusu olacaktır. Buna ek olarak fırça ya da taraklarınızı en az bir kaç haftada bir hafif bir şampuanla temizleyerek arada kalmış yağ ve kılların giderilmesini sağlayın.

• İyonik teknolojili bir saç kurutma makinesi kullanın. Ya da saçlarınızı kurutmanızın sonrasında onlara soğuk hava uygulayın. Bu şekilde sıcak havanın saçınızdan almış olduğu nemi ona geri vermiş olursunuz.

Saç elektriklenmesi için ne yapmalı, saç elektriklenmesine evde ne iyi gelir gibi soruların yanıtları için farklı önerilerinizi konu altına yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Saçlarınızla mutlu olmanız dileğiyle. 🙂

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.