Saç Dökülmesine Evde Çözüm Önerileri

Saç bakımını her ne kadar gerektiği gibi yapıyor olsanız da, bazen saç dökülmesi kaçınılmaz olabilir,ve bu nedenle size, mevsimsel saç dökülmesi konusunda bilgi paylaşımında da bulunmuştuk. Saçlarımız daha çok yaz aylarında dökülüyor, ve bunu, zararlı güneş ışınları ile, deniz, ve havuz suları da bir nevi tetikliyor. Bir de yetersiz beslendiğimizde, saç dökülmesi, istenmeyen derecelere varabiliyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, saç dökülmesine evde çözüm önerilerinden söz etmeye çalışacağız. Siz, rahatlıkla, saç dökülmesine evde maskeler hazırlayarak son verebilirsiniz. Gelin bu maskeleri, ve alabileceğiniz önlemleri birlikte gözden geçirelim:

Saç Dökülmesine Evde Çözümler

• Saç dökülmesine evde maskeler önerirken, ilk olarak şu malzemeleri temin etmeniz gerektiğini belirtelim:
*Marsilya sabunu
*Taze ısırgan otu
*Mürver yaprağı
*Kayın yaprağı
*Ceviz yaprağı
Şimdi bu malzemeleri eşit miktarda birbiri ile karıştırın; ve sonrasında, bir tencere soğuk suyun içerisine ilave edin. Suyu kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Kaynamasının sonrasında ocağın altını kapatın, ve bu şekilde de üç dakika demlenmesini sağlayın. Ardından bitkileri suyun içerisinden süzün. Suyu ikiye bölün.

İlk olarak, hazırlamış olduğunuz karışım suyunun yarısı; ve Marsilya sabunu ile saçlarınızı yıkayın. Kalan suyun yarısı ile saçlarınızı durulayın. Son olarak da kalan suyu alıp, saç diplerinizi ovarak masaj yapın. Ardından saçlarınızı kurutun. Ve bu maskeyi, her on günde bir tekrarlamanız gerektiğini unutmayın. Bu sayede sadece saç dökülmesine evde çözüm değil, aynı zamanda, saçlarınızın hızlı uzamasını da sağlayabilir; ve daha canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

• İki tane yumurta ile beş yemek kaşığı zeytinyağını güzelce çırpın. Ve elde etmiş olduğunuz karışımı saçlarınıza uygulayın. Sonrasında on dakika beklemesini sağlayın. Ve ardından, saçlarınızı soğuk su ile durulayın. Unutmayın, sıcak, ya da ılık su kullanmanız, yumurtaların saçlarınıza daha çok yapışmasına neden olacaktır. Durulama işleminin tamamlanmasının ardından saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayarak temizleyebilirsiniz.

• Saç dökülmesine evde çözüm için yapabileceğiniz bir diğer şey, saçlarınızı durulamanın sonrasında, durulama suyuna karıştıracağınız bir fincan taze sıkılmış limon suyu, ya da elma sirkesi ile de saçları durulamaktır. Bu sayede, saçlarınızın daha temiz, ve daha parlak olmasını da sağlamış olursunuz.

• Dört diş sarımsağı ezin, ve yarım çay bardağı zeytinyağının içerisine karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza, özellikle saç dökülen yerlere, sonrasında da tüm saçınıza olmak kaydı ile yedirin. Bu işlemi gerçekleştirmenizin sonrasında, saçlarınıza ara ara masaj yapıp, derinin karışımı iyice yemesini sağlayın. Ve sonra sarımsaktan saçlarınızı arındırıp, saçlarınızı şampuan ile, her zamanki gibi yıkayın. Bu uygulamayı 3 günde bir yapar, ve bir ay devam ederseniz, saç dökülmesi sorunundan kurtulacağınız gibi, yeni saç çıkmasını da sağlayabilir, saçkıran problemini de geçirebilirsiniz.

• Isırgan otu ile, saç dökülmesine evde maskelerden bir diğeri de şu şekilde yapılmaktadır: Önce dört litre su kaynatılır, ve ocaktan alınıp, içerisine bir çorba kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu konulur. Bu şekilde yarım saat beklenmesinin sonrasında, suyun içerisindeki ısırgan otu süzülür, ve elde edilen su ile, yatmadan önce saçlar yıkanıp, saç kökleri ovulur.

• Hem saç dökülmesini gideren, hem de kepeklenmeye iyi gelen bir diğer yöntem de şu şekildedir: Bir tane yumurtanın sarısını iki bardak ılık suyun içerisine kırın. Sonrasında saçlarınızı akşam saatlerinde, iyice çırpmış olduğunuz yumurtalı su ile yıkayıp, saç diplerini ovun. Sabah olduğunda saçlarınızı katranlı sabun ile yıkayıp sonrasında da durulayın.

• Kurutulmuş haldeki bir baş sarımsağı ateş üzerinde pişirerek, sarımsağın küllerini alın, ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınıza; ve saç diplerinize iyice masaj yaparak uygulayıp, saçlarınızı tülbent ile sarın. Sabaha kadar bu şekilde bekleyip, sabah olduğunda da saçlarınızı katranlı sabun ile güzelce temizleyin.

• İki bardak sıcak suyun içerisine iki çorba kaşığı Arap sabunu; ve iki çorba kaşığı karbonat ekleyin. Malzemeleri içerisine koymuş olduğunuz cam kavanozun ağzını kapatarak güzelce çalkalamak sureti ile karıştırın. Sonrasında 24 saat bekleyin. Ve ardından, üst tarafta biriken kısmı alıp saçlarınıza uygulayın. Bu şekilde altı saat bekleyip, ardından da saçlarınızı durulayın.

• 10 bardak suyun içerisine 11 avuç kepek koyun; ve bu karışımı on dakika boyunca kaynatın. Ardından suyun içerisindeki kepeği süzüp alın. Ve kepek suyunun içerisine bir su bardağı da taze sıkılmış limon suyu ilave edin. Hazırlamış olduğunuz bu karışım ile saçlarınızı yıkayın, ve bu işlemi 15 gün boyunca tekrarlayın.

• Bir avuç hatmi çiçeğini sekiz bardak suyun içerisine koyun; ve bu şekilde on dakika kaynatın. Sonrasında süzerek elde ettiğiniz hatmi çiçeği suyu ile saçlarınızı yıkayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası