Saç Dökülmesine Çözüm Önerileri

Saç dökülmesi genellikle mevsimsel olarak ortaya çıkan, ancak kansızlığa ya da çinko eksikliğine de bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Erkekleri kellik ile korkutabilen saç dökülmesi, kadınlarda ise yapılan bakımdan sonuç alamama dolayısı ile olumsuz duygular yaratmaktadır ki kadınların en önemli aksesuarlarından birinin de saçları olduğunu ve söz konusu olumsuz duygularında haksız olmadıklarını unutmamak gerekir. Peki saç dökülmesine çözüm olarak ne gibi önerilerde bulunabiliriz? İlerleyen bölümlerde sizlere, saç dökülmesine iyi gelen bitkiler ve saç dökülmesine iyi gelen yağlardan söz edeceğiz.

Aslında, saç dökülmesine çözüm üretmeye kendinizce başlamadan önce doktora gitmeli ve bir kan tahlili ile vücudunuzun vitamin ve mineral değerlerine baktırmalısınız. Bu konu ile genellikle Dermatolog; yani Cildiye ilgilenmektedir. Bunun sonrasında, eğer herhangi bir eksiğiniz yok ise gerekli doğal yöntemlerin uygulamasını gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

İçeriğinde Prosiyanidin bulunduran bitkilerin saç dökülmesine iyi geldiğini belirtelim. Söz konusu Prosiyanidin bir antioksidandır ve direkt olarak saç köklerine etki edip, yeniden saç çıkmasını olanaklı hale getirir. Peki saç dökülmesine iyi gelen bitkiler ve içeriğinde Prosiyanidin bulunduranlar hangileridir?

■ Kuşburnu
■ Yeşil çay
■ Yaban Mersini
■ Kakao
■ Üzüm Çekirdeği
■ Arpa
■ Elma

İsimlerini saymış olduğumuz besinlere, beslenmenizde öncelik verin. Ve bununla birlikte, olabildiğince fazla sebze – meyve tüketimi gerçekleştirin. İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunduran bu besinler, sizin vücut sağlığınızı olduğu gibi saç sağlığınızı da koruyacaktır.

Bu bilgilere ek olarak, günde 100 tele yakın saç dökülmesinin normal sayıldığını da belirtmeden geçmemeliyiz.

Aloe vera ise saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasında yer alan, çok önemli bitkiler arasında yer almaktadır. Cilde faydaları ile bilinen bu bitki, direkt olarak saç köklerine etki eder ve saçın pH dengesini sağlar. Nemi hapsederek, saç köklerinin ve saçın güçlü kalmasını olanaklı hale getirir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar

■ Çörek otu yağı: İçeriğinde A, B grubu, C ve E vitaminlerini bulunduran çörek otu yağı, sadece saç dökülmesine değil, pek çok soruna iyi gelmektedir. Saç diplerinize çörek otu yağı ile masaj yapıp, yemeklerinize de bu yağdan ekleyebilirsiniz.

■ Nane yağı: Bildiğimiz gibi nanenin ferahlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Ve bu etki saç diplerinin de rahatlamasını olanaklı hale getirir. Saçlarınızın nane yağı ile gürleştiğine şahit olabilirsiniz.

■ Biberiye yağı: Saça dışarıdan uygulanması halinde, saçları güçlendiren ve saç köklerini canlandıran biberiye yağını, her gün saç derinize uygulayabilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı zeytinyağı ya da badem yağının içerisine dört damla biberiye yağı karıştırın ve sonrasında saç derinize bu karışım ile masaj yapın.

Tüm bunlara ek olarak saçı ve saç derisini olumsuz etkileyecek kimyasallardan uzak durmak, jöle, saç spreyi gibi ürünler kullanmamak, protein ve B grubu vitaminlerden beslenmek, saç dökülmesini önlemeniz adına önemlidir.

Alkol ve sigarayı; ayrıca A vitamini tüketimini azaltmalısınız. A vitamini size ilginç gelmiş olabilir. Göz sağlığı için de çok önemli olan A vitamininin fazla alınması, saç dökülmesinin artma nedenleri arasında yer almaktadır.

Stresten uzak durun ve her gün saçınızı yıkama hatasını yapmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası