Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar?

Sivilceler aslında hepimizin başının dertte olduğu cilt problemleri arasında yer almakta. Ancak saç derisinde sivilce, önemsenmesi gereken sorunlar arasında yer alabileceği için, kesinlikle genellemeye gidilmeden, göz önünde bulundurulması gereken bir sorun. Peki saç derisinde sivilce neden çıkar? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, saç derisinde sivilce çıkmasının nedenlerinden söz edeceğiz…

Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar?

■ Saç derisinde sivilce çıkmasının nedenlerinden ilki, Tinea adı verilen bir saç mantarı türüdür. Çok kısa zamanda yayılma eğilimi göstermesi dolayısı ile Dermatoloğa hemen teşhis ettirilmesi çok önemlidir. Ağrıya neden olan ve zaman zaman iltihaplanmaları da gündeme getiren Tinea isimli mantar, saç derisinde sivilcelerin kırmızı renkte ve yuvarlak olmaları ile kendini belli etmektedir. Söz konusu saç mantarının enfeksiyon oluşturması dolayısı ile sivilce problemini ortaya çıkardığını da belirtmeden geçmeyelim.

Saç Elektriklenmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

■ Saç derisinde sivilce çıkmasının bir diğer nedeni de, saç uzaması sırasında, herhangi bir dış etkenden dolayı enfeksiyon kapan kıl kökünün iltihaplanmasıdır. Hem çok acı verici olan, hem de sivilcelere neden olan bu problem erken teşhis ve tedavi edilmez ise, saçkırana neden olabilir ve bu da, o bölgede lekelenmelerin olmasına sebep olabilir. En kötüsü de, o bölgede bir daha saç uzamaması ihtimalinin bulunmasıdır.

■ Eğer söz konusu sivilceler kaşıntı da yaratıyorsa, bu duruma kaynak ve sıkı saç örgülerinin de neden olabileceğini unutmamalısınız. Hem kaynak, hem de sıkı saç örgüsü, beraberinde saç dökülmesini getirir. Saç dökülmesi ise gündeme açık yaraları ve bundan kaynaklı enfeksiyonları getirebilir. Bu nedenle, aslında önemli olanın, nedeni belirleme adına, sivilcenin ne şekilde seyrettiğini takip etmek olduğunu unutmamalısınız.

Saç Uzatırken Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Hormonal değişimler de, söz konusu saç derisinde sivilcelerin bir diğer nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında hormonal değişimler sadece saç derisinde değil, tüm vücutta sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Ama saç derisindeki sivilcelere de, vücudunuzdaki diğer sivilcelere olduğu gibi müdahale etmeniz önerilmektedir. Aksi halde, her ne kadar tehlikeli olmasalar da, iltihaplanmalara sebep olmaları halinde bu sivilceler enfeksiyon oluşumuna sebep olabilmektedir. Eğer bu gibi sivilcelerle çok sık karşılaşıyorsanız, Anti-Akne şampuanları kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası