Saç Derisinde Kabuklanma Nedir?

Saç derisinde kabuklanma, kişileri fiziksel olduğu kadar, psikolojik anlamda da rahatsız eden bir problemdir. Ancak, pek çok sorunda olduğu gibi, saç derisinde kabuklanma nedenlerine baktığımızda da etken faktörler arasında psikolojik sorunların yer aldığını görebiliriz. Peki saç derisinde kabuklanma nedir, saç derisinde kabuklanma nasıl geçer? Sorularınızın yanıtlarını ilerleyen bölümlerde sizlere aktarmaya çalışacağız.

Saç Derisinde Kabuklanma Nedir?

Saç derisinin gözle görülür şekilde beyazlaması, kabuklu bir yapıya sahip olması, sonrasında da kaşıntı ile birlikte yaraların ortaya çıkması durumundan saç derisinde kabuklanma olarak söz etmekteyiz.

Saç derisinde kabuklanma nedenleri arasında ilk sırada psikolojik problemler yer alır. Sorun kendini ilk olarak şiddetli kaşıntı ile belli eder; sonrasında ise iltihaplı yaralardan söz etmemiz gerekir.

Saç derisinde kabuklanma nedenleri arasında net bir sebepten söz edilemiyor olsa da, psikolojik nedenler, stres ve depresyonun önemli bir faktör olduğu belirtilmektedir. Ancak, uygulanan yanlış kişisel bakımın da soruna neden olabileceği unutulmamalıdır.

Pek çok kişi, saç derisinde kabuklanma ile egzamayı birbirine karıştırır. İkisinin de başlangıç noktası, nedenleri benzerlik gösterse de, egzemanın daha kalıcı, saç derisinde kabuklanmanın ise daha geçici bir sorun olduğunu belirtmemiz gerekir.

Saç Derisinde Kabuklanma Nasıl Geçer?

Her şeyin öncesinde temizlik önemlidir. Saç derisini yağlı ve kirli bırakmamaya özen göstermelisiniz. Sivilcelenme hissettiğiniz anda doktorunuza başvurmalısınız ki bu anlamda Dermatoloji, ulaşmanız gereken bölümdür. Saç derisinde kabuklanma sorunu ilerlemeden müdahale edebilmeniz çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası