Saç Boyasının Akması Nasıl Engellenir?

Saç Boyasının Akması Nasıl Engellenir?

Saç boyasını yaptırdığımız ilk gün, kuaförümüzün elde ettiği görüntüye inanamaz, ellerinde bir sihir olduğunu düşünür, aynaya bakar ve kendimize bayılırız… Ancak ilk yıkama ile birlikte büyü bozulur. Saç boyasının akması daha o anda başlar ve yaptırdığımız rengin o olmadığını düşünmeye başlarız. Ama çok sık saç boyası kullanmak da pek çok zararı beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, 1.5 – 2 ay geçmeden saç boyası kullanılmaması önerilir. Peki saç boyası neden akar? Saç boyasının akması nasıl engellenir? Sizlere ilerleyen bölümlerde bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz.

Saç Boyasının Akması Nasıl Engellenir?
Saç Boyası Neden Akar?

■ Ne yazık ki saç boyasının akması ilk olarak, boyayı yaptıktan hemen sonra uygulamış olduğumuz bir hatadan kaynaklanıyor. Saçları saç boyasından şampuan ile temizlemek… Bu hatayı şimdiye kadar hepimiz yaptık; ama artık hata olduğunu biliyoruz ve yapmamalıyız. Uzmanlar, saç boyasının içerisinde bulunan renk moleküllerinin saça 72 saatin sonunda işlediğini belirtiyor. Bu nedenle sadece su ile saçlarınızı durulayıp, varsa saç boyasının kendi maskesini kullanıp kremleyerek işlemi tamamlayın.

■ Uygulanan saç boyasının rengini beğenmez ve düzeltmek için saçınızı yeniden boyarsanız, bu da saç boyasının akmasına neden olabilir. Bunun yerine, işlemi kendiniz yapmaktansa bir uzmandan yardım alın. Pahalıya patlayacak derseniz, o renge bir müddet katlanmaya çalışın. Aksi halde daha kötü bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

■ Saçlarınızı çok sık yıkamak da saç boyasının akmasının nedenlerinden bir diğeri. Su da şampuan gibi saç boyasının düşmanı. Ve saç boyası içeriğinde bulunan zararlı kimyasallar, su ile birlikte saçlarınıza daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle saçlarınızı çok sık yıkamayın. Eğer çok sık yağlandıklarını düşünüyorsanız, zaman zaman da kuru şampuan kullanmayı tercih edin.

■ Su kullandığınız o kaçınılmaz zamanlarda, su sıcaklığını ılık ya da soğuk olarak ayarlayın. Sıcak su, saç renginin solmasına neden olmaktadır.

■ Boyalı saçlar için hazırlanmış şampuan ve saç kremlerini kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikle kepek şampuanları saç boyasının akmasına neden olur. Bu njedenle siz, şampuan ve saç kremi seçiminde, ürünlerin boyalı saçlar için olduğundan emin olun. Boya nedeni ile zaten kuru ve kırılgan olan saçlarınızın uçlarını korumak ve kırık oluşumunu azaltmak için mutlaka saç kremi kullanın.

■ Saç renginin solmasındaki bir diğer neden de saçları yıkadıktan sonra havlu ile sert bir şekilde kurutmaya çalışmaktır. Saç uçlarının da daha kuru görünmesine neden olan bu yanlışı yapmak yerine, saç kurutma makinesini orta hızda açıp, saçlarınızı nazikçe kurutmayı tercih edin. Mümkünse, sinüzit gibi bir probleminiz yoksa, bırakın saçlarınız kendi halinde kurusun.

■ Saçlarınızda kullanacağınız şekillendiriciler, maşa ve düzleştiricilerin hepsi ısı ile işlem gerçekleştirdiği ve saçlarınız da saç boyası ile ısıya karşı daha savunmasız hale geldiği için, saçlarınıza zarar verirsiniz. Ve yüksek ısılı bu cihazlar saç renginin solmasına da neden olurlar. Bu nedenle bu cihazları kullanmadan önce mutlaka ısı etkilerine karşı koruyucu spreyler kullanmalısınız.

■ Güneş ışığı, saç boyasının akmasının önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle, eğer güneşte uzun süre zaman geçirecekseniz, saç renginizi korumak adına şapka kullanmayı tercih etmelisiniz.

■ Klor da saç boyasının akmasının başka bir nedenidir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında havuza sık giriyorsanız, bone kullanarak saç renginizi korumanızı öneriyoruz. Hem bu sayede suyu da kirletmemiş olursunuz.

■ Saçları çok sık boyamak da saç boyasının akmasının bir başka nedenidir. Bunu şu şekilde açıklıyoruz: Zaten saçınızda boya olduğu için, yeni yapacağınız saç boyası saça tutunamaz ve akar. Bununla birlikte saçlarınıza ciddi anlamda zarar vermiş olursunuz. Bu nedenle sadece zamanı geldiğinde ve sadece saç köklerini boyamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.