Saç Biti Nasıl Geçer?

Hemen hemen her insanın, hayatında en az bir kere karşılaştığı saç biti hakkında bilgiler aktaracağımız yazımız içerisinde, hem saç bitini daha yakından tanıyacağız; hem de saç biti nasıl geçer sorusunun yanıtlarını sizlere, olabildiğince doğal yöntemler kullanarak vermeye çalışacağız. Malum, bit şampuanının zararlı olduğunu öğrendik. Zaten saç bitinin direnç de kazandığı durumlarda pek bir etkisi olmayan bu zararlı kimyasallar içeren bit şampuanı yerine, neem yağından faydalanabilirsiniz örneğin… İşte saç biti hakkında bilgiler…

Saç Biti Hakkında Bilgiler

Sadece sürünerek bir yerden bir başka yere geçen saç biti, bilinenin aksine, zıplama özelliğine sahip değildir. Baş teması ile saçtan saça geçen saç biti, ya da baştan kumaşa yürür; oradan da yanında bulunan bir başka kumaşa ulaşabilir. Saçtan düşmesi halinde ortalama 2 – 3 günlük ömrü bulunan saç bitinin, saçta bulunduğu sırasında, kafadan, az miktarda kan emerek yaşamını sürdürdüğünü de belirtmemiz gerekir. Kızlarda, erkeklere oranla daha sık görüldüklerini de belirtmemiz gerekir.

Bitlerden Nasıl Kurtulunur?

Dişi bitlerin çiftleşmeleri sonrasında, en geç iki gün içerisinde, yumurtalarını saç diplerine yakın yerlere, saç köklerine, yapışkan bir madde ile yapıştırarak bırakmaları durumu söz konusudur. Bu yapışkan madde ne su, ne de ısı geçirmediği için, fön; ya da su bit yumurtasına; yani sirkeye zarar vermemektedir. Çatlayan yumurtanın içinden çıkan dişi bitler ise, en çok on gün içerisinde, yeniden çiftleşmeye hazır hale gelirler. Bir dişi bit, 100 – 150 arası yumurta bırakabilmektedir.

Bir saç bitinin, yumurtadan çıkıp çiftleşmesi ortalama on gün sürer ve çiftleşen bir saç biti de en çok on gün içerisinde ölür. Yani bir saç bitinin yaşam süresi ortalama yirmi gün olarak belirlenmektedir.

Saç Biti Nasıl Geçer?

Bit şampuanı ile saç bitinden kurtulabilirsiniz; ama bu şampuanlar, sıradan böcek öldürücüler olarak bilinmektedirler. İşlevsel olarak saç bitinin sinir sistemine saldırır ve onun ölümüne neden olurlar. Bitlerin sinir sistemine etki etmesi dolayısı ile, çocukların beyinlerine de olumsuz etkisi bulunduğu belirtilen bit şampuanının, zararlı olduğu düşünülmekte; ancak bu düşünce bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış bulunmaktadır.

Bitlerden Kurtulmanın Kesin Çözümü

Bit yumurtasında ise sinir sistemi bulunmamaktadır. Yani bit şampuanı, bit yumurtası üzerinde etkili değildir. Bu nedenle, ince uçlu tarak ile saçın çok iyi taranması ve yumurtaların dökülmesinin sağlanması gerekir. Saç gür ise, bu işlem zor olabilmektedir. Gözden kaçan bir tek yumurta ise sonrasında çiftleşerek 100 – 150 saç biti oluşmasına neden olabilir ve süreç yeniden başlar.

Neem yağı kullanarak ise saç bitinden tamamen kurtulabilirsiniz. Neem yağı, içeriğinde bulunan etken madde sayesinde, sadece saç bitine değil, aynı zamanda bit yumurtasına ve ölü bitlere de etki etmektedir. Bunun için yapılması gereken tek şey, günlük kullanılan şampuan içerisine neem yağı eklemek ve saçı bu yağlı şampuan ile yıkamaktır. Sonrasında, şampuanlı halde saçınızı en az on dakika bekletin ki neem yağı etkisini gösterebilsin. Ardından saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Saçımda Bit Olduğunu Nasıl Anlarım? Saçtaki Bitlerden Nasıl Kurtulabilirim?

Ancak bu işlem sırasında, saçlarınızı taramanız zorlaşacaktır. Bu nedenle, şampuanı durulamanızın ardından saç kremi kullanın. Ardından saç kremini de durulayıp, saçlarınızı havlu ile kurutun. Sonrasında saçlarınıza yine neem yağı uygulayın ve ardından yağlı haldeki saçınızı tarayın. Sonrasında da saçlarınızı streç film ile sarın. Bu sayede, eğer saçınızda kalmış olan bit varsa boğulacaktır. Streç filmin üzerine plastik saç bonesi takarak, gece bu şekilde uyuyun.

Bu uygulamayı iki hafta boyunca her gün tekrarlarsanız, saç bitinden tamamen kurtulmuş olursunuz.

Latest Comments
  1. Anonim

    Lavanta kolanyası kesin çözüm direk saça dökün bana duva ediceksiniz inanmayanlar denesin ne kaybedersiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası