Saç Biti Hakkında Bilgi

Saç Biti Hakkında Bilgi

Saç biti hakkında bilgi sahibi olmaya ne dersiniz? Saçımda bit olduğunu nasıl anlarım, saç biti nasıl geçer… gibi soruların yanıtları, çocuklardan çok onların ebeveynlerini ilgilendiriyor. Çünkü saç biti her ne kadar çocuklara etki ediyor olsa da, çocuklar da onu eve taşıyor ve onları okulda dahi koruyacak olan aslında ebeveynleri. O halde hiç zaman kaybetmeden saç biti hakkında bilgilerimizi edinelim.

Saç bitinin varlığı binlerce yıl öncesine dayanmakta olup, rengi griden kızıla kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Boyları ortalama 3 mm civarında olan kanatsız böcekleri saç biti olarak tanımlayabilir, tanıyabiliriz. Sadece insan üzerinde yaşayabilen saç bitinin evcil hayvanlar üzerinde yaşaması söz konusu olmayıp, insan üzerinden uzaklaştırıldıktan kısa bir süre sonra da ölürler. Çünkü tek besin kaynakları, üzerlerinde yaşadıkları insanlardır. Çok küçük olmaları dolayısı ile saç derisini ısırdıklarında, ilk başta bunu fark etmek kişi için zor olabilir. Ama sonrasında çok şiddetli bir kaşıntının başladığı bölgede yaralar oluşabilir; hatta bu yaraların iltihaplı bir hal alması dahi söz konusu olabilir.

Saç biti hakkında bilgi vermeye devam ederken, ilk aşamada 1 mm boyunda, yumru şeklinde bir yumurta olduğunu belirtelim ve saçın saç derisine en yakın yerde duran sirke, kumaşların üzerinde de varlığını 10 – 15 gün boyunca sürdürebilir. Ancak olması gereken doğal ortamda, yani saçta ise 7 – 10 gün arasında yumurtadan çıkar. Bu aşamadan sonra ise olgunlaşma süreci başlar. Saç biti, yumurtadan çıkmasının sonrasındaki 7 – 10 gün içerisinde olgunlaşır ve sirke bırakmaya başlar.

Sirke bulaşıcı değildir; ancak saç bitinin bulaşıcılığı söz konusudur. Kanatları olmadığı için uçamayan, bacakları da zıplamaya müsait olmayan saç biti, sadece fiziksel temas ile bulaşabilmekte ve bir insandan başka bir insana sürünme yolu ile geçmektedir. Saç biti en çok okullarda, yurtlarda, askeriye ve ceza evlerinde, yani kısaca ortak kullanımın yaygın olduğu yerlerde gözlemlenmektedir. Sadece fiziksel temas değil, aynı şapkanın, tarağın, saç bandı ya da yastığın kullanımı ile de saç bitinin bir kişiden bir başka kişiye bulaşabilme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durum toplu taşıma araçları için de geçerlidir. Saçların koltuklara değmesi, o koltukta bulunan saç bitinin bulaşması için yeterli olabilmektedir. Saç bitinden kurtulmanın biraz zor olduğunu düşünecek olursak, bu detaylara dikkat etmek ve ondan korunmak en mantıklı yöntem olacaktır.

Saç biti hakkında bilgi vermeye devam ederken, onun temiz saça da, kirli saça olduğu kadar bulaşma ihtimali bulunduğunu; hatta temiz saçı kirli saça tercih edeceğini; yani saç bitinin temizlik ya da pislikle alakalı bir durum olmadığını da belirtmeden geçmeyelim. Şöyle ki, saç derisinden beslenen saç bitinin, kir, yağ, kepek dolayısı ile saç derisine ulaşması zorlaşır iken, temiz saça erişebilmesi daha kolaydır. Dolayısı ile saçları çok fazla yıkamanın, saçları temiz tutmanın, saç bitini önlemekle hiç ilgisi bulunmamakta; hatta bu durum bitlerin daha kolay beslenmesini sağlamaktadır.

Saçımda Bit Olduğunu Nasıl Anlarım?

Her sağlık sorununda olduğu gibi, saç bitinde de erken teşhis çok önemlidir. İlk zamanlar görünmesi çok zor olan bu böceklerden şüphelenildiği anda, saçların ayrılıp, sonrasında da büyüteçle bakılması gerekir. Ancak sirke için aynı durum söz konusu değildir; çünkü açık renktir ve koyu renk saç üzerinde kolay bir şekilde görülür. Saç bitinin sayısı arttıkça, kümeler haline gelmesinin sonrasında görülmesi daha kolay olacaktır. Saçımda bit olduğunu nasıl anlarım dediğiniz noktada, kaşıntıya dikkat etmelisiniz. Eğer yoğun bir kaşıntı, saç derisi için söz konusu ise bu durum saç bitinin önemli belirtileri arasında yer almaktadır ve kontrol edilmesi gerekmektedir.

Saç Biti Nasıl Geçer?

Saç biti hakkında bilgi verirken biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, bu sorun oldukça stresli bir durumdur. Asıl kötü olan ise bu böceklerin, kendilerini göstermeden, varlıklarını aylarca sürdürebilmeleridir. Fark edildiği anda, ilk olarak sorunun kaynağının bulunması gerekmektedir. Saç biti kendiliğinden oluşmaz. Mutlaka birinden bulaşır. Dolayısı ile utanılması gereken bir durum söz konusu değildir. Size kimden bulaştığını bulmak gerekir. Ve bu araştırma, hissettirilmeden yapılmalıdır, çünkü birine, onda saç biti olduğundan şüphelenildiği söylendiğinde, o kişi bu durumu, kendisine yapılmış bir hakaret olarak algılayacaktır. Bu araştırmaları yaparken, eczacınıza da konu ile ilgili danışmayı ihmal etmeyin.

Eczacınıza saç biti nasıl geçer sorusunu yönelttiğinizde, size muhtemelen bit şampuanı verecektir. Ancak piyasada çok sayıda bit şampuanı bulunduğu için, bunlar arasından en etkili olanının seçilmesi gerektiğini unutmayın. Kullandığınızda faydasını görebileceğiniz bit şampuanı, tek seferde etkili sonuç vermeli, verdiği sonuç kalıcı olmalı, kokusu kötü olmamalı, saçların dolaşmasını önleyecek yumuşaklıkta olmalı, toksik etkisi bulunmayıp, insan vücudu tarafından kolayca tolere edilebilir olmalı; yani zarar vermemelidir. İçeriğinde Permetrin bulunan bit şampuan ve ilaçlarının, etkin olup, istenilen sonucu ortaya çıkardığını hatırlatalım ve size tavsiye etmeden geçmeyelim.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.