Pratik Saç Bakımı Önerileri

Pratik Saç Bakımı Önerileri

Güzel görünmesi adına uzattığımız saçlarımıza şekil vermek için ise istediğimiz kadar bol zamanımız yok. Malum hayat yoğun ve hızlı geçiyor. Ama eğer saçlarımızdan verim almak istiyorsak saç bakımı yapmayı da ihmal etmemeliyiz. Bu nedenle sizlere pratik saç bakımı önerilerinden söz edeceğiz. Saç bakımının püf noktalarını bildiğinizde işiniz artık çok daha kolay, saçlarınız ise daha güzel görünecek.

Pratik Saç Bakımı Önerileri

■ İlk olarak kuaförünüzden destek alın. Saçlarınızı bir kaç ay ara ile kestirmek, onların daha canlı olmasını sağlayacaktır. Eğer çok kalın ya da gür saçlarınız varsa, ara katlar ekleteceğiniz saç kesiminizle saçlarınıza daha kolay şekil verebilirsiniz. Bununla birlikte, saç bakımına yeterli zamanı ayıramadığınızı da kuaförünüze söylerseniz, sizin saç tipinize uygun şampuan ve saç bakımı malzemelerini size önerecek; böylece işiniz daha kolay olacaktır.

■ Saç bakımının püf noktaları arasında, saçı doğru şekilde yıkamak da yer alıyor. Kuru saçlar havaların soğuk olduğu bugünlerde her zamankinden daha çok kurur. Bunu, yorgun geldiğiniz evinizde alacağınız sıcak duş ile siz de desteklersiniz. Sıcak su, saç derinizin yıpranmasına ve tahriş olmasına, saçlarınızın da daha kolay kurumasına ve kırılganlaşmasına neden olur. Bu nedenle duştan çıkarken saçlarınıza ılık ya da soğuk su masajı uygulayın. Kuruluk ihtimalini böylece azaltabilirsiniz.

■ Şampuanı direkt olarak saçınıza dökmek yerine, önce avuç içinize alın; sonrasında da saçlarınıza zikzaklar çizerek dağıtın. Başınızın tepesine uygulayacağınız şampuanı nazik hareketlerle saç derisine yedirin. Sonrasında da bol su ile saçlarınızı durulayıp, şampuan kalıntısının saçlarınızda kalmasını önleyin. Ancak bu şekilde şampuanın zararlarından saçlarınızı koruyabilirsiniz.

■ Şampuanlama işleminin sonrasında besleyici saç bakım kremlerinden yardım alın. Ancak bu kremlerin ilk olarak üzerlerinde yazan talimatları okuyun. Saçın hangi bölgesine ne kadar sürmeniz gerektiğini gözden geçirin. Bazı kremler saçın her tarafına; bazıları ise sadece saç uçlarına uygulanmaya müsaittir. Kullandığınız kremin de kalıntılarının saçınızda kalmaması adına onu da iyice durulayın.

■ Saç tipinize uygun bir yoğun saç bakım maskesini, saçlarınıza, kullanma talimatlarına göre, haftada bir sefer mutlaka uygulayın. Bu maskeler saç uçlarındaki kırık miktarını en aza indirecektir.

■ Pratik saç bakımı önerilerinden bir diğeri de, saç tipinize uygun saç fırçası ve saç kurutma makinesini seçmenizin gerekliliğidir. Kuaförünüzden bu anlamda destek alarak saç kırılmalarının önüne geçebilir, saçlarınızın çok daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Tarama işleminibn sonrasında ise tarak üzerinde saç kalmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.

■ Saç bakımı, boyalı saçlarda daha fazla önem arz etmektedir. Bu nedenle, kalıcı değil, geçici saç boyalarını tercih edin. Ve saç bakımınıza ekstra özen göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.