Kınanın Saça Faydaları Kına İle Kızıl Saç Boyama Zararları

Kınanın Saça Faydaları Kına İle Kızıl Saç Boyama Zararları

Kınanın saça faydaları hakkında merak edilen tüm detayları mercek altına alacağımız yazımız içerisinde, merak edenler için kınanın saça zararlarından da söz edeceğiz. Kına ile nasıl saç boyanır sorusunun yanıtlarını detaylı olarak bulabileceğiniz bu yazıda, kına ile kahverengi saç elde etme, kına ile beyaz kapatma, kına ile kızıl saç elde etme gibi konular hakkında da detaylı bilgilere erişim sağlayabileceksiniz.

Pek çok aile kınayı, özellikle kına gecelerinde gelinin eline ve sonrasında da konuklara yakar. Bu durum çok eskiden kalma bir gelenek niteliğindedir. Ancak bazı genç kızlar ellerine kına yakılmasını istemez ve kokusundan hoşlanmazken, damatlar da geline kına yakılmasının istemeyebilir. Ancak kına kokusu hakkında yapılan bu yorum çok kişi tarafından eleştirilir ve kına kokusunun cennetten geldiğine inanılır.

Kına fiyatlarına bakıldığında ise karşılaşılan durum resmen bir uçurum niteliğindedir. Şöyle ki: Bir yerden kınanın kilosunu 30 TL’ye temin edebilirken, bir başka yerden 70 TL’ye temin edebilirsiniz. Her ikisi de kınadır. Ancak 70 TL’ye satan yer, sattığı kınanın daha kaliteli olduğunu ileri sürer.

Bu kınalar genellikle kına ile saç boyamada kullanılır. Kınanın saça faydalarından yararlanmak isteyenler de kaliteli kınaları tercih edebilirler. Ancak gelin kınası olarak kullanılacak olan kınanın kaliteli olması ya da olmamasının çok önemi yoktur. Zaten yeterince masrafın olduğu bu günlerde önemli olan adetin yerini bulmasıdır.

Bir de kınanın, kına ağacından elde edildiği düşünülecek olursa, kalite ile nasıl bir ilişkisinin olduğunu merak etmeniz çok doğaldır. Şöyle ki: kına farklı bitkilerle karıştırılarak çoğaltılabilir ya da saf olarak satılabilir. Ancak bir fabrikasyon ürünü olmadığının özellikle altını çizmek isteriz. Tüm bu bilgilerin sonrasında dilerseniz kınanın saça faydalarına değinelim.

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

Kınanın saça faydaları hakkında bilgi sahibi olarak bu etkilerden yararlanmak isteyenler genellikle saçını kına ile boyayan ve böylece kimyasal saç boyalarından uzak durmak isteyenlerdir. Hamilelik döneminde kadınların saç boyama konusunda hassas oldukları bilinmektedir.

Bununla birlikte kına, içeriğinde hiç bir kimyasal madde bulundurmadığı için saçları kökten uca besler. Kına ile saç boyama için kuaföre gitmek zorunda da kalmazsınız. Gelin isterseniz kınanın saça faydalarını maddeler halinde anlatalım.
Kınanın Saça Faydaları

• Tamamen doğal bir içeriğe sahip olan kına ile saç boyama sırasında, kozmetik saç boyalarında bulunan kimyasal maddelerin hiç biri ile karşı karşıya kalmazsınız. Dolayısı ile bu kimyasalların saçı yakma ya da en azından yıpratma etkilerine de maruz kalmamış olursunuz. Pek çok kadın için saç güzelliğin simgesidir. Ve siz kına ile saç boyama sırasında bu simgeyi olabildiğince korumuş olursunuz.

• Kınanın saça faydalarından bir diğeri de saçtaki kepek sorununu çözmektir. Bildiğiniz gibi kepek, saç derisinin pul pul dökülmesi anlamına gelmektedir ve kurtulmanın pek çok yolu vardır elbette. Kına da bu yollardan biridir. Saç derisinin pH dengesini düzenleyen kına, saçlı deriyi iyileştirme etkisine sahiptir.

• Saç köklerini canlandıran kınanın, saçlara hacim kazandırmasının yanında,hızlı saç uzatma etkisi de bulunmaktadır. Kınanın saça faydalarından, saç dökülmesi problemi ile savaşmak durumunda kalanlar da yararlanabilirler. Ayrıca kına, dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını da olanaklı hale getirir.

Kına ile saç boyama işlemini gerçekleştirdiğinizde, sadece saçınıza renk vermekle kalmaz,kınanın tüm saçlarınızı kalkan gibi sarmasını da sağlamış olursunuz. Böylece nemi saça hapseder ve saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini olanaklı hale getirir.

• Kınanın saça faydalarından bir diğeri ise saçtaki yağ dengesini sağlamaktır. Özellikle saçlarının çok çabuk yağlanmasından şikayet edenler için doğal bir reçete niteliğinde olan kınayı bu anlamda mutlaka denemelisiniz.

Kına Saça Faydaları

Kına saça faydaları açısından çok tercih edilen, Türk kültüründe ciddi anlamda kabul gören bitkiler arasında yer alıyor. Genellikle saçı boyama etkisi dolayısı ile kullanılıyor. Bunun yanında saça dipten uca bakım da yapıyor. Ancak bitkiyi kullanırken dikkatli olmalısınız.

Çünkü kına saça faydaları olan bir bitki olmasının yanında,saçınızın rengini değiştirebilme özelliğine de sahip. Bu nedenle bizim size önerimiz, bitkinin faydalarından yararlanmak istiyorsanız, onunla saçınıza istediğiniz rengi vermek. Aksi halde kuaföre ya da boyaya verdiğiniz paralar havaya gidebilir.

Peki bahsettiğimiz faydaları maddelendirmek istersek nelere değinebiliriz?

• Saç boyasının içeriğinde bulunan kimyasal maddelerin hiç biri kınada bulunmuyor. Dolayısı ile saçlarınızı boyarken, aynı zamanda saçınıza zarar vermemiş oluyorsunuz.

• Saç derisinde bulunan problemler kına sayesinde iyileşebiliyor.

• Saç derisinin pH dengesini sağlıyor.

• Saçın kepeklenme sorununu ortadan kaldırıyor.

• Saç köklerini besliyor.

• Saçın hızlı ve aynı zamanda sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor.

• Saçları kökten uca besliyor.

• Kına saça faydaları arasında saça canlılık ve hacim kazandırması da yer alıyor.

• Saçın nem dengesini koruyor.

• Saçın yağ dengesini sağlıyor. Dolayısı ile hızlı saç yağlanmasının önüne geçiyor.

• Saçın dolgun görünmesini sağlarken, sönük görünümün deönüne geçiyor.

• Saç kırılmasının önüne geçiyor.

• Saçta elektriklenmeye bağlı problemleri gideriyor.

• Mantar ya da egzama gibi problemlerin önüne geçiyor.

• Saça bit ya da sirke gelmesini engelliyor.

• Saçın gürleşmesini sağlayarak dökülmesinin önüne geçiyor.

Saça Kına Yakmanın Faydaları

Saça kına yakmanın faydaları, sayılamayacak kadar çoktur. Ancak herşeyin öncesinde saçınızı istediğiniz renge boyamanıza yardımcı olur. Ve bunu hiç bir kimyasal içerik kullanmadan gerçekleştirir. Aynı zamanda çok da ekonomiktir.

Saça kına yakmanın faydaları maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

• Saçın kepeklenmesini önler.

• Kırık saç görünümünün önüne geçerek saça canlılık ve hacim kazandırır.

• Saç köklerini besler.

• Doğal bir renk veren kına ile saçlarınızı boyadığınızda, saç boyalarının saçı yıpratan etkisinin aksine kınanın saçı koruyan etkisi ile karşılaşırsınız.

• Saç tellerini tek tek sarar ve böylece nemin saça hapsolmasını sağlar.

• Saç derisinin pH dengesini sağlayan kına aynı zamanda derinin iyileşmesini de olanaklı hale getirir.

• Yağlı saçın yağ dengesini düzene sokarak saçın daha geç yağlanmasını olanaklı hale getirir.

• Saçların canlı ve sağlıklı uzamasını sağlayarak saç dökülmesinin önüne geçer.

• Saç derisini nemlendirmesi dolayısı ile kuruluk sebebi ile ortaya çıkan kepek problemini ortadan kaldırır.

• Dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar.

Kınanın Saça Zararları Var Mı?

Kınanın saça zararları var mı? Kınanın saça faydalarından yararlanmak isterken, onun sizin için alerjik bir etkiye sahip olup olmadığını da mutlaka değerlendirmelisiniz. Elbette ki kına, şifalı bitkilerin en etkililerinden biridir. Ancak kınanın saça zararlarının alerji ile bağlantılı olabileceği de unutulmamalıdır.

Elbette ki bu durum herkes için söz konusu olmayıp, genellikle kişilerin sağlık durumları ile bağlantılıdır. Deride döküntü, şişme; kızarıklık, yanma, kabarma… gibi etkiler gösterebilir. Ancak siz daha önce elinize kına yakmışsanız, böyle bir durumun sizin için söz konusu olup olmadığını kesinlikle bilirsiniz.

Çünkü aynı etkiler, kına yakmış olduğunuz elinizde de gözlemlenir. Bu gibi durumlarda zaten “Kına bana dokunuyor” diyerek ondan uzak duruyorsunuzdur. Aksi bir durum ile kınanın saça zararlarının olduğunu söylemek yanlış bir bilgi olacaktır.

Kına İle Nasıl Saç Boyanır?

Kına ile nasıl saç boyanır? Kınanın saça faydalarından yararlanmak adına, kına ile saç boyamada bir kuaföre gereksiniminizin olmadığını daha önce de belirtmiştik. İstediğiniz rengi elde etmek için karışım hazırlamak ve sonrasında da saçlarınıza uygulamak oldukça basittir. Kulaktan dolma bilgilere aldanmayın. Kına ile saç boyamanın hiç bir zorluğu yoktur ve evinizde kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. İşte bunun için gerekli malzemeler:

250 gram kına
3 yemek kaşığı su
150 gram zeytinyağı
Geniş bir kase

Kına ile nasıl saç boyanır dediğiniz noktada, isterseniz zeytinyağı yerine Hindistan cevizi yağı gibi bir bitkisel yağ da kullanabilirsiniz. Aslında kullanacağınız yağın saça olan faydalarından da yararlanmış olursunuz. Malzemeler arasında yer alan suyun ise kaynatılarak soğutulmuş olması gerekmektedir. Bu şekilde malzemeleri temin etmenizin sonrasında, kına ile saç boyamanın adımlarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

• İçerisine tüm malzemeleri alacağından emin olduğunuz büyüklükteki kasenin içerisine önce kınayı koyun.

• Üzerine,ister zeytinyağı, isterseniz de Hindistan cevizi yağını, karıştırarak, kınaya yedirmek sureti ile yavaşça ekleyin.

• Suyu da ekledikten sonra bütün malzemeleri iyice karıştırın. Suyun az geldiğini hissederseniz biraz daha ilave edebilirsiniz. Elde etmeniz gereken kıvam, koyu bir muhallebi kıvamıdır.

• Karışımınız hazır olduğuna göre, artık kına ile saç boyama işlemine başlayabilirsiniz. Tüm saçlarınıza kınayı yedirdiğinizden emin olduğunuzda ise saçlarınızı bir bone ile sarın ve 4 saat beklemesini sağlayın.

• Bekleme süresinin sona ermesinin ardından saçlarınızı ılık su ve şampuan ile yıkama zamanınız geldi demektir. Güle güle kullanın.

Kına İle Kahverengi Saç Elde Etme

Kına ile kahverengi saç elde etme ve kınanın saça faydalarından yararlanmak adına dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Gelin bu detayları sizlere maddeler halinde sunalım.
Kına İle Kahverengi Saç Elde Etme

• Kına ile saç boyama işlemini gerçekleştirirken kullanacağınız kase ve karıştırıcının metal olmasına özen gösterin. Metal kase içerisinde daha güzel karışan ve kıvam alan kınayı metal bir karıştırıcı daha iyi karıştırmaktadır.

• Hazırlamış olduğunuz kına karışımını saçlarınıza uygulamadan önce 10 – 12 saat kadar beklemesini sağlayın. Örneğin bir gece önce hazırlayabilir ve sonraki sabah da saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Böylece kıvamı daha güzel tutacak olan kınanın kalıcılığı da daha fazla olacaktır.

• Kına ile kahverengi saç elde etme adına, ölçüleri saçlarınıza göre belirlenebilecek şekilde, 3 fincan kınaya 1.5 fincan sıcak su ilave edebilirsiniz. Bununla birlikte bir kaç damla limon suyu damlattığınız kına ile saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini de sağlamış olursunuz.

• Kınayı mutlaka temiz ve bir miktar saç yağı ile beslenmiş saça uygulayın.  Böylece saçınızın kınayı daha sıkı tuttuğunu göreceksiniz. Ayrıca saçlarınızı iyice tarayarak açın ki işlem sırasında hava da alsınlar.

• Kına ile saç boyama işlemi öncesinde saçlarınızı tutamlara ayırın. İnceolması gereken bu tutamların her tarafına kınayı iyice yedirin.

• Kına ile kahverengi saç elde etme adına kınanın saçlarınızda 2 – 5 saat aralığında kalması gerekmektedir. Bu süreyi kendiniz, saç renginizin koyuluk – açıklık durumuna göre belirlemelisiniz. İlk yaptığınızda beklettiğiniz süreyi kıstas alarak, ikinci uygulamanın süresini belirlemeniz daha kolay olacaktır.

• Bekleme süresinin sonunda saçlarınızı ılık su ve şampuanla yıkayın. Ardından, kına ile kahverengi saç elde etme işlemini tamamladığınıza göre, kalıcılığını uzatmak için saçlarınızı bir kaç gün yıkamayın.

Kına İle Kızıl Saç Elde Etme

Kına ile nasıl saç boyanır sorusunun yanıtlarını detaylı olarak öğrendiğinize göre, artık kına ile kızıl saç elde etme detaylarını da öğrenebilirsiniz ki aslında bunun için size Hint kınası kullanmanızı önermekteyiz. Hint kınası ile istediğiniz rengi, risksiz bir şekilde elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, üzerinde kızıl renk ibaresi bulunan kınayı almaktır.

Kınanın içerisine bir miktar sıcak su ekleyerek sulandırmalı, saçlarınızı kurutmaması adına bu karışıma 1 çay kaşığı da badem yağı eklemelisiniz. Sonrasında hazırlamış olduğunuz karışımı saçlarınıza uygulayarak bekleyin. Ardından da yıkayın ve istediğiniz renkle birlikte, sağlıklı saçlarınıza da kavuşmuş olun.

Kına İle Beyaz Kapatma

Kına ile beyaz kapatma işlemi için yapmanız gereken tek şey, kına ile suyu karıştırmaktır. Kullanacağınız kına miktarına göre su da kullanmalısınız. Ancak bir ölçü vermemizi isterseniz, 75 gram kına için 200 ml su kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yani 5 yemek kaşığı kına için 1 bardak su…
Kına İle Beyaz Kapatma

Kına ile beyaz kapatma için, suyla karıştırdıktan sonra tüm saçlarınıza özenle uygulayın. Özellikle de beyazlarınıza iyice sürdüğünüzden emin olun. Ardından,saçlarınız istediğiniz rengi alıncaya kadar bekletin. Daha sonra da saçlarınızı ılık su ve şampuanla yıkayabilirsiniz.

Kına Saçtan Nasıl Çıkar?

Kına saçtan nasıl çıkar? Biz kadınlar biraz zor beğenen ve kabul edelim ki biraz da kaprisli bir cinsiz. Dolayısı ile her zaman saç rengimizi beğenmeyebilir; bazen de sıkılabiliriz. Bu gibi bir durumla karşılaştığımızda saçımıza uyguladığımız kınadan hemen kurtulmak tek hedefimizdir. Bunu sağlayabilmek için ise hiç bir formüle ihtiyacınız yok.

Kına kendiliğinden akan, dolayısı ile çıkan bir bitkidir. Saçlarınızdan hemen çıkmasını isterseniz,saçlarınızı sık olarak yıkamanız yeterli olacaktır. Durulama suyunuza limon suyu ya da karbonat ilave ederek de bu malzemelerin beyazlatıcı özelliğinden yararlanabilir ve kınadan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kınanın saça faydalarından yararlanmak için onu kullandığınızda ve rengi beğenmediğiniz durumlarda, kına saçtan nasıl çıkar sorusunun yanıtlarına ulaşmanız oldukça kolay olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.