Kına İle Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Kına İle Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Kına ile saç boyama nasıl yapılır sorusuna, günümüzde her şeyin doğalını kullanmayı tercih eden kadınlar da erkekler de yanıt arıyor. Ülkemizde kınanın en kalitelisi üretiliyor ve bitkinin yapraklarından hazırlanıyor. Kına ile saç boyama işlemini gerçekleştirenler, kınanın saç bakımı etkisinden yararlanıyor ve saçları yumuşatan kına, saç kremi etkisi gösteriyor. Kına ile nasıl saç boyanır diyenlerin doğal kına kullanması gerektiğini, Hint kınasını tercih etmemeleri gerektiğini de belirtelim ve hemen merak ettiğiniz soruların diğer yanıtlarını da aktarmaya başlayalım.

Kına İle Saç Boyama

Kına ile saç boyama işleminde, kullanacağınız saç boyasının miktarını doğru ayarlayabilmek çok önemlidir. Saçlarınızın uzunluğu miktarında kına kullanmanız gerekir ki, kısa saça 100 gram kına yeterli olurken, bel hizasında olan saçlarınıza kullanmanız gereken doğal kına miktarı 400 gram olmalıdır. Biraz önce belirttiğimiz gibi, kullandığınız kınanın Hint kınası olmamasının gerekliliği de önemli bir diğer detay elbette.

Saçınızın uzunluğu miktarında belirlemiş olduğunuz kınayı bir kase ılık su ya da sütün içerisine ilave ederek iyice karıştırın. (Bir tutam tuz da eklerseniz, elde etmiş olduğunuz saç renginin sabitlenmesini sağlamış olursunuz.) Karıştırma işleminin devam etmesi gereken süre 10 dakika dolaylarındadır. Sonrasında az bir miktar su daha ilave edip bir kere daha çevirerek, kasenin ağzını kapatın ve en az 8 saat beklemeye bırakın. Belirtilen sürenin sonunda kına saç boyası kıvamını almış olacaktır. Artık kına ile saç boyama aşamasına geçebilirsiniz. Ama bu işlemi de temiz saça yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Böylece hem daha kalıcı olacak hem de rengi daha iyi tutacaktır.

Kına İle Saç Nasıl Boyanır?

Kına ile saç boyama nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce, ellerinize eldiven takmanız gerektiği konusunda sizleri uyaralım. Aksi halde kına kalıntıları elinizde kalabilecektir. Bu işlemi hallettikten ve kınayı da boya kıvamına getirdikten sonra, artık saç köklerinizden uçlarına doğru kınayı uygulamaya başlayabilirsiniz. Yedirme işlemini iyice sağlamlaştırdıktan sonra da saçınızı sarmalı ve bekleme sürecine girmelisiniz. Bekleme süreniz 2 saat ile 4 saat aralığında değişebilir; ortalamayı 3 saat olarak düşünebilirsiniz.

Kına ile saç boyama işlemi sırasında kullanacağınız bazı malzemelerle farklı renkler de elde edebilirsiniz. Bunun için, hazırlamış olduğunuz karışıma bir malzeme daha eklemeniz yeterli olacaktır. Örneğin bakır rengi kına ile elde edebilmek soğan kabuğu ile mümkün olmaktadır. Yapmanız gereken tek işlem ise bir su bardağı suyun içerisinde soğan kabuklarını kaynatmaktan ibarettir. Sonrasında kabukları suyun içerisinden almalı ve elde etmiş olduğunuz soğan suyunu da kına karışımının içerisine ilave etmelisiniz.

Kızıl renk elde etmek için ise hazırlamış olduğunuz karışımın içerisine, biraz önceki gibi soğan suyu değil de kırmızı şarap ya da pancar suyu ilave etmeniz gerekiyor. Diğer işlemleri kına ile saç nasıl boyanır sorusunun yanıtına uygun şekilde yaptığınızda saçlarınızın kızıl olmasını sağlamış olursunuz.

Kahverengi saç elde etmek için yapmanız gereken ise kına ile saç boyama işleminde kullanmış olduğunuz süt ya da su yerine, karanfil ve adaçayı suyu karışımını tercih etmenizdir. Bunun için, bir su bardağı karanfili, üç bardak kaynamış suyun içerisine ilave edip yarım saat kaynatmalısınız.. Sonrasında bu suyu süzüp ayırın. Ardından yine üç bardak suyun içerisinde, bu sefer bir bardak adaçayını yarım saat kaynatın. Sonrasında bu suyu da sürerek karanfil suyu ile karıştırıp, kınayı bu karışımın içerisinde eritin. Elde edeceğiniz renk kahverengi olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.