Kına İle Nasıl Saç Boyanır?

Kına İle Nasıl Saç Boyanır?

Kına ile kahverengi saç elde etme, kına ile bakır saç elde etme ve diğer renklerin nasıl oluşturulabileceği ile birlikte, kına ile nasıl saç boyanır sorusunun yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde aktarmaya çalışacağız. Sağlıklı yaşamı tercih etmek ve başınıza kimyasal boyaları değdirmek istememek her birinizin hakkı. Hamile iseniz saç boyatmamanız gerektiğini söyleyenler olabilir. Kanser tedavisi görüyorsanız aynı şekilde. Ama kına ile saç boyama oldukça tercih edilen çok doğal bir yöntemdir. Bu nedenle sizlere, kına ile nasıl saç boyanır sorusunun yanıtlarını hemen aktaracağız.

Kına İle Nasıl Saç Boyanır?

Kına ile saç boyama konusunda size her şeyin öncesinde şu bilgiyi vermemiz gerekmektedir. Kına saç dökülmesinin önler. Saçı besler ve korur… Yani kına ile saç boyamanın çok önemli faydaları olduğu doğrudur. Ancak, eğer farklı renkleri kullanmayı seviyor ve bir zaman sonra kınadan sıkılıp saç boyası kullanmaya dönme ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız, kına ile saç boyama işini daha ileri bir zamana erteleyin. Çünkü, kınanın saçı koruma özelliği, sonrasında uyguladığınız hiç bir saç boyasını kabul etmemenize neden olacaktır. Ve bu durumda, saçlarınız uzun süre tek renk kalacak demektir. Kına ile saç boyama işleminin üzerinden en az bir senenin geçmesinden sonra farklı bir saç boyası kullanabilirsiniz ki bu zamanda beyazlarınız çıkacak; en azından saçlarınız iki renk olacaktır. Bir kına bir de kendi rengi olmak üzere. Dolayısı ile iyi düşünün, doğru karar verin.

Kına ile koyu kızıl bir renk elde edersiniz. En azından öyle bilinir. Ama, kına ile kahverengi saç elde etme; ya da kına ile bakır saç elde etmenin de mümkün olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Peki uygulamayı nasıl yapmalısınız? Çok düşündüğünüzü farzedelim. Artık saçlarınızı boyamak; en azından renk değiştirmek istemediğinize karar verdiğinizde, kına ile saç boyama fikri aklınıza yattı diyelim. İşte bu durumda farklı renkleri elde etme yöntemlerini sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

Kına İle Bakır Saç Elde Etme

Kına ile nasıl saç boyanır sorusunun yanıtları arasında bakır renkten söz ederken, kullanacağınız kına miktarını saçınızın uzunluğuna göre belirlemeniz gerektiğini hatırlatalım. Çok uzun, örneğin kalça hizasında saçlarınız varsa, iki su bardağı kına kullanabilirsiniz. Çok kısa bir saç boyuna sahipseniz bir çay bardağı kına da yeterli olacaktır. Kısacası, kına miktarını, kına ile bakır saç elde etmek için kendiniz belirlemelisiniz.

Kınayı bir kabın içerisine alıp, üzerine bir yemek kaşığı elma sirkesi, üç diş ezilmiş sarımsak, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yumurta, bir tutam tuz ilave edin. İki tane soğanın kabuğunu bir bardak su içerisinde kaynatın. Elde etmiş olduğunuz soğan kabuğu suyunu da kınalı karışımın içerisine ilave edin. Her bir malzemenin, kına ile saç boyamada ayrı bir işleve sahip olduğunu unutmayın. Yani, zeytinyağı ve yumurta kınanın saça verdiği sert rengi yumuşatır, saça bakım yaparken, tuz saçtaki rengi sabitlemeye yöneliktir. Soğan kabuğu ise saça bakır rengini verir. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı saçlarınıza uygulayarak bir müddet beklemeniz yeterli olacaktır. Böylece, kına ile bakır saç elde etmenin yanında, saçlarınıza muhteşem bir bakım da yapmış olacaksınız.

Kına İle Kızıl Saç Elde Etme

Kına ile nasıl saç boyanır sorusunun yanıtları arasında, kına ile kızıl saç elde etmek için, biraz önce bakır saç elde etmede olduğu gibi, kına miktarını kendiniz belirlemeli; bunu saçınızın uzunluğuna göre yapmalısınız. Üzerine bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir kaç diş ezilmiş sarımsak eklemeli, bir yumurtayı kırıp, soğan suyu yerine de kırmızı şarap ya da pancar suyu kullanmalısınız. Saçlarınızı biraz sarhoş etmenin de kimseye zararı olmayacaktır, ne dersiniz? Saç bakımında her şeyi deneyen biz kadınlar, bundan da kaçmayız büyük olasılıkla.

Kına İle Koyu Renk Elde Etme

Kına ile saç boyamada daha koyu renkler elde etmek için soğan suyu ya da şarap yerine, demlenmiş siyah çayı; ya da kaynatılmış ceviz kabuğu suyunu tercih edebilirsiniz. Aktarlarda kına taşı satılmakta olup, kına ile koyu renk saç elde etmede kına taşını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kına İle Kahverengi Saç Elde Etme

Kına ile kahverengi saç elde etmek için şarap, pancar suyu, soğan suyu, ceviz kabuğu suyu; ya da demli siyah çaya ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken tek şey, biraz önce vermiş olduğumuz malzemeleri, içerisine renk verici herhangi bir şey eklemeden, sadece bir bardak kaynar su ile karıştırmak. Peki artık hangi rengi nasıl elde edeceğimizi biliyorsak, saçımıza kınayı nasıl uygulayacağımızı öğrenmenin zamanı gelmedi mi?

Kına ile saç boyamada dikkat etmeniz gereken ilk detay: malzemeleri tahta ya da plastik bir kap içerisine alıp, özellikle tahta kaşık yardımı ile karıştırmak. Aksi halde kına ile yeşil saç elde etmeyi, metal kaşık kullanarak başarabileceğinizi ve bunu da büyük ihtimalle istemeyeceğinizi hatırlatalım.

O halde, tahta ya da plastik bir kap içerisinde bulunan malzemeleri tahta kaşıkla karıştırdık. Sonrasında elimize eldiven ya da poşet geçirerek, kına ile saç boyama işlemini, dipten uca doğru, saçlarımıza masaj yaparak uygulamamız gerekiyor. Sonrasında saçlarımızı topuz yaparak tepede toplamalı ve bekleme zamanını tamamlamaya özen göstermeliyiz.

Kına ile bakır saç elde etmek için beş saat; daha koyu renkleri elde etmek için ise daha uzun zaman beklemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.