Kına İle Kahverengi Saç Elde Etme

Kına İle Kahverengi Saç Elde Etme

Kına ile kahverengi saç boyamaya bir kere alışan kadınlar, sonrasında normal saç boyasını kullanmak istemiyor. Bunun nedeni ise saç boyalarının saçları yıpratan, aynı zamanda vücuda alerjen ve kanserojen etkileri bulunan kimyasallar içermesi. Peki denemek istediğinizde, kına ile kahverengi saç nasıl yapılır sorusunun yanıtını nereden bulacaksınız? Biz tam da bu noktada sizlere kına ile kahverengi saç elde etmeyi anlatmak için bu yazıyı hazırlamak istedik.

Kına İle Kahverengi Saç Boyama

Kına ile kahverengi saç elde etmeye yönelik olarak ilk işiniz, sizlerle paylaşacağımız malzemeleri, belirttiğimiz ölçüler dahilinde bir alanda toplamak olsun. Sonrasında bu malzemelerle boyayı nasıl hazırlayıp, nasıl uygulayabileceğinizi anlatacağız.

* 4 yemek kaşığı kına
* 10 tane taze ceviz yaprağı
* 1 yemek kaşığı çörekotu yağı
* 10 tane defne tohumu
* 1 tatlı kaşığı çörekotu
* 5 tane karanfil

Kına ile kahverengi saç elde etmek için bu malzemeleri nasıl kullanacağınızı adım adım gözden geçirelim:

■ Büyük bir cezve ya da küçük bir tencerenin içerisine iki bardak su koyup, üzerine de ceviz yapraklarını ilave edin. Su içerisinde ceviz yapraklarının kaynamasını sağlayın.
■ Ceviz yaprakları suyun içerisinde kaynamaya başladığında üzerine karanfil, çörekotu ve defne tohumunu da ilave edin ve ocağın altını kısarak tüm malzemelerin birlikte 10 dakika kaynamasını sağlayın.
■ Kaynama süresi sona erdiğinde ocağın altını kapatın. Ancak ılıyıncaya kadar dokunmayın. Su kendiliğinden ılıdığında içerisinde bulunan bitkileri süzerek çıkartabilirsiniz.
■ Bu arada kınayı bir cam kase içerisine koyun. Ve süzmüş olduğunuz bitkilerin kaynama suyunu kınanın üzerine, karıştırarak, yavaş yavaş dökün. Kaynatma suyu ve kına karışımının kıvamının koyu olması gerektiğini unutmayın.
■ Sulu kına karışımının içerisine son olarak çörekotu yağını ilave edin ve bir kere daha karıştırın.

Kına ile kahverengi saç boyama işlemini gerçekleştireceğiniz doğal, alerjensiz, kanserojen etkisiz saç boyanız hazır. Şimdiki yapmanız gereken işlem, hazırlamış olduğunuz bu boyayı saçlarınıza uygulamak. Nasıl mı?

Kına İle Kahverengi Saç Nasıl Yapılır?

Kına ile kahverengi saç elde etmeye yönelik boyama işlemine geçmeden önce saçlarınızın hafif nemli bir ıslaklığa sahip olması gerekiyor. Bunun için boyayı hazırlamadan önce saçlarınızı saf zeytinyağlı defne sabunu ile yıkar ve suyunu da alırsanız, boyanız hazır oluncaya kadar da saçlarınız hafifçe kurumuş ve istenilen nem seviyesine, boya hazır olduğunda gelmiş olacaktır. Peki sonrasında kına ile kahverengi saç nasıl yapılır?

■ Kına ile kahverengi saç boyama işlemi için hazırlamış olduğunuz saç boyasını, saç diplerinden uçlarına kadar, saçınızda hiç kuru yer kalmayacak şekilde, boya fırçası ve tarak ile uygulayın.
■ Başınızı ilk olarak streç film ile sarın ve sonra da üzerine, saçlarınızın sıcak kalması için bir havlu kapatın. Ve bu şekilde iki saat kadar bekleyin.
■ Kına ile kahverengi saç boyama işlemi için belirtilen sürenin sonunda saçlarınızı açın ve saf zeytinyağlı defne sabunu ile yıkayarak durulayın.
■ Yıkadığınız saçınızın suyunu havlu ile alın; ardından da kendiliğinden kurumasına izin verin.

Kına ile kahverengi saç elde etme işlemi bu kadar basit ve iki ayda bir tekrar etmek yeterli oluyor. Ancak eğer saçınızda daha önceden kullanılan kimyasal saç boyası varsa, ilk bir kaç uygulamada kına ile kahverengi saç boyama işleminden istediğiniz sonucu elde edemeyecebileceğinizi de belirtelim. Vazgeçmeyip bir kaç deneme yaptığınızda, istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Kına ile kahverengi saç nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak uygulamış olduğunuz bu işlemde, saçlarınızda çok fazla beyaz varsa, rengin biraz açık olabilme ihtimali bulunduğunu da hatırlatalım. Boyama işlemi sonrasında saçlarınızı ağaç; ya da kemikten yapılmış tarak ile tararsanız, daha sağlıklı taranmasını sağlamış olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.