Kepekten Nasıl Kurtulabiliriz?

Saçlarınız ister temiz, ister yağlı olsun, kepek problemi ile karşılaşabilirsiniz. Aslında kepek, ölü saç derisinin dökülmesi halidir ve ölü saç derisinin dökülmesi de doğal bir süreçtir; cildimizdeki ölü derinin dökülmesi için de peeling yaparız… Ancak söz konusu kepek, saç içerisinde görüldüğünde kötü bir durum yaratmaktadır. Bu nedenle yazımız içerisinde, kepek nasıl gider, kepekten nasıl kurtuluruz gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Çevremizdeki pek çok kişide görebileceğimiz kepek sorunu, beraberinde istenmeyen durumları da getirir. Bu istenmeyen durumlara örnek vermek istersek: Saç dökülmesi ve saç tellerinin incelmesi, kızarıklık ve saç derisinde kaşıntı… Bunun yanında, giysilere dökülen kepek dolayısı ile, siyah giyemeyen kişilerin de sayısı oldukça fazladır.

Kepekten Nasıl Kurtuluruz?
Kepek Nasıl Gider?

Kepekten kurtulmak için öncelikle Dermatolog yardımı alın. Kepek şampuanlarından da faydalanabilirsiniz; ancak kimyasal ürün kullanımına da elinizden geldiğince az yer vermeye çalışın. Peki doğal olarak kepek nasıl gider? İşte kepek için alabileceğiniz doğal önlemler:

■ Sirke: Pek çok saç probleminin giderilmesinde olduğu gibi kepek sorununda da sirkeden yararlanabilirsiniz. Bu anlamda deneyebileceğiniz iki farklı yöntem bulunmakta. Bu yöntemlerden ilki: iki yemek kaşığı sirkeyi saçlarınıza uygulamak; ardından da saçlarınıza masaj yapıp, bu şekilde on dakika beklemek. Sonrasında, saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayarak yıkayabilirsiniz. Sirke ile, kepek için uygulayabileceğiniz diğer yöntem de, iki bardak soğuk suyun içerisine bir fincan sirke karıştırmak ve bu karışım ile, şampuanlama sonrasında saçları durulamaktır. Bu iki yöntemden istediğinizi tercih ederek, kepekten kurtulmak adına sirke kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Kepek Problemi Ve Kepeğin Oluşma Nedenleri

■ Aspirin: Saçlarınız çok gür ise üç, değilse iki aspirini ezip toz haline getirin ve saçınıza uygulayacağınız şampuanın içerisine karıştırın. Ardından aspirinli şampuan ile saçlarınıza masaj yapıp, bu şekilde on dakika bekleyin. Sonrasında da saçlarınızı durulayabilirsiniz. Aspirin, kepek için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

■ Tuz: Saçlarınızı yıkamadan önce, sofra tuzu ile saçlarınıza masaj yapın. Kısa bir süre bu şekilde bekleyin. Sonrasında saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayıp durulayın. Kepek oluşumunu önlemese de tuz, var olan kepeğin dökülmesini sağlayacaktır.

■ Ağız Gargarası: Saçlarınızı yıkadıktan sonra ağız gargarası ile durulayın. Ardından bir de duru su ile durulayın. Pek çok şeye iyi gelen ağız gargarası, kepek sorununuza da katkı sağlayarak gidermenize yardımcı olacaktır.

Evde Kepek Tedavisi Ve Kepeğe Evde Çözüm Yöntemi

■ Karbonat: Haftada üç kere, saçlarınızı yıkamadan önce, başınıza bir avuç karbonat dökün ve masaj yapıp bir süre bekleyin. Sonra da saçlarınızı durulayın, ama şampuan kullanmayın. Bu şekilde saçlarınızda önce bir kuruluk hissetseniz de, sonrasında saçlarınız doğal yağ üretimi gerçekleştirmeye başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası