Kafada Sirke Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kafada Sirke Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kafada sirke olduğu nasıl anlaşılır, saçta sirke olduğu nasıl anlaşılır ve bitli saç nasıl anlaşılır gibi soruların yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde vereceğiz. Çünkü okullar açıldı ve çocuklar birbirleri ile her zamankinden daha yakın iletişim halinde bulunmaya başladılar. Aslında bit ve sirke, yaz aylarında daha çok ortaya çıkan asalaklar olarak bilinir. Fakat kolay bulaşabildiği ve kurtulmanın da çok kolay olmadığı bit ve sirke, okulda, birbiri ile iletişim halinde olan çocukların birinden diğerine rahatlıkla bulaşabilir. Bununla beraber, saçlı deride bulunan kanı emerek yaşamlarını sürdürdüklerini de belirtmek gerekir. Sirke bitin yumurtasına verilen isimdir. Bununla birlikte, saçında bit ya da sirke olduğunu anlayan kişi, bu durumu utanılacak bir şey olarak değerlendirir. Dolayısı ile başa çıkabilmek önemlidir. Ama bitin, pis insanlarda olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu, bitli bir insanla yanyana geldiğinizde size de bulaşabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle dikkatli olmak önemlidir.

Bitin bulaşması için yakın temasın öneminden ve özellikle de okulların açılmış olmasının öneminden söz ettik. Montların asılması için kullanılan askılar bitin bulaşması için en ideal ortamlardır. Bitli birinin montunun üzerine asılan temiz bir kişinin montuna da sıçrayan bit, sonrasında o montu giyen kişinin saçına direkt olarak ulaşabilmektedir. Kısacası, bitin bulaşması gerçekten çok kolaydır ve olayın temizlikle ya da pis olmakla hiç bir alakası bulunmamaktadır. Çünkü bit, kendi kendine oluşan değil, bulaşan bir asalaktır.

Bitli Saç Nasıl Anlaşılır?

Saçta bit olduğunu anlamanın ilk yolu kaşıntıdır. Kaşınan kafa derisi, buna bağlı olarak kızarmaya ve yaralı bir hal almaya başlar. Bir kişinin kafasında bit olduğu tespit edildiğinde ise hemen temizlik işleminin başlaması gerekmektedir. Bitler çok kısa zamanda ve oldukça kolay bir şekilde ürerler. Dolayısı ile siz onların varlığını farkettiğinizde, saçlarınıza sirke; yani yumurtalarını bırakmışlardır bile. Zaman geçip, bitler çoğaldıkça, onların temizlenmesi çok daha zor olacaktır.

Kafada Sirke Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çok basit bir özetle şunu söyleyebiliriz: Saçta sirke olduğu nasıl anlaşılır diyorsanız, sirkenin varlığını anlamak için, saçınızda bit olduğunu görmeniz yeterli olacaktır. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, bitler, sirke adı verilen yumurtalarını çok kısa bir zaman içerisinde saça bırakırlar. Bu nedenle bit olduğunu hissettiğiniz anda eczaneye gitmeli ve bit ilacı alarak kullanımını gerçekleştirmeye başlamalısınız.

Bit ilacını kullanmadan önce saçlarınızı temizlemeli, yağından ve kirinden arındırmalısınız. Sonrasında ise kullanma talimatlarına uyarak bit ilacını kullanmalısınız. Fakat şunu belirtmeden geçmeyelim: Bit ilacı sadece bitleri temizler. Sirkeler ise saçınızda kalmaya devam ederler. Saçlarınızı mutlaka üzüm ya da elma sirkesi ile durulamak önemlidir. Tüm bu işlemlerin uygulanmasının sonrasında saçlarınızı sık dişli bir tarak yardımı ile tarayarak, sirkelerden saçın arınmasını sağlayabilirsiniz. Ancak yine de tamamen kurtulmanız gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Kalan sirkeler yeniden bit olarak saçınızda kendilerini göstereceklerdir. Bundan dolayı, aynı işlemleri, bir hafta sonra yeniden uygulamanız gerekmektedir.

Peki sirke neye benzer? Nasıl tanınır ve tespit edilir? Bir elbisenin üzerinde yaşamını aylarca, hava aldığı takdirde sürdürebilen sirke, yüzlerce sirke haline gelebilir ve uygun ortamı bulduğunda da bite dönüşür. Bu nedenle, özellikle saç diplerinde, deri artığı ya da kepeğe benzer bir yapıya sahip olarak görülebileceklerini unutmamak gerekmektedir. Hareket etmez; çünkü henüz canlı değildir. Tırnağınızdan yardım alarak saçınızdan çekeceğiniz sirkeleri iki tırnağınzın arasına alıp bastırarak kırmaya çalışın. Eğer kırılıyor ve kırılırken de çıt şeklinde bir ses çıkartıyorsa, sirke olduğundan emin olabilirsiniz. Asitli maddelerden yardım alarak sirkeleri öldürebilmeniz mümkündür.

Bitin ya da sirkenin girdiği bir evdeki tüm aile bireylerinin aynı işlemleri uygulaması önemlidir. Bitin bulunduğu kişinin kullandığı havlu, çarşaf, yastık, yorgan gibi eşyalar çok yüksek ısıda yıkanmalı, kullanılan sık dişli taraklar ise mutlaka atılmalıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.