Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Saçımızı uzun gösterebilmek adına saçımıza saç ekletebiliriz, uzun saça sahip de oluruz, ama bunun doğal bir görünüm vermediğini de hepimiz az çok biliriz. Peki hızlı saç uzatmaya yönelik olarak kendimiz neler yapabiliriz? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, hızlı saç uzatma yolları; ve hızlı saç uzatma yöntemleri hakkında bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir.

Herşeyin öncesinde şunu unutmamalısınız: Saçınızın belinize kadar uzaması için gereken süre ortalama altı senedir. Saç kırıklarını aldırmanız da bu süreye dahildir. Ancak, bazı kişilerin saçları iki sene sağlıklı kalabilir; bazılarının ise altı… Ki zaten en uzun sağlıklı saç ömrünün de altı sene olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Eğer saçınızın belinize kadar uzamasını istiyorsanız, saçlarınızın sağlıklı olması, ve ömürlerinin altı seneye kadar dayanması gerekmektedir.

Hızlı Saç Uzatma Yolları

Eğer hızlı saç uzatma gibi bir isteğiniz varsa, öncelikli olarak günlük C vitamini alımınızın yeterli olması gerektiğini belirtmeliyiz. C vitamini saçların hızlı uzamasını olanaklı hale getirirken, A, B1, B6, B12 vitaminlerinin de saç sağlığı açısından önemli etkilerinin bulunduğunu, ve saçınızın dökülüp kırılmadan, sağlığını kaybetmeden uzayabilmesi için mutlaka alınması yeteri kadar gerektiğini hatırlatmalıyız. Bu nedenle, hızlı saç uzatma, başlangıçta sağlıklı, ve dengeli beslenmeyi gerektirir.

Kullandığınız tarak, ve tokaların yapısına da bu anlamda dikkat etmeniz önemlidir. Eğer tarağınız pürüzlü, tokanız keskin kenarlı ise, saç teliniz hasar görecek, ve kolay kopabilen bir hale gelecektir. Bu nedenle, saçınızda kullandığınız tarak, ve tokalar hakkında mutlaka dikkatli olmanız önerilmektedir.

Saçlarınızı sert hareketlerle taramaktan, ya da fırçalamaktan da kaçınmanız gerekmektedir. Eğer saçınız ıslak iken taramaya çalışırsanız, elastikiyeti kaybolmuş olan saçın kolay kırılmasına olanak vermiş olursunuz. Unutmamanız gereken bir diğer detay da, saçın çok fazla kurutulmasıdır. Bu da saçın elastikiyetini kaybetmesine neden olacağından kırılmalara sebep olur. Uzmanlar, saç kurutma makinesindeki radyasyon etkisini de hesaba katarak, makinenin saça en az 30 santim mesafede tutulması gerektiğini belirtmekte, ve 2 dakikadan fazla kullanılmaması önerisinde bulunuyorlar. Elbette bu süre, saçınızın uzunluğuna göre de artış gösterebilir.

Saçlarınıza şekil verme işlemi sırasında kullandığınız gücün de ona zarar vereceğini unutmamalısınız. Biz kadınlar genellikle saçlarımızı sıkı sıkı toplamayı sever, buna göre de küçük, ve ince lastiklerden yararlanırız. Ama saçlarımız bizimle aynı fikirde değiller, ve eğer onların sözünü dinlemezsek, istediğimiz sonucu bize vermezler. Daha gevşek, kalın lastik, ve bantları bu nedenle tercih etmeniz önerilmektedir.

Saçınızı yıkama konusunda da dikkatli olmalısınız. Örneğin kullandığınız suyun ısısı sıcak değil, musluk suyu ısısında olmalı. Bu sayede, saçınızın doğal yağı kendisinde kalır, ve bu yağ saçı hem besler, hem de koruma kalkanı oluşturarak saçın zarar görmesini önler. Sıcak suya maruz kalan saçların dayanıklılığının ise azaldığını, ve daha korunmasız bir hal aldıklarını bilmeliyiz.

Saçlarınızı yıkamadan önce tarayarak dolaşıklıklarını doğal elastikiyetlerinde iken açın. Yıkama işlemi sırasında ise saçları çok fazla hareket ettirmeyin ki, sonrasında dolaşıklıkları açmanız zor olmasın, saçlarınız kırılmasın.

Yine saç yıkama işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken şey, saçınıza çok fazla şampuan kullanmamanızın gerekliliği, ve kullandığınız şampuanı saça uygulama şeklinizdir. Sadece bir sefer şampuanlamanız gereken saçınızı, iki elinize alacağınız şampuan ile, saç köklerinden aşağı doğru şampuanlamanız gerekir. Köpürmesine gerek olmayan saçlarınızın, köpürünce temizleneceği mantığından bir an önce kurtulmalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken detay, saç tipinize uygun, kaliteli şampuan kullanmanızın gerekliliğidir.

Hızlı saç uzatma yöntemlerinden bir diğeri de saça bitkisel yağlardan tercih edileni uygulamaktır. Hindistancevizi yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı, saça uygulanması en çok tercih edilen yağlar arasında yer almaktadır. Bu yağın saç köklerine gelmesini önlemeli; ve bilinenin aksine, kirli değil, temiz saça uygulanması gerekmektedir. Şampuanda olduğu gibi iki elinize dağıtacağınız yağı, saç köklerinden uçlara doğru yavaş bir şekilde yedirmeniz gerekmektedir.

Haftada iki seferden fazla; ya da az saç yıkamanın ideal olmadığını da unutmayın. Çok yağlı saç derisinin, gözenekleri kapalı olacağı için hızlı saç uzatmaya zararı olacağı gibi, saçın kendi yağının da yararlı olduğunu unutmamalı, çok sık, ya da az saç yıkamamaya bu nedenle dikkat etmelisiniz.

Jöle, saç bakım kremi, saç spreyi… gibi saç bakım ürünlerini saça uygularken, bu ürünlerin saç derisine temas etmemesine dikkat edin. Aksi halde zarar görecek olan saç derisinden çok, saç uçlarına uygulama yapmayı unutmayın. Ve saçınıza saç düzleştirici kullanmaktansa, saçınızı doğal hali ile düzleştirmeye çalışın. Kurutma işlemini makine ile yapmamak, saçı yumuşak bir havlu ile bir müddet düz şekilde sarılı bırakmak, etkili saç düzleştirme yöntemleri arasında yer almaktadır.

Saçlarınızı kurulayacağınız havlunun yumuşak olmasına dikkat edin. Saç tarama işlemine ise, yukardan değil, aşağıdan başlayın, ve saçların dolaşıklıklarını bu şekilde açmaya özen gösterin.

Sigara içip, ağır diyetler yaparak; hızlı saç uzatmanın önüne set çekecek olan şeyleri hayatınıza kendi ellerinizle sokmayın.

Saçlarınızı gün içerisinde en az 20, en çok 100 kere fırçalayarak, hem dolaşmalarını önleyin, hem de saç derisine masaj yapmasını sağlamış olun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.