Evde Saç Kremi Yoksa Ne Yapmalı?

Evde Saç Kremi Yoksa Ne Yapmalı?

Evde saç kremi yoka ne yapmalı sorusunun yanıtı pek çok kadın tarafından çok merak edilmektedir. Özellikle uzun saçlı kadınlar, saç kremi kullanmadan duştan çıkmaları halinde bir işkence ile karşı karşıya kalabilirler. Aslında evde saç kremi hazırlama, kozmetik reyonlardan satın alınan saç kremlerine göre çok daha sağlıklıdır. Peki evde saç kremi nasıl yapılır?

Kozmetik reyonlardan satın alınan saç kremleri kullanımlarının hemen sonrasında saçlardaki dolaşıklıkların açılmasına yardımcı olur. Ancak uzun vadede bakıldığında saç uçlarının kurumasına sebep olurlar. Saç kökleri ise yağlanır. Aynı zamanda bu kremlerin içeriğinde bulunan kimyasal maddeler cilt gözeneklerinden içeri girerek bir takım zararlara da sebep olurlar. Dolayısı ile de saç köklerine uygulanmamaları gerektiği uyarısı sürekli yapılmaktadır.

Hangi açıdan bakarsak bakalım, evde saç kremi hazırlamanın aslında çok daha mantıklı olduğunu anlayabiliriz ki sadece evde saç kremi yoksa ne yapmalı sorusunun yanıtı değildir aslında evde saç kremi nasıl yapılır sorusunun yanıtları. O halde bakalım evde saç kremi hazırlamak için nelere ihtiyacımız var…

Evde Saç Kremi Nasıl Yapılır?

■ Elma sirkesi kullanarak kendinizi saç kremlerinden kurtarabilirsiniz. Pek çok kişinin, elma sirkesinin kokmasından şikayetçi olduğunu biliyoruz. Aslında saçlarınıza elma sirkesi kullandıktan sonra durulamanız halinde, saçlarınız kururken sirkenin kokusu da gidecektir. Ancak siz içerisine bir kaç damla esansiyel yağ da eklediğinizde elma sirkesi hiç kokmayacaktır. Peki evde saç kremi hazırlamak için elma sirkesini nasıl kullanabilirsiniz?

Bir sprey şişesinin içerisini 3/4 oranında elma sirkesi, 1/4 oranında su ile doldurup, bir kaç damla da lavanta esansiyel yağını ilave edin. İyice çalkalayın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra uygulayın ve bir süre bekletip ardından da durulayın. Çok işe yaradığını göreceksiniz ve bu işlem aynı zamanda saç dökülmesi, kepeklenme, aşırı yağlanma… gibi saç problemlerinize de iyi gelecektir.

■ Saf Hindistan cevizi yağı ile de saçlarınızın dolaşmasını önleyebilir; aynı zamanda beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Kuru saçlar, uçları ayrık saçlar ve kuaförde çok işlem görmüş saçlar için oldukça etkili olan Hindistan cevizi yağını saçlarınızın ortalarından uçlarına doğru olmak kaydı ile haftada iki kere uygulayabilirsiniz ve bu işlem saçlarınızın yağlı kalmasını önleyecek şekilde uygulanmaktadır.

Hindistan cevizi yağını saçlarınıza doğal krem olarak uygulamak adına saçlarınızı yıkamadan bir kaç saat önce, ortalardan uçlara doğru yağı uygulayın. Bu şekilde saçlarınızı yıkayana kadar bekletin ve ardından da her zamanki gibi şampuanladığınız saçlarınızı durulayın. Bu yöntemle saçlarınızın ne kadar canlandığına siz bile inanamayacaksınız.

■ Evde saç kremi yoksa ne yapmalı sorusunun bir diğer yanıtı da yumurta sarısı ve limon suyundan faydalanmaktır. Bunun için bir yumurta sarısını çırpıp, sonra da içerisine yarım limon suyunu eklemeniz gerekir. Ardından bu karışımı saçlarınıza uygulamalı ve etki etmesi için bir müddet beklemelisiniz. Sonrasında saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayarak durulayabilirsiniz.

Her saç tipini şekillendirmek adına kullanılan bu karışım özellikle düz ve yağlı saçlar üzerinde çok etkilidir. Hem yumurta hem de limon suyu saçlarınızı çok iyi bir şekilde besler. Ancak limon suyunu tek başına kullanmanız halinde saçlarınız kuruyacaktır. Dolayısı ile evde saç kremi hazırlamayı düşündüğünüzde yumurta sarısı ile limon suyunu birlikte kullanmalısınız.

■ Evde saç kremi nasıl yapılır sorusunun bir diğer yanıtı da jojoba yağını saç üzerinde kullanmaktır. Bu yağ, hem saç bakımı hem de cilt bakımında çok önemli bir etkiye sahiptir. Hem çok kolay emilir; hem de muhteşem bir nemlendirme etkisi sağlar. Dolayısı ile saç uçlarınızın kuruduğunu ya da ayrılmaya başladığını hissettiğinizde uygulayın ve bir müddet beklemenin sonrasında saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Jojoba yağını çok fazla kullanmayın. İhtiyaç halinde duş sonrasında da bir damla olacak şekilde kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.