Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Bu yazımızda sizlere, erkeklerde saç dökülmesi ile ilgili bilgiler vermek istedik, çünkü pek çok erkek okuyucumuz bize başvurarak, erkeklerde saç dökülmesi nasıl engellenir sorusuna alternatif yanıtlar bulmaya çalışıyor. Her ne kadar kadınların saç bakımı ile çok ilgilendiğini düşünsek de, erkeklerde saç dökülmesi o kadar yaygın ki, sokakta gördüğünüz her 10 erkekten 7’sinin saçı dökülüyor; ve erkeklerde saç dökülmesi nasıl engellenir sorusunun yanıtı bulunsa dahi, bulunan çözümler bazen anlık olabiliyor, ve erkeklerde saç dökülmesi, eğer genetik ise, sonuç kellikle sonuçlanabiliyor. Peki erkeklerde saç dökülmesi kaç yaşında başlar? Gelin bilgilerimizi birlikte gözden geçirelim…

Erkeklerde Saç Dökülmesi Kaç Yaşında Başlar?

20’li yaşlar, erkeklerde saç dökülmesinin başladığı yaşlar olarak düşünülebilir. İlk olarak saç çizgisi geriye doğru gider, sonrasında saçta seyrelmeler olur, ardından da üst kısımlarda açılmalar göze çarpabilir. Eblette bu durumda erkeklerin de bazı dezavantajları; ve bazı avantajları vardır. Örneğin: Zaten kısa olan saçlarına jöle sürerler, ve bu ürün saç diplerine kolayca etki ederek, saç dökülmesi</a>ni tetikler. Her gün saçlarındaki saç bakım ürününü, saçlarının kısa olması dolayısı ile daha kolay temizleyebildiklerinden ise, kadınlara göre daha çok avantaj sahibidirler. Peki her şeyi bir kenara bırakacak olursak, erkeklerde saç dökülmesi nasıl engellenir?

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

• Saçlarınızı ıslak iken tarayın. Suyun altında olmayı dahi sağlayabilirsiniz. Bu sırada saçlarınız daha esnek olacağı için, daha az dökülecektir. Unutmamanız gereken bir bilgi: Kadınların saçları erkeklere göre daha sıktır, ve saç kökleri de 2 milimetre daha içerdedir. Bu nedenle kadınlarda, erkeklere göre daha az saç dökülmesi görülebilir.

• Saç dökülmesini engellemek için, saçınızı güneş de dahil olmak kaydı ile, ısıya çok fazla maruz bırakmayın; çok yüksek ısıda kurutmayın. Ve bununla birlikte, saç şekillendirme ürünlerini çok sık kullanmayın. Unutmayın: Günde 50 – 100 tel saçınızın dökülmesi normal. Ama eğer giderlerde çok fazla saç birikiyor, yastığınızın üzerinden çok saç topluyorsanız, saçlarınız için tehlike sinyalleri çalmaya başlamıştır.

• Saçlarınıza, içeriğinde alkol bulunan şampuanları sık kullanmamanız önerilir. Bu tür şampuanlar hem saç köklerinizi kurutacağı; hem de saçtaki yağı azaltacağı için saç dökülmesini tetikleyebilir.

• Ortalama 6 haftada bir saç uçlarında bulunan kırıkları aldırmayı da ihmal etmemelisiniz. Kırıklar, saçlarınızın güçsüzleşmesine neden olur. Kuaförler bu durumu, bir ağacın dahi budanarak geliştiğini söyleyerek açıklamaktadırlar.

• Saçlarınıza, geniş dişli taraklarla şekil vermeyi alışkanlık haline getirin. Saç köklerini zorlayan sık telli fırçalardan olabildiği kadar uzak durun.

• Saçlarınızda kullandığınız tarak, fırça gibi malzemeleri temiz tutup, bunun için de ılık su kullanmaya özen gösterin. Tüm bunlara karşın saç dökülmesini engelleyemiyorsanız, sorun ya beslenme; ve sağlıklı yaşam ile alakalıdır; ya da genetiktir. Eğer genetik problem yaşıyorsanız: saç dökülmesi problemi yaşayan erkeklerin 3’ünden 1’inin saç ekimi yaptırdığını unutmayın. Eğer sorununuz genetik değil ise, ailenizde saç dökülmesi problemi yaşayan bir erkek yoksa, o halde, sağlıklı yaşam, ve sağlıklı beslenme kurallarına uymaya özen gösterin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.