Doğal Saç Bakımında Bitkilerin Saça Faydaları

Bu yazımızda sizlere bitkilerin saça faydalarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Bitkilerin saça faydaları arasında, saç rengini koyulaştıran bitkilerden kepeği önleyen bitkilere kadar pek çok detayı yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmeliyiz. Eğer siz de doğal saç bakımı ile ilgili bilgiler elde etmek istiyor, ve bitkilerin saça faydalarını öğrenmeyi amaçlıyorsanız, yazımız içerisinde, saç rengini koyulaştıran bitkilerden kepeği önleyen bitkilere kadar çok şeyi bulabileceğinizi belirterek, bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:

Doğal saç bakımında ilk olarak saça parlaklık veren bitkilerden söz edelim. Saça parlaklık veren bitkiler arasında, acıağaç, sirke, ısırgan, ahududu; ve bir de yumurtadan söz etmek gerekmektedir.
Doğal saç bakımında saça kolay şekil vermeyi sağlayan bitkiler, bira, kiraz kabuğu, yoğurt…
Saça yumuşaklık veren bitkiler, saçı yumuşatan bitkiler: Mercan köşk, zeytin yağı, dulavrat otu, kiraz kabuğu…
Kepeği önleyen bitkiler: Sirke, nane, ısırgan, karakafes, huş ağacı, aksöğüt kabuğu…
Saçı besleyen bitkiler: Soğan suyu, biberiye, fesleğen, adaçayı, ısırgan, kantaron…
Saçı sarartan bitkiler: Sığırkuyruğu çiçeği, limon suyu, bal, limon kabuğu, nergis, papatya…
Bitkilerin saça faydaları hakkında bilgileri doğal saç bakımına uygun şekilde verirken, saçı esmerleştiren bitkileri de şu şekilde saymalıyız: Biberiye, karanfil, tarçın kabuğu, lavanta, adaçayı…
Saçı kızıl yapan bitkiler: Pancar, tarçın, kırmızı amber çiçeği, nergis, kına…
Saç rengini koyulaştıran bitkiler: Adaçayı, lavanta, çivit, ebegümeci…
Doğal saç bakımında sıkça sözünü ettiğimiz bitkilerin saça faydalarından bazılarına değinmek istersek:
Lavantanın saça faydaları arasında saç dökülmesini önleyen etkisinden söz etmemiz gerekecektir. Lavantanın saça faydaları arasında yer alan saç dökülmesini azaltma, ya da tedavi etme etkisinden yararlanmak için lacanta çayının saç derisine sürülmesi, ve saçlara uygulanması gerekmektedir.
Doğal saç bakımında sık olarak kullanılan bitkilerin saça faydaları arasında kınadan da söz etmemiz gerekmektedir. Kınanın saça faydaları arasında, saçı besleyerek kuvvetlendirmesinden söz edilmektedir. Aynı zamanda kınanın saça faydalarından bir diğeri de boya etkisi göstermesidir. Kınanın saça faydalarından yararlanmak için, kına lapa haline getirilip saça uygulanmalıdır.
Isırganın saça faydaları arasında, saç dökülmesi sorununu tedavi etmek, kepeği önlemek; ve bunun yanında yağlı saçların daha az kirlenmesini sağlamak gibi etkilerinden de söz etmek gerekmektedir. Isırganın saça faydalarından yararlanmak için, ısırgan kökünün kaynatılması; ve elde edilen su ile saççların yıkanması gerekmektedir.
Doğal saç bakımında papatyanın saça faydalarından da söz etmek gerekmektedir. Papatyanın saça faydaları arasında saça parlaklık veren etkisinden söz etmek gerekmektedir. Bu nedenle saçların papatya suyu ile yıkanması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası