Çam Terebentin Yağı Ve Esansı Arasındaki Fark

Çam Terebentin Yağı Ve Esansı Arasındaki Fark

Çam terebentin yağı, saç bakımında sıklıkla kullanılan doğal yağlar arasında yer almakta olup, oldukça güçlü bir içeriğe sahip olması dolayısı ile de cilde tek başına uygulanmasının tahriş, yanma, kızarıklık gibi sonuçlar doğuracağını bilmek gerekir. Bu etkiler dolayısı ile genellikle şampuan içerisine karıştırılır. Ancak saç bakım maskelerinde kullanılan malzemeler arasında da yer almaktadır. İnsanların aklındaki soru ise çam terebentin yağı mı esansı mı? sorusudur. Çam terebentin yağı ve esansı arasındaki fark ile ilgili merak ettiğiniz detayları burada bulabileceksiniz.

Çam terebentin yağını şampuan içerisine karıştırarak, şampuanın içeriğinde bulunan kimyasalların etkisini azaltabilirsiniz. Buna ek olarak saç derisindeki gözenekleri açan çam terebentin yağı, hızlı saç uzatma isteğinizi yerine getirmiş olur. Gözenekleri açılan saç derisi daha rahat nefes alır ve kan dolaşımının daha kolay gerçekleşmesi sağlanır.

Çam terebentin yağı ve çam terebentin esansı, çam ağacının farklı yerlerinden elde edilmekte olup, gövdesinden çıkan baldan çam terebentin yağı, dikenlerinden ise çam terebentin esansı elde edilmektedir. Çam ağacının farklı bölgelerinden elde edilmeleri dolayısı ile farklı amaçlarla kullanımları söz konusu olabilir. Ancak aslında her ikisini de aynı amaçlarla kullanabilirsiniz ve bu durum sizin açınızdan bir sorun ortaya çıkartmayacaktır.

Çam Terebentin Yağı Mı Esansı Mı?

Çam terebentin yağı ve çam terebentin esansı, çam ağacından elde edilmeleri dolayısı ile biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi aynı amaca hizmet ederler ve birinin, diğerinin yerine kullanılması herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak yine de bir tercih yapmak isterseniz, saç dökülmesini önlemek için çam terebentin esansını, saç uzatmak için ise çam terebentin yağını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Cilde olan faydaları da saça olan yararları kadar bol olan çam terebentin yağının bilinçli kullanılması, kullanımı hakkında bilgi sahibi olunması hangi zaman aralıklarında, hangi ölçü ile kullanımının yeterli olacağının öğrenilmesi gerekmektedir. Aksi halde cildi tahriş edecek olan bu yakıcı ürün, saçların, fazla kullanım sonucu sertleşmesine ve dolaşmasına neden olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, kullanım sırasında, kesinlikle göz ile temas etmemesine dikkat etmek gerektiğini de unutmamalısınız.

Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, çam terebentin yağını şampuan içerisine karıştırarak kullanırsanız, şampuanın kimyasal etkisini ortadan kaldırmış olacağınız gibi, saçınıza bakım yapmak için ekstra zaman ayırmanıza da gerek kalmayacaktır. Saçlarınızı her yıkadığınızda, çam terebentin yağı da kullanmış olursunuz. Ancak bir de, temiz bir şişenin içerisine, eşit miktarda çam terebentin yağı ve badem yağı karıştırabilirsiniz. Yağların birbirine tam olarak karışmasının sonrasında saçınızın tamamına uygulayabilir, ardından da saçınızı ısıtılmış bir havlu ya da streç film ile sarabilirsiniz. Bu şekilde 2.5 saat beklemenin sonrasında saçınızı soğuk su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Çam terebentin yağının kokusundan rahatsız oluyorsanız, saçınızı yıkamanın sonrasında, güzel kokan bir saç bakım spreyini saçınıza uygulamanızın bir sakıncası olmadığını da belirtelim.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.