Bitten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Okulların açılması ile birlikte, çocukların bitten korunması gereken bir döneme de girmiş bulunduk. Ancak, bitten korunmak için yapılabilecek çok fazla bir şeyin olmadığını; hatta, saç bitinin daha çok temiz saça bulaştığını belirtmemiz gerekiyor. Bunun haricinde bit nasıl bulaşır, saç bitinin belirtileri nelerdir; ve bitten kurtulma yolları hakkındaki merak ettiğiniz bilgileri yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz…

Bit Nasıl Bulaşır?

• Evcil hayvanınız varsa, dışarda gezdirip sonrasında yeniden evinize getirdiğiniz bu sevimli arkadaşınız, evinize bit taşıyabilir.
• Özellikle toplu yaşam alanlarında bulaşması daha kolay olan bit, bitlenmiş biri ile yakın temas kurduğunuzda size bulaşabilir.
• Bitlenmiş bir kişinin eşyalarının bilerek, ya da bilmeyerek kullanılması da bitlenmeye neden olabilir.
• Dışarıdan almış olduğunuz herhangi bir eşyadan size bitin bulaşması durumu söz konusu olabilir.
• Pis bırakılmış olan herhangi bir ortamdan bit bulaşması riskinin var olduğu unutulmamalıdır.

Saç Bitinin Belirtileri Nelerdir?

Her şeyin öncesinde, vücudun farklı bölgelerinde de bitlenme sorununun olabileceği, ancak insanlar arasında en sık karşılaşılanın saç biti olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Başta daha çok kulak arkası, ve ensede bulunan saç biti, genellikle beyaz renkte olup, baştaki deriyi yer; ve kanı emmesi ile beslenir. Sürekli olarak gerçekleşen bu eylem, başta kaşınmaya neden olmaktadır. Saç bitinin belirtileri arasında deri döküntülerinden de söz etmek gerekmektedir.

Bitten Kurtulma Yolları Nelerdir?

Bitten kurtulmanın yolları arasında ilk olarak, eczane, ve marketlerde bulabileceğiniz şampuanlar; ve diğer ürünlerden söz etmemiz gerekmektedir. Bu ürünler genellikle kimyasaldırlar. Tam etkili olmadıklarının belirtilmesinin yanında, kullanımın bırakılmasından sonra bitlerin geri dönebileceği belirtilmektedir. Ayrıca; özellikle küçük çocuklarınız için kullanacağınız bu ürünlerin deri döküntüsüne, ya da alerjiye neden olmayacağı ile ilgili bir kesinlik de yoktur. İşte tüm bu nedenlerden dolayı, bitlerden kurtulmanın bitkisel yollarına olan ilgi büyüktür…

• Okaliptus yaprağı çayı, bitlerden kurtulmanın bitkisel yolları arasında oldukça etkili bir yöntemdir; ve eskiden beri kullanılıp, etkili sonuçlar alındığı da belirtilmektedir. Bunun için aktarlardan okaliptus yaprağı almanız yeterli olacaktır. Sonrasında iki bardak suyu kaynatarak ocaktan almalı; ve içerisine bir avuç okaliptus yaprağı ekleyerek kabın ağzını kapatıp, istenilen sıcaklığa gelmesini beklemeniz gerekmektedir. Sonra süzeceğiniz okaliptus yaprağı çayını saçlarınıza, masaj uygulayarak sürmeli, sonrasında bir müddet beklemelisiniz. Ardından isterseniz saçlarınızı yıkayabilir, isterseniz de o şekilde kalabilirsiniz.

• Bitten kurtulmanın bitkisel yollarından bir diğeri de biberiye çayından yardım almaktır. İşlemi tıpkı, okaliptus çayında belirtildiği gibi uygulamanız önerilmektedir. Biberiyenin de bitler üzerindeki etkisinin büyük olduğu belirtilmektedir.

• Bitlerden kurtulmanın yollarından bir diğeri de lavanta esansının kullanılmasıdır. Bunun için, kullanacağınız lavanta esansının kaliteli; ve gerçek olmasına da dikkat etmeli, güvendiğiniz bir aktardan talep etmelisiniz. Elinize eldiven takıp, bir kaç damla lavanta esansı ile saç derisine mesaj yapmalı, sonrasında bir müddet bekleyip saçlarınızı durulamalısınız.

• Deneyebileceğiniz bir diğer şey de elma sirkesidir. Ve bu şekilde bitlerin saçınızdan toplu olarak ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Bir ölçü elma sirkesine iki ölçü, istenen sıcaklıkta su eklenmesi ile hazırlanan karışımın, saçların yıkanmasından sonra durulanması işleminde kullanılması önerilmektedir. Bu yöntemin tek kötü yanı, saçta sirke kokusu bırakmasıdır.

• Elma sirkesinin sonrasında saçınıza bitkisel yağ uygulaması da yapabilirsiniz. Bu yağlar sayesinde hem saçlarınız güzel kokar, hem de bitlerin giderilmesine karşın etkin çözümler arasında olduklarını belirtmek gerekir; hele ki elma sirkesi gibi etkili bir uygulamanın ardından daha da iyi sonuç alabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama ile saçlarınıza parlaklık da kazandırabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, temiz olan saçınıza bir kaç damla aromatik bitkisel yağ uygulamaktan ibarettir.

• Bitten kurtulmanın yollarından en etkili olanlardan bir diğeri de mayonez uygulamasıdır. Mayonez ile saç bitinin boğulmasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, evden dışarı çıkmanızın gerekmeyeceği bir zamanda, tüm saçlarınızı; ve kafa derisini mayonez ile kaplamaktan ibarettir. Ardından başınızı hava almayacak şekilde bir bone ile sarabilir; ve bu şekilde sekiz saat bekleyebilirsiniz. Ardından başınızın dayanabileceği sıcaklıkta su ile saçlarınızı yıkamalı, ve dar dişli bir tarak kullanarak da taramalısınız. Belirttiğimiz gibi oldukça etkili olan mayonez yöntemini bir daha uygulamak için aradan en az bir hafta geçmesini beklemeniz gerekecektir.

• Bitten kurtulmanın bitkisel yollarından bir diğeri de, temiz olan saçınıza bol miktarda, sıcak zeytinyağı uygulamanızın gerekliliğidir. Dayanabileceğiniz sıcaklığa gelene kadar zeytinyağını ısıtmalı, ve ardından da saçınıza uygulayarak başınızı bone ile sarmalısınız. Bu şekilde sabaha kadar bekleyip, saçınızı ılık su ile yıkamalı; ve ince dişli tarak yardımı ile taramalısınız. Üç gece üst üste yapılan bu işlem sizi bitlerden kurtaracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası