Bitli Saç Nasıl Anlaşılır?

Bitli Saç Nasıl Anlaşılır?

Saç biti nedir, saç biti ne renk olur, saç biti nasıl giderilir ve bitli saç nasıl anlaşılır gibi pek çok sorunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Okulların açılması ile birlikte, pek çok anne, kurtulması zor olan bu problemle nasıl başa çıkacağını internet üzerinden araştırıyor. Ve saç bitinden kurtulmak bir yana dursun, bir de kendisine, ya da diğer çocuklarına bulaşmaması için önlem alması; hatta tabiri caizse evdeki eşyaları kırklaması gerekiyor. Biz sizlere ilerleyen bölümlerde, saç biti hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye çalışacağız.

Saç Biti Nedir?

İnsanlarda saçlı deriye yapışarak kan emen, günde ortalama 4 – 5 kere kan emme gereksinimi hisseden, altı bacaklı, dişi ve erkek olarak ikiye ayrılan, hayatını bu şekilde devam ettirmeye çalışıp, insan hayatını zorlaştıran, böcek familyasından bir istenmeyen parazit olarak tanımlanabilmektedir.

Saç Biti Ne Renk Olur?

Anneler genellikle çocuklarını yere çömeltip, iki bacaklarının arasına alır ve saçlarını tel tel ayırarak saç biti aramaya çalışırlar. Özellikle de çocuğun saçı kaşınıyorsa zaten bu işlem uygulanmalıdır. Ancak aradığımız saç biti ne renk olur derseniz, rengin gri olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Çok eski zamanlardan bu yana var olan saç bitinin nereden ve nasıl geldiğine dair elde bir bilgi bulunmamakla birlikte, dişilerinin yumurtlama yaptığı, erkeklerinin de döllenmede görevli olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bilinenin aksine, saç biti sadece pis insanlara bulaşmaz. Bulaşma koşulları oluştuğu sürece, temiz insanlarda da saç biti rahatlıkla görülebilmektedir. Bu nedenle de okullarda, çocuklarınıza bitin, pis arkadaşlarından bulaştığı gibi bir yanlış bilgiyi onlara vermemelisiniz.

Bitli Saç Nasıl Anlaşılır?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, saç biti kendini kaşıntı ile belli eder. Bu kaşıntılar dayanulmazdır. Kişi elini, saçını kaşımak için başından çekemez dersek, yanlış bilgi vermemiş oluruz. Zaten görülmesi de zor olmayan saç bitinin rengi gridir. Görülmesi kolay olduğu için, kişiyi sosyal olarak sıkıntıya da sokmaktadır. Çok küçük olan ve saç derisinin içine dahi girebilen saç biti, kolaylıkla gözden kaçırılabilmektedir. Dolayısı ile saçlarınızı tek bir yöne yatırmalı ve sonrasında da detaylı şekilde incelemeli, çok ince dişli taraklarla saçın taranması işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Saça bulaşan saç biti, kısa süre içerisinde döllenerek, sirke adının verildiği yumurtalarını da saça bırakır. Bu durum beraberinde, söz konusu saç bitinin çoğalması anlamını taşımaktadır. Sirke adı verilen bit yumurtası, saç tellerine yapışarak hayatını sürdürür. Ve ortalama 15 günlük bir zamanın sonucunda da bit halini alır. Bu gelişen durum çok hızlı gerçekleştiği içindir ki saç bitinden kurtulmak ciddi anlamda zordur.

Saç Biti Nasıl Giderilir?

Biraz önceden beri saç bitinden kurtulmanın zor olduğunu, temiz insanlarda da görülüp, kişiyi sosyal açıdan da sıkıntıya soktuğunu belirtiyoruz. Ancak bununla birlikte, bitin saça ne şekilde bulaştığını da bilmek gerekiyor. Şöyle ki, kafası yanyana duran iki insanın birinde varsa, saç biti diğerine de bulaşabiliyor. Ortak kullanılan eşyalar, kıyafet ya da oyuncaklar; hatta yastık ve çarşaflardan da saç bitinin bulaşması durumunun söz konusu olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenlerden dolayı, saçında bit olduğu bilinen kişiden biraz uzak durmak, onun kullandığı eşyaları iyice temizlemek çok büyük önem arz ediyor.

– Saçında bit olan kişi ile aynı ortamı paylaşan kişilerin de saçlarına bakılmalıdır.
– Saçında bit olan kişinin kullandığı tüm eşyalar, olabildiğince sıcak suyun içinde bekletilmelidir.
– Saçında bit olan kişinin bulunduğu ev, bindiği araba detaylı olarak incelenmeli ve süpürülerek temizlenmelidir.
– Yıkanma ihtimali bulunmayan eşyaların, 15 gün boyunca, hava almayacak bir poşette saklanması gerekir.

Eski zamanlardan bu yana, saç biti nasıl giderilir dendiğinde insanlar, saça sinek ilacı uygulaması yapmaktadırlar. Ancak bu durum kesinlikle tercih edilmemelidir. Sinek ilacı içerisinde onlarca zehir ve kimyasal barındırmaktadır. Saç derisinin gözeneklerinden beyne giderek zararlı etki gösterebileceği gibi, göze ya da burna da gidebilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bu hataya düşmemelisiniz.

Günümüzde, saç biti nasıl giderilir sorusunun yanıtı için pek çok bit ilacı geliştirilmiştir. İçeriğinde Dimetikon adı verilen bit ilaçları özellikle çok etkilidir. Bitlerin nefes borusunu tıkar ve havasız kalarak ölmelerini sağlarlar. Bunun yanında insana hiç bir zararları da yoktur. Bu nedenle bit ilacı alacaksanız içeriğinde Dimetikon bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.