Bahar Aylarında Saç Bakımı

Ellerimize, tırnaklarımıza, cildimize bakıyoruz da, saç bakımı yapmıyor muyuz? Aslında en gerekli bakımlardan biridir saç bakımı, ve bahar aylarında saç bakımının ayrı bir önemi bulunmaktadır. Çünkü kış aylarının nemsizliği, ve saçları sıcak ile daha da çok buluşturmamız dolayısı ile artık kırılmış, ve yıpranmıştır saçlarımız… Peki baharda saç bakımı nasıl yapılır? Yazımız içerisinde sizlere bu sorunun yanıtlarını vermeye çalışacağız…

Baharda Saç Bakımının Püf Noktaları

• Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, saçlarınız kış aylarında, ıslak kalamadığı için saç kurutma makineleri ile buluştu, ve bunun yanında, ısınmak için, ortamın nemini azaltan klimalara maruz kaldık; sobalardan söz etmiyoruz bile… Hal böyle olunca da saçlarımız kurudu, ve yıprandı… İşte bu nedenle ilk olarak saçlarımıza nem desteği sunmalıyız. Bunu yapmak için, yıpranmış saçlara özel olarak üretilen saç bakım kremlerinden almalı, sadece saç uçlarımıza uygulayarak iki dakika kadar beklemeli; ardından da saçlarımızı ılık su ile durulamalıyız. Elbette doğal bakım ürünlerinden yararlanmalıyız; ama saç bakım ürünlerinin tamamı da bizler için geliştirilmekte; ve sürekli olarak da bu amaca yönelik iyileştirilmekte…

• Bahar aylarında saç bakımı yaparken zorlanılan konulardan bir diğeri de, saçların açık bırakılmasıdır. Aslında açık bırakılarak şekil verilen saçlar daha çok hava alır, dolayısı ile bu saçların diplerine giden Oksijen, kan dolaşımının daha hızlı olmasını sağlar; ama bizler saçlarımızı açık bıraktığımızda sıcaklanırız. Bu nedenle saçlarımızı sürekli olarak ya at kuyruğu yapar, ya da topuz ile toplarız, ve saçlarımız, istenilenin tam aksine havasız kalır. Bu nedenle, biliyoruz, zor, ama yine de saçlarınızı elinizden geldiğince açık bırakmaya çalışın.

• Saç bakımının önemli destekçilerinden biri de saç bakım yağlarıdır. Bu yağları isterseniz evde kendiniz, bitkisel yağları karıştırarak elde edebileceğiniz gibi, isterseniz hazır olarak satılanları da alabilirsiniz. Hazır olarak alacağınız saç bakım yağlarını saçınızın özelliğine göre seçmelisiniz. Örneğin, boyalı saçlar için üretilen saç bakım yağlarını kullanırsanız, saçlarınızın boyası daha uzun süre rengibi koruyacaktır. Bitkisel yağları kendiniz karıştıracaksanız, yılan yağı, çam terebentin yağı, zeytinyağı, badem yağı, susam yağı, jojoba yağı… saçlarınıza iyi gelecektir. Bu yağları saç diplerine değil, saç uçlarına, ve saç boylarına uygulamalısınız.

• Saçlarınızı artık saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Bu gibi cihazlar saçlarınızın yıpranmasına, ve nemini kaybetmesine de neden olmaktadır. Bu nedenle, saçlarınızı güneşte kurutmayı, saç kurutma makinesine tercih edebilirsiniz. Ayrıca, ısı ile maruz kalacağında da saçlarınıza, ısı etkilerinden koruyucu spreyler uygulamanızı tavsiye edebiliriz. Bu sayede saçlarınız daha az yıpranacak, ve kırık uç meyilli olacaktır.

• Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamak için ayrıca, kırık uçları kestirmeniz gerektiğini de belirtmeliyiz. Böylece saçlarınız hem daha sağlıklı görünecek, hem de daha hızlı uzayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası