Pirinç Suyu Ve Pirinç Tuzu İle Pirinç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Pirinç Suyu Ve Pirinç Tuzu İle Pirinç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Pirinç suyu cilt bakımında pek çok kadın için sıklıkla kullanılmakta ve pek çok cilt bakım uzmanı tarafından da önerilmektedir. Bunun en önemli avantajı da pirinç suyunun evde rahatlıkla hazırlanabilmesidir. Yapılması gereken tek şey, 1.5 bardak oda sıcaklığındaki suyu, bir çay bardağı pirincin üzerine dökmektir.

Ardından kabın kapağını kapatmalı ve hava ile temas etmeden, sabaha kadar, pirincin tüm özlerini suyun içerisine bırakmasını beklemelisiniz. Bu aşamadan sonra pirinçleri süzebilir ve hazırlamış olduğunuz pirinç suyu ise istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Peki ya pirinç tuzu nedir ve nasıl yapılır?

Pirinç Tuzu

Pirinç Suyu

Pirinç tuzu yapmak istediğinizde ise ana malzemeniz yine pirinç ve yine ev ortamında rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Hatta pirinç suyu yapmak için kullandığınız pirinçleri, pirinç tuzu yapabilmek adına kullanabilirsiniz. Bunun için suyun içerisinden aldığınız pirinçleri bir havlunun üzerine yayın.

Ve bu şekilde kurumasını bekleyin. Ardından fırınaatıp, ortalama 2 – 2.5 dakika boyunca kıtır hal almasını sağlayın. Ve bu aşamada pirinçlerinizi rondonun içerisine atarak iyice çekin. Elbette un ufak olmasını bekleyemeyiz. Ancak olabildiğince küçük hale geldiğinde pirinç tuzu da hazırlanmış olacaktır.

Peki ya cilt bakımı yapmak adına hazırlayacağınız cilt maskesi için pirinç suyu ve pirinç tuzunu nasıl kullanmalısınız? Bu maskenin size ne gibi faydaları olur?

Cilt için, pek çok kişi, pek çok farklı maske uygulamaktadır. Uygulanan bu farklı maskelerin bazıları deneme yanılma yöntemi ile bulunurken, bazıları da cilt bakımında tecrübeli isimler tarafından, cilt bakımı yapmak isteyen kişilere sunulmaktadır. Cilt için yapılan bakım maskeleri arasında öyle değerli bir maske vardır ki aslında yapılışı da hiç zor değildir.

Cilt lekelerine önerilen maskeler arasında, bir şifalı bitkiden faydalanılmaktadır. Bu şifalı bitkinin adı ise pirinç… Pirinç faydaları sebebiyle yemeklerimizde sık sık kullandığımız besinlerden bir tanesi iken, pirinç suyu ve pirinç tuzu da cilt maskesi olarak, cildimize dışarıdan etki uygulamaktadır.

Pirinç Suyu

Pirinç Suyu

Pirinç tuzu, pirincin pişmeden önceki halinin öğütülmesi sonrasında, su ya da süt ile karıştırılarak bir macun haline getirildiğinde, oldukça etkili bir cilt maskesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pirinç suyu ise pişmemiş pirincin suda bekletilmesinden elde edilmektedir.

Pirincin Cilde Faydaları

Pirincin cilde faydaları, pirinç suyu ve pirinç tuzunun cilde cilt bakım maskesi olarak uygulanması sonucunda elde edilebilir. Peki bu faydalar arasında neler yer alıyor? Hemen maddeler halinde sıralayalım:

Pirincin cilde faydaları arasında ilk olarak cildi güneşten koruyucu özelliğinden bahsetmek mümkündür.

Pirinç içerisinde para aminobenzoik asit isimli bir madde yer alıyor. Bu madde, pirinci besinlerle birlikte tüketmeniz halinde, içeriğinde C vitamini bulunan besinlerden daha çok fayda sağlamanızı olanaklı hale getiriyor. Dolayısı ile pirinç tüketerek, günlük almanız gereken C vitaminini daha kısa sürede almış oluyorsunuz.

• Pirinç tuzu içeriğinde çok fazla C ve E vitamini bulunmaktadır. Dolayısı ile bu vitaminleri, pirinç tuzu tüketerek daha kısa sürede alabilir, günlük C ve E vitamini gereksiniminizi bu şekilde karşılayabilirsiniz.

• Pirinç suyu ile hem cilt temizleyicisi hem de cilt toniği elde edebilirsiniz. Peki bunu nasıl yaparsınız? Biraz önce pirinç suyunu nasıl hazırlayabileceğinizi anlatmıştık. Hazırlamış olduğunuz pirinç suyu ile yüzünüzü yıkayın ve havlu ile kurulamak yerine kendiliğinden kurumasını bekleyin. Cildinizin daha parlak ve sağlıklı göründüğüne şahit olacaksınız.

Pirinç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Pirinç maskesi nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını uygulamanız halinde, biraz önce sıralamış olduğumuz, pirincin cilde faydalarının tamamından yararlanmış olursunuz. Böylece pahalı kozmetik ürünlere yüklü miktarda para vermenize gerek kalmaz. Aynı zamanda cilt tonunuzu da eşitlemiş olursunuz. Hatta cilt renginizi açmanız da mümkün.

Pirinç maskesi nasıl hazırlanır? İlk olarak bir avuç pirinci, biraz önce tarifini vermiş olduğumuz şekilde pirinç tuzu haline getirin. Ardından bir çay bardağı sütü alın ve hazırlamış olduğunuz pirinç tuzunun içerisine karıştırarak ve yavaş bir şekilde dökün. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz karışımın cilt maskesi kıvamını almasını sağlayabilirsiniz.

Daha sonra bu karışımı yüzünüze ve boynunuza yavaşça uygulayın. Ve olabildiğince konuşmadan hatta mümkünse bir yere uzanmak sureti ile 20 – 30 dakika bekleyin. Sürenin sonunda cildinizi ılık su ile durulayabilir ve sonra da kurulayabilirsiniz.

Pirinç suyu ve pirinç tuzu kullanarak yapabileceğiniz tariflerimizi haftada bir kaç sefer cildinize uygulayın. Bir ay boyunca bunu yapar ve pirinç suyu kullanımını bir yaşam tarzı haline getirirseniz,belirtmiş olduğumuz sürenin sonunda cildinizin daha beyaz ve temiz olduğunu görebilirsiniz. Unutmayın: cildiniz sizin en kalıcı giysiniz. Ona iyi bakın.

Pirinç unu maskesi nasıl kullanılır sorusunun yanıtını da sitemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.