Pembe Kurdele İle Farkındayım Korkmuyorum Kampanyasına Siz de Katılın

Pembe kurdele ile ilgili bilgiye, Türkiye ve dünya üzerindeki çok sayıda insan sahiptir. Bununla birlikte, pembe kurdele nedir şeklinde sorular da yok değildir. Bundan dolayı, sizlere pembe kurdele hakkında kısa bilgiler vermek istedik:

<

Pembe kurdele, göğüs kanseri ile savaşımın bir simgesi olarak bilinmektedir. Çünkü göğüs kanseri, dünya üzerindeki pek çok kadın arasında büyük bir hız ile yayılan bir kanser türü olarak bilinmektedir. Pembe kurdele, özellikle Ekim ayında gündeme gelmektedir; ve 1 Ekim ile 31 Ekim tarihleri arasında, kadınların göğüs kanserine karşı bilinçlenmelerini sağlamak amacı ile, Farkındayım Korkmuyorum kampanyası çerçevesinde herkese yayılmaya çalışılır.
Şimdi sizlere, Türkiye Meme Vakfı’ndan olan Doktor Can Gürbüz’ün anlattığı; ve yayılmasını istediği bir hikayeden bahsetmek istiyoruz. Türkiye Meme Vakfı dahilinde çalışmalar gerçekleştiren Doktor Can Gürbüz: bir mumun, başka bir mumu yakarken hiç bir kayıp yaşamadığını belirtiyor; bu nedenle, bizlerin de, göğüs kanseri bilinçlendirme konusunda bir katkımız olmasını istiyor; ve işte şu hikayeyi, göğüs kanseri bilinçlendirme çerçevesinde bizlerle paylaşarak, Farkındayım Korkmuyorum kampanyası ile, pembe kurdele kampanyasına destek vermeye davet ediyor:
Orta yaşlı bir adam bir cafe’ye giderek oturuyor; ve bu sırada yemek ve içmek üzere istediği şeyleri sipariş ediyor. Orta yaşlı adamın yan masasında da bir grup genç oturuyor; ve sürekli adama bakarak kendi aralarında gülüşmeye başlıyorlar. Bunun üzerine adam dayanamıyor; ve lacivert ceketine takmış olduğu pembe kurdeleyi göstererek, gülmelerinin sebebinin bu pembe kurdele olup olmadığını soruyor. Gençlerden bir tanesi de, gayet rahat bir tavırla: ”lacivert cekete pembe kurdele çok yakışmış” diyerek yeniden gülüyor. Bunun üzerine orta yaşlı adam, kendisi ile dalga geçen genci masasına davet ederek, pembe kurdelenin anlamını açıklamaya karar veriyor. Genç bu sefer de çok utangaç bir halde adamın masasına gidiyor.
Orta yaşlı adam, pembe kurdelenin, göğüs kanseri bilinçlendirmesi için, farkındayım korkmuyorum kampanyasına destek vermek adına takıldığını; her sene Ekim ayında bu uygulamanın gerçekleştiğini anlatıyor. Genç yeterince mahçup olmuşken, orta yaşlı adam, pembe kurdeleyi annesi için taktığını söylüyor. Genç üzülüyor. Adamın annesinin göğüs kanseri nedeniyle öldüğünü sanıyor. Oysa ki adamın annesinin göğüs kanseri ile ilgisi yok, annesi göğsünde bebekken kendisini çok uyuttuğu, kendisinin annesinin göğsünde huzur bulduğu; ve annesinin göğsünde beslendiği için, annesinin göğüslerine zarar gelmemesini dileyerek pembe kurdeleyi taktığını belirtiyor.
Orta yaşlı adam, gence, pembe kurdeleyi karısı için de taktığını söylüyor. Genç, adamın eşinin göğüs kanseri ile mücadele etmediğini dilediğini söylediğinde ise adam, eşinin de göğüs kanseri ile alakası olmadığını, 23 sene önce, göğüsleri ile kızını beslediğini; bu nedenle de eşine minnet duyması ve göğüslerinin sağlıklı olmasını dileyerek pembe kurdele taktığını anlatıyor.
Bunun üzerine genç adam, orta yaşlı adamın, pembe kurdeleyi kızı için de taktığını söylüyor; ancak orta yaşlı adam, hayır, diyor…: ”Kızımı, göğüs kanseri nedeniyle bir ay önce kaybettim. Yaşı genç olduğu için, göğsündeki kitleyi önemsememiş. Önemsediğinde ise çok geç kalınmıştı…”
Pembe kurdeleye destek vermek ve Farkındayım Korkmuyorum kampanyasına katılmak için, yazımızı Facebook profillerinizde paylaşabilir, Ekim ayında yakanıza küçük bir pembe kurdele takarak, pembe kurdeleye destek vermek adına bir adım atabilirsiniz. Unutmayın, göğüs kanseri hepimize çok yakın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası