Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçalarının temizliği önemlidir, çünkü, allık, far, fondöten… gibi makyaj malzemelerinin her birini cildimize uygulamak için kullandığımız makyaj fırçaları üzerlerinde ölü deri, yağ; ve makyaj malzemelerini barındırırlar. Cildin her gün temizlenmesinin gerekliliği; ve makyajın da temiz cilde uygulanması zorunluluğunu göz önünde bulunduracak olursak, makyaj fırçalarının temizliğinin yeteri kadar yapılamaması halinde, ciltte akne, ya da sivilce oluşumuna neden olabileceklerini rahatlıkla algılayabiliriz. Peki makyaj fırçaları nasıl temizlenir? Makyaj fırçaları ne ile temizlenir? İşte sorularınızın yanıtları:

Makyaj Fırçaları Ne İle Temizlenir?
Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

• Makyaj fırçalarının temizliği için tercih edebileceğiniz en güvenilir yöntemlerden ilki: bir kap içerisine ılık su doldurmak; sonrasında bu suyun içerisine bir kaç damla şampuan, bebek şampuanı; ya da antibakteriyel sabun damlatmaktır. Ardından, metal kısmı suya gelmeyecek şekilde makyaj fırçalarını, kılları aşağı bakar şekilde suyun içerisine yerleştirin; ve yumuşak hareketlerle kılların arasını temizleyin. Sonrasında kabın içerisindeki suyu döküp, yerine, içerisinde herhangi bir deterjanın bulunmadığı ılık su doldurun; ve bu su ile, fırçanın üzerinde hiç bir deterjan kalıntısı kalmayacak şekilde gerekli temizliği yapın. Ardından da makyaj fırçalarınızı yumuşak hareketlerle kurulayın.

• Tercih edebileceğiniz diğer yöntemde ise, kap içerisine yine ılık su doldurun; ve eşit miktarda bulaşık deterjanı ile zeytinyağını bu suyun içerisine alın. Ardından makyaj fırçalarının kılları aşağı bakacak şekilde hazırlamış olduğunuz suyun içerisine koyun; ve yumuşak hareketlerle makyaj fırçanızı temizleyin. Bu işlemin sonrasında da bol ılık su ile durulama, ardından da kağıt havlu ile kurulama işlemini gerçekleştirin.

• Makyaj fırçalarının temizliği için özel olarak üretilmiş losyonların da bulunduğunu, ve bu ürünleri de kullanabileceğinizi unutmamalısınız.

Her ne şekilde yaparsanız yapın, şu detaylara dikkat etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız:
• Makyaj fırçasının metal kısmı su ile temas ederse, fırçanın yapışkanlık özelliği kaybolur, ve dolayısı ile de ömrü kısalır.
• Kurutma işlemi sırasında yüksek ısılı fön makinelerinden yardım almayın, aksi halde makyaj fırçanızın yanması söz konusu olabilir.
• Makyaj fırçası tam kurumadan, onu makyaj malzemelerinin içerisine bulaştırmayın, aksi halde çok çabuk kirlenecektir.
• Haftada bir kez temizleme işlemini tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası