Kulak Deldirme İşlemi Ve Sonrası

Kulak deldirme, kulağımıza aynı anda çok sayıda küpe takmamızı olanaklı hale getirmesi bakımından güzel olsa da, zaman zaman enfeksiyon oluşabilmesi riski bulunduğu için de sıkıntılı olabilmektedir. Bu nedenle, kulak deldirdikten sonra ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan, kulak deldirdikten sonra yapılması gerekenlerin bilinmesi gerekmektedir. O halde, özellikle kulak deldirme işlemini yeni yaptırmış, ve ne yapması gerektiğini bilmeyenler için bilgilerimizin aktarımını zaman kaybetmeden gerçekleştirmeye başlayalım…

Kulak Deldirdikten Sonra Ne Yapılmalı?

Kulak deldirdikten sonra yapılması gerekenler arasında yer alan ilk unsur, küpenin kulaktan en az altı hafta çıkartılmamasının gerekliliğidir. Ancak bunun öncesinde, kulak deldirme işlemini yapacak olan yerin hijyen kurallarına uygun olduğunu, ve uygulamayı yapan kişinin, hijyenik eldivenler taktığını, kulak deldirme işlemi için uygun solüsyonların kullanıldığını gözlemlemeyi unutmamalısınız. Aksi halde, küpeleri altı hafta çıkarmamış dahi olsanız, ve tüm gerekli işlemleri yapsanız da, enfeksiyon alarak, kulağınızdaki küpeyi zorla çıkartmanız gerekebileceği; ve tekrar takmanızın, yeni bir kulak deldirme işlemi öncesinde olanaklı olmasının zor olacağını unutmamanız gerekmektedir.

Kulak deldirdikten sonra yapılması gerekenler arasında yer alan bir diğer şey de kulağınıza ilk bir gün su değmemesinin gerekliliğidir. Bunun yanında, kulağınızı, sonraki zamanlarda da olabildiğince kuru tutmanızda yarar bulunmaktadır. Günde iki sefer kulağınızın temizlik; ve bakımını yapmalısınız, ancak bu işlemi, ellerinizi yıkamadan kesinlikle gerçekleştirmemeli, kulağınızın ıslak olmamasına yine dikkat etmelisiniz. Peki kulak deldirme işlemi sonrasında kulak bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle ellerinizi yıkamalı, kurulamalısınız. Sonrasında, kulak bakımı için hazırlanmış olan solüsyon, ya da jelinizi alıp, ilk olarak küpeyi bir kaç sefer yavaşça çevirmeli, sonrasında da bu jeli, kulağınızın hem alt, hem de üstüne sürmelisiniz. Ardından küpeyi yeniden çevirmeniz gerekir ki, kullanmış olduğunuz kulak bakımı jel, ya da solüsyonu kulağınızda bulunan deliğin içerisine girebilsin.

Günde iki sefer gerçekleştirmeniz gereken kulak bakımı işleminin haricinde, kulağınıza, ya da küpelerinize dokunmamalı, küpenizde bulunan klipsi kesinlikle kulağınıza çok fazla yaklaştırmamalısınız. Aksi halde, kulağınızın hava almayacağını, ve deliğin iyileşme sürecinin uzun olacağını unutmamanız gerekmektedir. Küpeyi, gerek olmadığı müddetçe kulağınızdan çıkartmamalısınız.

Kulağınıza en az beş ay ağır küpeler takmamalısınız. Kıkırdak bölgesindeki delikler için ise sürenin bir seneye kadar uzayabileceğini unutmamalısınız. Şampuan, saç spreyi, saç boyası… gibi malzemeleri kulağınıza temas ettirmemeye, bu durum söz konusu olduğunda ise bol su ile temizlemeye özen göstermelisiniz.

Eğer ki kulak deldirme işleminden sonra, beklenmedik uzun süreli şişlik, kızarıklık, ısı artışı, ya da ağrı hissederseniz, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğini de unutmamalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası