Kadınlarda Meslek Seçimi Ve Yaratacağı Sağlık Sorunları

Geçmiş dönemlerde, sadece erkekler çalışır; kadınlar da evlerinin işlerini yapar, çocuklarına bakarlardı. Ancak günümüzde meslek seçimi, hem kadın; hem de erkekler için önemli bir konu haline gelmiştir. Çünkü, meslek seçimleri sonrasında, meslek seçimi sonucu yapılan işler, bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Kadınlarda meslek seçimi de, doğal olarak bazı sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Örnek vermek gerekirse: pek çok kadın için, en kolay meslek seçiminin öğretmenlik olduğu düşünülmektedir. Kadın öğretmenler, özellikle de sınıf öğretmeni iseler, yarım gün işlerini yapar, sonrasında ise evlerine gider; ve evleri ile ilgilenirler. Ancak öğretmenlik için yapılan meslek seçimi sonrasında da bir takım sağlık sorunları ile karşılaşılmaktadır. Dilerseniz, kadınların yapacakları meslek seçim listesinden bir kaç mesleği ele alalım; ve, yapılacak muhtemel meslek seçimleri sonrasında karşılaşılabilecek sağlık sorunlarınıo masaya yatıralım:

<

Sekreterlik ===> Karpal Tünel Sendromu: Karpal Tünel Sendromu nedir; öncelikle ona bir bakalım. Karpal Tünel sendromu, ellerde ve bileklerde uyuşma ile kendisini gösteren; bunun sonrasında da, ağrı ve sızılarla kendisini belli eden sağlık sorunlarından bir tanesidir. Meydana gelen bu sağlık sorunlarının sebebinin ise, sürekli bilgisayar kullanımı olduğunu belirten uzmanlar, sürekli yazı yazmak ve mouse kullanmanın, karpal tünel sendromuna neden olduğunu belirtmektedirler. Karpal tünel sendromu, bir nevi, sinir ucu baskısı olarak nitelendirilmektedir. Sürekli bilgisayar kullanımı gerektiren işlerde, bileklerde bulunan tendonların, parmakların hareketini sağlayan sinirleri aşındırması gibi bir durum söz konusudur. Karpal tünel sendromunun ilerleyen aşamalarında, tıbbi müdahalenin gerekli olduğunu belirten uzmanlar, karpal tünel sendromundan korunmak isteyenlerin, bileklerini zaman zaman dinlendirmeleri; ve aralıklı olarak spor yapmaları uyarısında bulunmaktadırlar.
Öğretmenler ===> Boğaz Ağrısı: Öğretmenler, sınıfta tüm gün, kalabalık öğrenci grubuna bilgi vermek için çabalamakta; yeri geldiğinde, sesini yükseltmekle de kalmayıp, bağırmak zorunluluğunu duymaktadır ki bu durum, öğretmenlerin ses tellerine zarar vermektedir. Sürekli konuşan kişilerin, boğaz duvarlarının kuruması; ve enfeksiyonlara açık hale gelmesi gibi bir durum söz konusudur. Boğaz ağrısı ve boğazda meydana gelecek sağlık sorunlarına karşı, sürekli konuşmak durumunda kalan, meslek seçiminde öğretmenliği tercih eden kişilerin, zaman zaman gargara yapmaları; ve burunlarından nefes almayı tercih etmeleri gerekmektedir.
Mağaza görevlileri ===> Varis: Varis, sürekli ayakta durmayı gerektiren; ayakta durulan zamanlarda da özellikle topuklu ayakkabı kullanmayı gerekli kılan meslek seçimlerinde, daha sık karşılaşılan sağlık sorunlarının arasında gelmektedir. Variste, kan damarlarının şişmesi durumu söz konusudur. Varis sonrasında, varisli damarlar, kötü bir görünüme neden olmaktadır. Varis adı verilen sağlık sorunları ile karşılaşıldığında, bazen tıbbi müdahalelere gereksinim duyulabilmektedir. Meslek seçiminde, varise elverişli meslekleri seçenler, fırsat buldukça egzersiz yapmalı, müsait oldukça uzanmalı; ve ortopedik ayakkabı kullanmalıdırlar ki, varisten korunabilmek adına bir şeyler yapmış olsunlar.
Hostesler ===> Düşük: Meslek seçiminde hostes olmayı tercih eden kadınların yaşayacağı sağlık sorunlarının başında düşükler gelmektedir. Bunun nedenlerine gelince: titreşim ve basınç, bioritim sorunları, zaman diliminde meydana gelen değişiklikler hosteslerde düşük tehlikesine neden olabilmektedir. Hosteslerin yaşayacağı sağlık sorunları, bazı durumlarda, bebeklerin yaşayacağı gelişim bozukluklarına da neden olabilmektedir. Hosteslerin hamilelikleri kesinleştikten sonra, yaşadıkları sağlık sorunlarından korunabilmeleri adına, yapacakları uçuşların süresi ve sayısı azaltılmalı, hatta, eğer mümkünatı var ise, yer hostesliğine terfi etmeleri gerekmektedir.
Siz siz olun, meslek seçimi yaparken, karşılaşacağınız sağlık sorunlarının bilincinde olun…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası