HPV Virüsü Ve Rahim Ağzı Kanserinden HPV Aşısı İle Korunun

HPV virüsünden kaynaklanan bir kadın hastalıkları problemi olan rahim ağzı kanserine yakalanmak istemeyenlerdenseniz, HPV aşısı yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız… Peki rahim ağzı kanseri ile, HPV virüsü; ve HPV aşısı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Bu yazımızda sizlere, HPV aşısı hakkında bilgi vermeye çalışacağız… Rahim ağzı kanserinin, genital bir kanser türü olduğunu; bununla birlikte, kadın hastalıkları arasında en sık görülenlerden bir tanesi olduğunu belirterek şunu söyleyebiliriz; genç kadınlar, rahim ağzı kanserinden HPV aşısı ile korunmayı denerlerse, rahim ağzı kanseri riskini oldukça azaltacaklardır…

Öncelikle HPV virüsü hakkında bilgi verelim. HPV virüsünün, cinsel yol ile bulaştığını bilmeniz gerekmektedir. HPV virüsü, bağışıklık sistemi tarafından temizlenebilme özelliğine sahip olmakla birlikte, bağışıklık sisteminin, HPV virüsünü temizleyebilmesi bir ile iki yıl arasında bir zaman alabilmektedir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki: HPV virüsünün her türü, bağışıklık sistemi tarafından temizlenemeyecek kadar dirençli olabilir… Bu gibi durumlarda HPV virüsü, rahim ağzı kanseri başta olmak üzere, genital bölgede farklı pek çok kanser türüne de sebebiyet verebilmektedir. HPV virüsünün düşük dirençli olan; ve bağışıklık sistemi tarafından temizlenebilen türleri ise, genital bölgede siğiller ile birlikte anormal Pap sorunlarına da yol açabilmektedir.
HPV aşısı kimlere vurulur? HPV aşısının 9 ile 26 yaş arasında bulunan genç kızlara uygulanabileceğini söyleyebiliriz. HPV aşısından en yüksek verimi alabilmek için, daha önce, cinsel yol ile, HPV virüsü kapmamış olmanın gerekliliğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. HPV aşısı, dört farklı HPV virüsüne karşı koruyucu etki göstermektedir. Ve iki tür HPV aşısı olduğunu da belirtmekte yarar var: HPV aşısının bir çeşidi, HPV virüsüne karşı koruyucu etki gösterirken, HPV aşısının bir diğer türü de HPV virüsü ile birlikte, genital bölgede oluşabilecek siğillere karşı da koruyucu etki gösterebiliyor…
HPV virüsünden korunmak; dolayısı ile rahim ağzı kanserine karşı önlem almak için vurulması önerilen HPV aşısının, var olan rahim ağzı kanserini geçirmeyeceğini; bundan dolayı da, HPV aşısı vurulan kadınların da Smear taraması yaptırmaya devam etmeleri gerektiğini belirtmek gerekmektedir. Bununla birlikte, unutmamalıyız ki: her kadının, HPV virüsü, ve rahim ağzı kanserine yakalanma ihtimali vardır. Bundan dolayı, HPV aşısı, toplum için, her kadına önerilmektedir.
Kimler HPV aşısı vurulmalıdır sorusuna, bu çerçevede bir sefer daha yanıt vermek istersek: HIV taşıyıcıları, HPV virüsü, ve rahim ağzı kanseri bakımından riskli grupta yer almaları gerekçesi ile HPV aşısı vurulması gereken öncelikli grupta yer almaktadırlar. HPV aşısı vurulması gereken bir diğer grup ise, bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olan tedavi gören kadınlardır. Kortizon kullananların da HPV aşısı vurulmaları önerilmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar da, HPV aşısı vurulması gereken bir diğer grupta yer almaktadırlar. HPV aşısı vurulması gereken bir diğer grup ise, HPV virüsü kapabilme ihtimali yüksek olan kadınlardır; çok partnerli olan kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma riskleri bulunduğundan dolayı HPV aşısı vurulmaları önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası