Yazın Hangi Renkler Giyilir?

Yazın Hangi Renkler Giyilir?

Yazın hangi renkler giyilir şeklinde bir soruya genellikle açık renkler şeklinde yanıt veririz. Çünkü bize bu şekilde öğretildi. Güneş ışınlarını açık renk giysilerin vücuda yansıtmayacağı aktarıldı. Ancak durum her zaman bu şekilde olmayabilir. Zaten biz de her zaman açık renkler giymek istemeyebiliriz. Pek çok spor kıyafet siyah renklerde örneğin. Böyle diye siyah giymeyecek miyiz? Yani spor giyinmeyecek miyiz? Şimdi tüm bildiklerinizi unutun ve yazın hangi renkler giyilirmiş birlikte gözden geçirelim.

Yazın Giyilebilecek Renkler

Siyah: Biraz önce belirttiğimiz gibi, spor kıyafetler genellikle siyah ya da koyu renk. Ancak siz yazın siyah rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Siyah, güneşin zararlı ışınlarını sizden uzaklaştırır. Dolayısı ile güneşin kanserojen etkisinden kurtulmuş olursunuz… Sadece bu mu? Kurtulacağınız diğer şey de güneş yanıkları. Dolayısı ile siyah giymekte özgürsünüz.

Koyu Renkler: Siyah da dahil olmak üzere koyu renkli giysilerin şöyle bir avantajı daha var: Vücudunuzun sıcaklığını dışarıya rahatlıkla atabiliyor. Dolayısı ile sık sık yaz aylarında yaşadığımız sıcak basmalarını koyu renk giysilerle üzerimizden atabilmemiz mümkün. Yaz aylarında sadece açık renklere mahkum değilsiniz.

■ Yazın hangi renkler giyilir sorusunun yanıtlarından söz ederken, açık renk giysiler konusunda dikkatli olmanız uyarısında bulunmadan da geçmemeliyiz. Şöyle ki, bilinenin aksine, açık renk giysilerin, vücut ısısını dışarı atmakta insanları zorladığı ortaya çıktı. Buna ek olarak, sıcak havayı da emerek vücuda yönlendiriyor. Yani siz açık renkler giydiğinizde, daha kolay sıcaklanıyorsunuz. Bu nedenlerden dolayı açık renklerden yaz aylarında uzak durun.

■ Yaz aylarında sadece, yazın hangi renkler giyilir sorusunun yanıtı değildir önemli olan. Bizler olabildiğince askılı, dekolte; kısa giysiler giyerek kendimizi serinletmeye çalışsak da, bu kıyafetlerin hem sıcağı, hem de güneşin zararlı ışınlarını direkt olarak vücudumuza yansıttığını unutmamalıyız. Yani olabildiğince uzun kıyafetler seçerek kendimizi güneşten koruyabiliriz.

■ Yazın hangi renkler giyilir sorusunun yanıtları kadar önemli son yanıt ise giysilerin olabildiğince bol ve rahat olması gerektiğidir. Siz ne kadar dar giyerseniz, ısı vücudunuzda o kadar hapsolur. Bununla da kalmayıp, kendini soğutmak için terleyemez bile… Rahatınız için bunu unutmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.