Oversize Ne Demek? Oversize Unisex Tişört Ne Demek?

Oversize ne demek sorusunu son zamanlarda herkes soruyor. Çünkü emin olun artık hemen hemen herkes internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor. Çünkü bu alışverişler için takip ettikleri ürünleri çok uygun fiyata satın alabilme şansını elde edebiliyorlar.

Bu alışverişleri giyim sektöründe yapanlar ise Oversize kavramı ile çok sık karşılaşıyor. Özellikle de Sweetshirt, mont, gömlek… modellerine bakarken. Dolayısı ile de merak ediyorlar: Oversize ne demek? Bir model mi? Yoksa bir kumaş türü mü? Ya da beden mi?

Tam da bu noktada İngilizce bilenler, bilmeyenlere göre elbette daha şanslılar. Çünkü Size = Boy demek. Bunu resim ya da yazı işi ile uğraşanlar da biliyor. Bir harfin font büyüklüğü belirleneceğinde Size’nin karşılığı aranır. Dolayısı ile Oversize boy ile ilgili.

Ancak boy dendiğinde akla hemen büyük beden de gelmemeli. Çünkü son zamanlarda büyük beden de sıklıkla aranıyor. Bu durum da ne yazık ki yaşam tarzı ve beslenme şeklimizle alakalı bir kontrolsüz kilo alımına bağlı olarak gerçekleşiyor.

Dolayısı ile oversize kavramını görüp de büyük beden olarak değerlendirmemelisiniz. Kadınlar, erkekler ve çocuklar bulunabilecek oversize, bir giyim tarzı ve Türkçe karşılığı Büyük boy olarak değerlendiriliyor. Ancak bu kadar basit değil tabi. Hemen detaylarına da değinelim.

Oversize kaç beden sorusuna yanıt verelim isterseniz öncelikle. Bu noktada büyük beden kavramından söz ettiğimiz için oversize bedeninin XXL ya da XXXL olduğunu düşünebilirsiniz. Ama öyle değil. Oversize yine sizin bedeniniz kaç ise örneğin medium’un büyük beden kesimi. Yani kavram sadece model için söz konusu. O halde hemen daha detaylı olarak konuya değinelim.

Oversize Ne Demek?

Oversize ne demek sorusunun yanıtını vermeden önce, bu kelimenin Amerikan kökenli olduğunu belirtmeliyiz. Dolayısı ile ülkemizde, biraz önce de karşılığını verdiğimiz gibi, büyük boy olarak kullanılmaz. Oversize gömlek, Oversize sweetshirt, Oversize mont, oversize tişört… olarak görebilirsiniz.

Oversize Nedir

Oversize Ne Demek

Kadın, erkek, çocuklar… için bulabilirsiniz. Bu noktada da aklınıza hemen şu gelir: Bir kazak oversize olmasa dahi istediğiniz modelin büyük bedenini alırsınız ve Oversize haline gelmiş olur… Ancak aklınıza gelen bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Çünkü oversize beden değil bir tarzdır.

Kumaşından kesimine kadar, her şeyi normal kalıptan farklıdır. Dolayısı ile bu tarzı seviyorsanız, internetten alışveriş yaparken normal kalıba kesinlikle bakmamalısınız. Oversize bilinen tabirle daha salaş bir modeldir. Bedenini ise yine kendi bedeninize göre seçmelisiniz. O zaten salaş gelecektir.

Ancak şunu yapabilirsiniz: Eğer dar kesim seviyorsanız, oversize olarak bulduğunuz modelin bir ya da iki beden küçüğünü alabilirsiniz. Ama yine de bu alışverişin sizi istediğiniz kadar memnun etmeyeceğini belirtmek isteriz. Tecrübeyle sabittir. Kıyafetlerinizi almış olmak için almayın.

Oversize Kalıp Ne Demek?

Oversize kalıp ne demek sorusuna büyük beden yanıtını vermiştik. Oversize kalıpise alınan bedenin büyüklüğü hakkında fikirverir. Şöyle ki: Medium bir tişört oversize için en fazla XL kalıbında üretilebilir. Bu nedenle Oversize kaç beden sorusuna yanıt olarak kendi bedeninizi almanız önerisinde bulunarak yanıt verdik. Çünkü zaten kendi bedeniniz de modelde büyüktür.

Oversize Tişört Ne Demek?

Oversize tişört ne demek sorunuza, basitçe, büyük boy tişört olarak yanıt verebiliriz. Ya da daha bilinen şekliyle bu tişörtleri salaş tişörtler olarak da adlandırabiliriz. Eğer internetten alışveriş yaparak almayı düşünüyorsanız, seçmenin sizin için kolay yolları var.

Oversize Tişört Nedir

Oversize Tişört Ne Demek

Örneğin Amazon gibi bir alışveriş sitesine girdiniz. En üstte yer alan arama kutucuğuna oversize tişört yazdınız. Karşınıza çok sayıda sonuç çıktı. Ancak bu sonuçlar arasında kadın, erkek, çocuk… tişörtleri yer alıyor. Dolayısıyla ilk olarak kim olduğunuzu belirleyin.

Bunun için sol tarafa bakın. Kategori bölümünden kadın, erkek ya da çocuk tişört isteğinizi işaretleyebilirsiniz. Böylece karşınıza çıkan sonuçların sayısı azalacaktır. Ardından varsa marka tercihinizi belirleyin. Ardından beden ve renk tercihlerinizi de yapın. Ancak fiyat sınırlaması yapmayın. Neden mi?

Çünkü zaten sağ üstte birsıralama kısmı göreceksiniz. Burada Fiyat: düşükten yükseğe yaparsanız, T-Shirtler, en düük fiyattan başlayarak sıralanacaktır. Aksi halde seçiminizden 1 TL fazla olan ve beğeneceğiniz ürünü kaçırabilirsiniz.

Biz Amazon’u örnek olarak vermiş olsak da aynı durum diğer alışveriş siteleri için de benzer şekilde çalışmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki internetten alışveriş hayatımızı kolaylaştırıyor. Hele ki Covit-19’un hat safhada olduğu bugünlerde…

Oversize Unisex Tişört Ne Demek?

Oversize unisex tişört ne demek sorusuna şu yanıtı verebiliriz: Bir tişört unisex ise hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilebilen bir tişört demektir. Veeğer oversize ise büyük bedendir. Dolayısı ile oversize unisex tişört, hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilebilecek büyük beden tişört anlamını taşımaktadır.

Oversize Gömlek Kombinleri

Oversize gömlek kombinleri, eğer sadece bir oversize gömlek alınmış ise zor yapılabilir. Bu konuda kadınlar, erkeklere göre daha takıntılıdırlar. Bu gömleğin altına ne gider der ve ayna karşısında giyinip çıkartırlar pek çok pantolon ve eteği.

Oversize Gömlek Nasıl Kombinlenir

Oversize Gömlek Kombinleri

Dolayısı ile eğer bu şekilde bir takıntınız varsa ya hazırlanmaya çok erken başlamalısınız ya da alışveriş sırasında  oversize gömlek altını da mutlaka almalısınız. Ancak bu şekilde bütçenizi daha çok arttırmanız gerekecektir. O halde yapabileceğiniz en kolay şey insanları gözlemlemek…

Bunu da en kolay şekli ile çarşı pazar gezerken yapabilirsiniz. Ama televizyonlarda magazin programlarını da takip etmek bir seçenek. Üniversite öğrencileri de sizin için iyi birer örnek. İnsanların bu amaçla neler yaptığını bilseniz zaten inanamazsınız. İsterseniz örnek verelim…

Saçını ne renge boyaması gerektiği konusunda kararsız bir kadın düşünün mesela. Bu kadının yaptığı şeyin ne olduğunu bilseniz çok şaşırırsınız. İstanbul’un en ünlü alışveriş merkezlerinden birine gitmek ve restoran bölümünde oturmak… Sonrasında da gelip geçenleri izlemek. Peki buradan nasıl bir sonuç çıkarıyorlar?

Gelen geçen kadınların saç rengine bakıyorlar. En çok kullanılan saçın, o dönemin moda rengi olduğuna karar veriyorlar. Sonrasında da kuaförlerinden o rengi kullanmak istediklerini talep ediyorlar. Günümüz televizyon kullanımı arttığı için bu yöntemin eski olduğunu düşünmeyin. Çünkü hala geçerli.

Oversize gömlek kombinleri için de aynı yöntemi deneyebilirsiniz. Ya da sizin için sunacağımız önerileri değerlendirebilirsiniz.

■ Oversize gömlek genellikle boydan uzundur. Dolayısı ile onu elbise olarak kullanabilirsiniz. Gömlek elbise tabirini duymuş olmalısınız. Altına çizme giyebilir, üzerine deri bir ceket tercih edebilirsiniz.

■ Yine oversize gömlek ile topuklu birayakkabıyı çok kolay kombin yaparsınız. Belinize de bir kemer takar ve çok şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Böylece sokak modasına da uyum sağlamış olursunuz.

■ Spor ayakkabı ile de oversize gömlek kombini yapabilirsiniz. Bunun için gömlek üzerine bir denim ceket tercih etmenizi öneriyoruz.

Defacto Oversize Gömlek

Defacto oversize gömlek araması da son dönemlerde oldukça sık yapılıyor. Çünkü hem marka olarak hem de fiyatları ile Defacto insanların gönlünde ciddi anlamda taht kurmuş durumda. Mağazanın belirli dönemlerde yapmış olduğu indirimler de tercih sebebi. Çünkü çok cazip oluyor.

Defacto Oversize Gömlekler

Defacto Oversize Gömlek

Bununla birlikte mağazanın oversize gömlek anlamında çok sayıda ürünü bünyesinde barındırdığını da söylemeliyiz. Seçim konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Firmanın mobil uygulamasını indirerek ürünleri daha kolay filtrelemeniz de mümkün. Fiyat konusunda sırlaama yapmanız da…

Hatta bulunduğunuz şehirde Defacto mağazası olsa bilr aradığınız ürünü bulamama olasılığınız var.Fakat internetten alışveriş için böyle bir durum söz konusu değil. Depolarda var olan bir ürün mutlaka sizin adresinize gönderiliyor. Herhangi bir problem yaşadığınızda iade hakkınız da mevcut.

Fakat bir ürünü iade etmek için gerekli süreyi aşmamanız gerekiyor. Bu süre ise siz ürünü teslim aldıktan sonra 15gün ile sınırlı. Yapmanız gereken tek şey iade formunu doldurmak ve sonrasında ürünü, size verilen kargo kodu ile mağazaya ücretsiz olarak yollamak.

Tabi tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek için internet sitesi üzerinden mağazaya kaydolmalısınız. Bilgisayar kullanmayı bilmeseniz bile kayıt işlemi çok kolay. Kısacası internetten alışveriş yapmak gerçekten çok avantajlı. Hele bir de aynı mağazadan daha önce ürün aldıysanız beden konusunda problem yaşama olasılığınız 0.

Tüm bilgilerimizin sonuna eklemek istediğimiz bir şey daha var. Sağlıklı yaşam kurallarına göre kıyafetlerinizin dar olması tercih sebebi değil. Dolayısı ile oversize sağlıklı bir giyim tarzıdır diyebiliriz. Bunun için giyinirken nelere dikkat etmeliyiz başlıklı konumuzu da gözden geçirebilirsiniz.

Oversize Hangi Beden Alınır?

Oversize hangibeden alınır şeklindeki sorunuza yanıt ararken, daha önce de oversize kaç beden sorusuna vermiş olduğumuz yanıtı hatırlatmak isteriz: Kendi bedeninizden çok daha büyük beden alırsanız bir çok kumaş parçası arasında kalmış gibi olursunuz. Kıyafet üzerinize emanet gibi durur; sanki annenizin ya da babanızın giysilerini kullanıyormuşsunuz gibi…

Var sayalım ki siz small beden kullanıyorsunuz. Ancak çok beğendiğiniz oversize gömleğin small bedeni yok. Midyum bile yok. O halde en fazla Large almalısınız. XL alırsanız sizin için sorunlu bir görünüm yaratacak kıyafete para vermiş olursunuz. Sonuçta oversize modasının ne kadar eseceğini de hiç birimiz bilmiyoruz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.