Kara Giderken Ne Giyilir? Ne Alınır?

Kara Giderken Ne Giyilir? Ne Alınır?

Kara giderken ne giyilir ya da karda nasıl giyinmeli şeklindeki sorular, yaşadığı şehirde kar bulunmayan, kar görmek için ancak yüksek yerlere çıkması gerekenler tarafından sık olarak sorulur. Bununla birlikte, belki yaşadığınız şehirdekar yok ama siz eş durumundan ya da meslek seçiminiz sebebiyle veya üniversiteyi kazanmış olmanız dolayısıyla karlı bir memlekete gittiniz. Yine karda giyilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi değilsinizdir. Bir de kendini soğuğa alıştırmış olanlar var. Bu grupta yer alıyorsanız, hava çok soğuk olsa dahi ince giyiniyor olabilirsiniz; hatta göbeği açık dolaşan grup içerisinde dahi yer alabilirsiniz. Ama bir gün çocuğunuz olduğunda, onun hasta olmaması için dikkatli olmak durumundasınız. İşte bu ve bunun gibi pek çok neden dolayısıyla önemlidir kara giderken ne giyilir, kara giderken nasıl giyinmeli sorusunun yanıtları. O halde hemen aktarmaya başlayalım.

Kara Giderken Nasıl Giyinmeli?

Kara giderken ne giyilir sorusuna yanıt olan özel kar kıyafetlerinin bulunduğunu öncelikli şekilde belirterek başlayalım. Kayak yaparken kullanılan giysiler, her tür kar tatilinde tercih edilebilir örneğin.
Kara Giderken Ne Giyilir?

■ Kar pantolonu tercih edebilirsiniz mesela. Bu pantolon içerisinde kendinizi rahat hissetmeniz, size hareket özgürlüğü tanır. Ancak içerisine su geçirmeyen, hava da geçirmeyerek üşütmeyen bir pantolon olmalıdır bu. Ama aynı zamanda terletmemelidir de…

■ Kara giderken ne giyilir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de kar montudur elbette. Bu mont hem rüzgar; hem de kar geçirmeyen, kapüşonlu, cepli ve içerisinde özgürce hareket edebileceğiniz genişlikte, gözden kaybolmamak adına ise canlı ve parlak renklerde olmalıdır. Böylece üşümemek için kapüşonunuzu başınıza geçirebilir, telefonunuzu yanınızdan ayırmamış olursunuz. Kalabalıkta ve kar içerisinde yakınlarınızın sizi ayırt edebilmesini sağlamak adına da renk seçimi önemli elbette.

■ Berenin de kar kıyafetleri arasında yer aldığını belirtelim. Her ne kadar kapüşonunuz olsa hatta hava güneşli olsa da bir bere kullanarak başınızın sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz. Başınız sıcak olursa tüm vücudunuz sıcak kalır ve kar tatili sonrasında hasta olmazsınız.

■ Berenin kulaklarınızı kapatması halinde ihtiyacınız olmasa da, aksi durumda mutlaka kulaklık da kullanmalısınız. Kulaklık sadece kara giderken ne giyilir sorusunun yanıtları arasında da yer almaz. Eğer kulaklarınızdan üşürseniz başınız ağrır, tatiliniz zehrolur; unutmayın.

■ Kara giderken nasıl giyinmeli sorusunun yanıtlarından olan atkı da sizi rüzgara karşı, boyun bölgenizden koruyacaktır. Kıyafetlerinizin renk uyumunu yakalamanız halinde güzel bir kış kombini de elde etmiş olursunuz.

Kar Kıyafetleri Nelerdir?

■ Kara giderken ne giyilir sorusunun yanıtları arasında yer alan kar kıyafetlerinden bir diğeri de termal olan giysilerdir. Bunlar arasında termal atletler ve taytlar ile külotlu çoraplar ön sıralarda yer alır. İçinizden giyeceğiniz termal kıyafetler, sizin sıcacık kalmanızı sağlarken, dar olmaları dolayısı ile hareket özgürlüğünüzü de kısıtlamaz; vücudunuzun bir parçası gibi olurlar. Aslında termal kıyafetler, çok soğuk günlerde, karlı ortamda olmasanız bile tercih edebileceğiniz giysilerdendir.

■ Her ne kadar termal kıyafetler giyseniz de, üzerine mutlaka bir pamuklu çorap da giymeli ve ayağınızı sıcak tutarak üşütme ihtimalini ortadan kaldırmalısınız. Ancak çorap seçimi pamuklu olup, çok kalın olmamalıdır ki ayağınızla bastığınız yerleri hissedebilip, yanlış hareketler yapmayasınız.

■ Eldiven kullanımı ise mutlaka gerçekleştirilmelidir. Unutmayın: elleriniz soğuk olursa, yaptığınız hiç bir şeyi hissedemez ve ondan keyif alamazsınız. Bu nedenle ellerinizi tam olarak saran; elinize büyük ya da küçük gelerek hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayan eldivenler kullanmayı tercih etmelisiniz.

Kar gözlüğü, kara giderken ne giyilir sorusunun yanıtlarından sonuncusudur. Bu gözlüklerle hem rüzgardan; hem de karın pamuk beyazı görüntüsünden rahatsız olup gözlerinizi kırpma ihtimaliniz ortadan kalkar ve etrafınızı rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Kara Giderken Ne Alınır?

Kara giderken ne giyilir sorusunun yanıtlarından sonra bilinmesi gereken diğer şey de kara giderken ne alınır sorusunun yanıtlarıdır. Aslında bu sorunun yanıtları, kar tatili sırasında hangi aktiviteyi yapmak istediğinize göre de değişiklik gösterir. Kimileri kayak yaparken kimileri oturup kafa dinlemek ve sadece bir sucuk ekmek yemek isteyebilir. Biz sizlere kara giderken ne alınır sorusunun yanıtlarını verelim; siz valizinizi yine kafanıza göre hazırlayın.

■ Kayak yapmayı düşündüğünüz kar tatilinde yanınıza mutlaka boyunuza ve kilonuza uygun kayak takımları almalısınız. Farklı renk ve tarzda çok sayıda kayak takımı tercihiniz olabileceğini belirterek, şıklığınızı karda dahi koruyabileceğinizi belirtmeden de geçmeyelim. Eğer sürekli kayak yapan biri değilseniz, kayak takımını satın almak yerine gittiğiniz yerden kiralayabilirsiniz. Bu takımların yeni başlayanlar için de profesyoneller için de farklı alternatifleri olduğunu hatırlatarak, kendinize en uygun olanı seçmeniz gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

■ Kara giderken ne alınır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de yüksek faktörlü bir güneş koruyucudur. İnsanlar bunu duyunca genellikle şaşırır ve güneş koruyucuların yaz aylarında ya da güneşli havalarda, denizde… kullanıldığını savunurlar. Oysa ki karın güneşi yaz güneşine göre daha tehlikelidir. Çünkü kar tatiline gidilen yerler genellikle yüksek rakımlı yerlerdir. Denizden yüksekliğiniz her 300 metre arttığında, güneş ışınları sizin bulunduğunuz bölgeye 4 kat daha dik gelmeye başlar. Bununla birlikte kar güneşi çok şiddetli şekilde yansıtır. Dolayısı ile hassas bir cildiniz varsa lekelere çok açık olursunuz; tabi güneşin zararlı ışınlarına da… Bu nedenle mutlaka yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmanızı öneriyoruz. Güneş kremlerinin, güneşe çıkmadan en az yarım saat önce uygulanması gerektiğini de unutmayın.

Karda Ne Yapılır?

Kara giderken ne giyilir ya da kara giderken ne alınır sorusunun yanıtlarından sonra bilmeniz gereken bir diğer şey de karda ne yapılır sorusunun yanıtlarıdır. Çünkü karda yapılabilecek şeyler sadece kardan adam ya da kartopu oynamakla sınırlı değildir. Peki daha farklı neler yapılabilir? Hemen maddelendirelim…
Karda Ne Yapılır?

■ Karda ne yapılır sorusunun yanıtlarından ilki kar helvasıdır. Bunun için yanınızda temiz bir kap ve biraz da pekmez bulunmalıdır. Kar helvası yapabilmek için ilk olarak temiz bir kar alanı bulmalısınız. Buraya hiç ayak değmemiş olmalıdır. Buradaki karları toplayıp, üzerine pekmez dökerek karıştırabilir ve kaşık kaşık; afiyetle yiyebilirsiniz.

■ Grup halinde gittiğiniz kar tatilinde kartopu savaşı yapabilirsiniz. Bu savaşa katılmak istemeyenleri zorla oyuna dahil etmenin yolu ise onlar istemeseler dahi üzerlerine bir kaç kartopu atmaktır. Hemen karşılığını alırsınız zaten…

■ Karda yapabileceklerinizden bir diğeri de kar meleği olmaktır. Bunun için üzerinizde kar geçirmez kıyafetleriniz olduğundan emin olun ve kara yatın sadece… Karda yuvarlanmak da oldukça eğlencelidir; çocuklar gibi hem de…

■ Kardan adam yapabilir; onunla resim çekilebilirsiniz. Hatta kara gittiğinizi resmetmek için arabanız varsa önüne de kardan adam yapabilirsiniz. Havalar soğuk olduğu için kardan adamınız uzun süre erimeyecektir. Yine de yola çıkmadan önce yapın…

■ Karda ne yapılır sorusunun yanıtları arasında sucuk – ekmek yemek ve salep içmek de yer alıyor. Salebin üzerine tarçın serpmeyi ve sucuğu mangalda kendiniz pişirmeyi de unutmayın.

Kardan Adam Nasıl Yapılır?

Kardan adam yapmayı planlıyorsanız, bunun için karın taze; yani yeni yağmış olmasına dikkat etmelisiniz. Güneşin etkisiyle eriyen ve sonrasında yeniden donan kar sert olacağı için ona şekil vermek zor olacaktır. Ana malzemesi kar olan kardan adamı yapmak için çok fazla püf noktasına ise zaten gerek kalmayacaktır. Karı bir kenara yığın şeklinde toplayıp, ona insana benzer bir şekil vermek, yapılması gereken işlemi basitçe anlatır. Dilerseniz daha detaylı olarak kardan adam nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını vermeye başlayalım.Kardan Adam Nasıl Yapılır?

■ Kardan adam yapmak için ilk olarak kar kütlelerini bir yığın haline getirip sıkıştırmalısınız ki bunu sağlamak adına üst üste üç tane büyük kartopunu koyarak işe başlayabilirsiniz. Bu kar yığınlarına elinizle vurarak ne kadar sıkı hale getirirseniz, yapacağınız kardan adam da o kadar sağlam ve dayanıklı olacaktır.

■ Kardan adam yapmak için sıkıştıracağınız 2 ya da 3 kartopunu üst üste koyarken, en üstteki, baş olarak kullanılacak kartopunun daha küçük, en alttaki kartopunun ise daha büyük olmasına özen göstermelisiniz. Bunu sağladığınızda kardan adamın yapılış aşamasını tamamlamış olursunuz.

■ Elinizi ya da tercihen sert bir cismi kullanarak da kardan adama şekil vermeniz gerekir ki bunun en bilinen yolu, burun olarak havuç kullanmaktır. Gözler için de zeytinden yararlanabilirsiniz ama aslında bu malzemelerin spesifik bir özelliği yoktur. Siz yapacağınız şekli insana benzer bir heykel haline getirin, neyin ne olduğu, görenler tarafından ilk bakışta anlaşılacaktır.

■ Gövde kısmına üst üste, ceviz büyüklüğünde kömür parçaları koyacağınız kardan adamın ceketinin düğmelerini bu şekilde yapmış olursunuz.

■ Kollarını yapmak istediğiniz kardan adamın omuz kısmından gövdesine kadar ağaç dalları ya da çalılar yerleştirebilirsiniz. Bu kolların ucuna da bir tane çalı süpürgesi dayayarak, yapmış olduğunuz kardan adamı, becerikli, karları süpüren bir heykel haline getirebilirsiniz.

■ Başına bir bere takıp, boğazına da atkı dolarsanız, kardan adamı süslemiş olursunuz. Kara giderken ne giyilir sorusunun yanıtları kardan adam için de geçerli olabilir değil mi?

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.