Kara Giderken Ne Giyilir? Karda Nasıl Giyinmeli?

Bazılarımız, yaşadıkları şehir dolayısı ile zaten kış mevsiminde sürekli, adı beyaz örtü olan kar’ı görürler. Bazılarımız ise, yaşadığı şehir dolayısı ile, kar görebilmek için, yayla gibi, şehrin yüksek yerlerine, tabiri caizse dağlara çıkmak zorundadır. Özellikle bu grup, ne karda yürümeyi bilir; ne de karda ne giyilir, ya da karda nasıl giyinmeli sorularının yanıtlarını… Peki, eğlence amaçlı gidilen kar gezisini hastalıkla perçinlemek istemiyorsak, kara giderken ne giyilir? Yazımız içerisinde bu sorunun yanıtlarını detaylı bir şekilde bulabileceksiniz…

Kara Giderken Ne Giyilir? Karda Ne Giyilir? Karda Nasıl Giyinmeli?

Gerek kar memleketlerinde yaşayanlar, gerekse de sıcak Akdeniz insanları, kar zamanlarında, tek parça giysiler kullanmayı tercih etmemelidirler. Tek parça giysi kullanmak yerine, bir kaç katın üst üste giyilmesi tercih etmelidirler. Örneğin, bir gömlek; ya da body giyilebilir. Bunun üzerine bir kazak, onun da üzerine bir hırka giymeyi tercih edebilirsiniz. Bu giyecekler size kalın gelebilir, terleyeceğinizi düşünebilirsiniz; ama terlediğinizde, üzerinizdekilerden yavaş yavaş çıkartabilir, ve rahatlayabilirsiniz. Aynı zamanda, bu kadar kat giyinmek, sizin üşümenizi de önleyecektir.

Eğer kara giderken yanınızda çocuğunuzu da götürecekseniz, onunla ilgili, kendinizden dahi daha hassas olmalısınız. Onu da bir kaç kat giydirmelisiniz, çünkü, oyuna dalması halinde, ne üşüdüğünü, ne de terlediğini size söylemeyi unutabilir. Ancak, kazağının boğazlı olmasına da dikkat etmenizi önerebiliriz. Bir de, pantolonunun altına, eşofman giydirmeyi tercih ederseniz, böylelikle bacaklarını da üşütmesini önleyebilirsiniz. Unutmayın ki o sizden daha hassas bir bünyeye sahiptir.

Vücut ile özellikle temas halindeki giysilerin yünlü olması tercih edilir, ama, eğer kişinin yüne karşı alerjisi varsa, o halde pamuklu giysiler kullanılmalıdır. Ancak, özellikle çocuklarda, elyaf, ve sentetik kumaşların kullanımından kaçınılmalıdır. Çünkü bu tarz giysiler, çocukta önce terlemeye, sonra da üşümeye neden olmaktadır.

Baş, ve boyun bölgesi de karda kesinlikle korunmalıdır. Çünkü, aslında en çok üşüyen bölgeler bu bölgelerdir. Şapka kullanımı gerçekleştirilmelidir, ama çocuklar için kullanılacak olan şapka modellerinde, kulağın da kapatıldığı modellerin kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Çok kalın olmayan atkılar, ağız bölgesinin dahi üşümesini önleyici özellik göstermektedir.

Karda nasıl ayakkabı giyilir sorusunun yanıtı da önemlidir. Ayakkabı kesinlikle su geçirmeyen türden olmalıdır. Ayakkabının içerisine ise, kalın, pamuklu çorap giyilmelidir. Böylelikle, hem kokma; hem de terleme; ve üşüme durumları önlenmiş olur. Bot içine sığıyorsa, çorabın üzerine patik de giyilebilir.

Ele giyilmesi gereken eldiven, özellikle parmakların üşümesinin önlenmesi adına tercih edilmelidir. Ele tam olarak olan, su geçirmez eldivenlerin tercih edilmesi, hem üşümeyi önler, hem de hareketi kısıtlamaz. Bunun yanında, çocuklarınıza, kendi eldivenlerini kendilerinin seçmeleri olanağını tanıyın ki, kar sırasında onlardan kurtulmaya çalışmasınlar…

Palto seçimi ise ne çok bol, ne de çok dar olmamalıdır. Ağır da olmaması gereken paltonun, hareket alanını kısıtlaması durumunda, özellikle çocuklar ondan kurtulmak ister; bu durum da onların üşütüp hasta olmalarına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası