Giyinirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Giyinirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Giyinirken nelere dikkat etmeliyiz? Aslında pek çoğumuzun bilmesi gereken bu sorunun yanıtlarını çoğumuz bilmiyor. Buna bağlı olarak da omurga ve bel ağrıları ile karşı karşıya kalıyoruz. Tercih ettiğimiz ayakkabıdan çamaşırlara kadar her şey sağlığımız üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiye sahip. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, sağlıklı giyim adına bilmeniz gerekenlerden, dolayısı ile de giyinirken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz.

Giyinirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

■ Sağlıklı giyimde ilk olarak topuklu ayakkabıların yer almadığını belirtmeliyiz. Çok yüksek topuklu ayakkabılar, ayağınızın anatomisini bozar. Bununla da kalmaz, vücudun ağırlığını öne doğru verir. Vücut ağırlığınızın parmak uçlarında olmasına mı yoksa bu nedenden dolayı omurga ve kalça hizasının bozulmuş olmasına mı üzülürsünüz? Her ikisi de önemli problemler arasında yer alıp, ortaya dayanılmaz ağrıların çıkmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle giyinirken dikkat edilmesi gerekenler arasında sık sık ve uzun süreli yüksek topuklu ayakkabı giymemek ilk sırada yer almaktadır.

■ Giyinirken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de boyundan bağlı giysiler. Omuz, boyun ve sırt sağlığını aynı zamanda üst giyimde sporcu sütyenleri ve çok dar sütyenler de olumsuz etkiliyor.

■ Sağlıklı giyimde, takı kullanmayı seviyorsanız, boynunuza uzun süreli olacak şekilde ağır kolyeler takmamanız gerektiğini belirtmeden geçmemeliyiz.

■ Çocukken kullandığımız bel cüzdanları şimdilerde yine moda. Ancak çok ağır olmamalarına dikkat etmelisiniz. Aksi halde omurganızda ağırlık yapabilen bu cüzdanlar dengenizin bozulmasına neden olabilir.

■ Giyinirken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında korselerden de söz etmeden geçmemeliyiz. Özellikle çok dar ve esnemeyen korseler, omurganıza uyguladıkları basınç dolayısı ile disklerinize zarar verebiliyor. Bu korseleri genellikle daha zayıf görünmek ya da vücudumuzu toparlamak için kullanmayı tercih ediyoruz. Ama dikkatli olmalıyız.

■ Kalem etekler de giyinirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Bu etekler dar olmaları dolayısı ile bacakları birleştiriyor ve dolayısı ile hareket alanını kısıtlayıp yürümeyi zorlaştırıyor. Bu durumun da diskler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu unutmamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.