Tırnaklarım Neden Uzamıyor?

Tırnaklarımızın, ortalama olarak 100 günde 1 santim uzadığını biliyor muydunuz? Ancak bazılarımız tırnaklarım yavaş uzuyor; bazılarımız ise tırnaklarım uzamıyor şeklinde şikayetlerde bulunuyoruz. Peki hiç kendinize, tırnaklarım neden uzamıyor ya da tırnaklarım neden yavaş uzuyor diye sordunuz mu? Biz size, merak ettiğiniz bu iki sorunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde aktaracağız.

Tırnaklarım Neden Uzamıyor?

Her şeyin öncesinde sizlere şu bilginin aktarımını gerçekleştirelim: Tırnaklarım neden yavaş uzuyor diyorsanız, yaptığınız iki yanlış var demektir. Bunlardan ilki yetersiz ve dengesiz beslenme ile vücudunuzun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri almamanızdan kaynaklanmaktadır. Nedenlerden diğeri ise tırnaklarınıza yeterince bakım yapmıyor oluşunuzdur. Her iki durumda da tırnaklarım uzamıyor; ya da tırnaklarım yavaş uzuyor diyebilirsiniz.

Tırnakların ana maddesi keratindir. Ve keratin bütün canlıların ürettiği, gerektiği miktarı vücut tarafından kullanılan; fazlası ise sürekli uzayan tırnak ya da saçlarla birlikte vücuttan atılan ölü hücreler tarafından tanımlanabilmektedir.

Tırnaklarım uzamıyor şeklinde bir şikayetiniz varsa, muhtemelen tırnaklarınızın kökünde bulunan, lenf ve kan damarlarından oluşan matriks gelişmiyordur. Hücrelerin yenilenmesi ve tırnağın oluşması bu matriks tarafından sağlanmaktadır. Genel olarak 100 günde 1 santim uzayan tırnaklar, genetik faktörler, yaş yaşanan ortam ve mevsime göre değişkenlik de gösterebilmektedir.

Tırnaklarım yavaş uzuyor şikayetinizin nedenlerinden bir diğeri de eksik beslenmektir. Yani, örneğin Biotin adı verilen B7 vitamini eksikliği, tırnakların yavaş uzamasının nedenleri arasında yer almaktadır. Biotin eksikliğini gidermek için sağlıklı besinler tüketerek, hazır gıdalardan uzak durabilirsiniz.

Yorgunluk, stres, sinir gibi, hayatınızda olumsuz etkiye neden olan durumlar, tırnaklarım neden yavaş uzuyor sorusunun bir diğer yanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesi de tırnakların uzama hızını yavaşlatırken, bir hastalığın tedavisine yönelik kullanılan ilaçların da tırnakların yavaş uzamasına neden olabileceğini unutmamak gerekir.

Tırnaklarınızı limon ya da zeytinyağı ile ovarak bu şekilde 5 – 10 dakika bekletmek, ya da güvenilir markaların tırnak bakım yağ ve ürünlerini almak da tırnaklarınızın hızlı uzamasına, sağlıklı beslenme kadar önemli katkılar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası