Tırnak Batması Neden Olur? Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Batması Neden Olur? Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yazımızda sizlere tırnak batması ile ilgili bilgilerden söz ederek, tırnak batması neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan tırnak batmasının nedenlerini aktarıp, sonrasında da tırnak batması nasıl geçer, ve tırnak batması nasıl tedavi edilir şeklindeki soruların yanıtlarına göz atacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de tırnak batması sorunu ile karşı karşıya iseniz zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Tırnak batması neden olur? Tırnak batmasının nedenleri arasında yer alan ilk detay tırnakların yanlış kesilmesidir. Eğer ayak yapınıza uygun olmayan dar ayakkabılar giyiyorsanız, bunun da tırnak batmasının nedenleri arasında yer aldığını unutmamanız gerekmektedir. Tırnak yapısının ince; ya da kavisli olması, genetik yatkınlık gibi etkenler de tırnak batmasına neden olurken, bunun yanında, şişmansanız, gebe iseniz, darbe almışsanız, ayaklarınız çok terliyorsa… gibi durumların da tırnak batması nedenleri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

En çok gençlerde gözlemlenen tırnak batmasının belirtileri arasında şiddetli ağrı, tırnağın çevresinde kızarıklık, şişlik, ve akıntı… gibi durumlardan söz edilebileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Peki tırnak batması nasıl geçer? Tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Tırnak batması tedavisini başlangıçta kendiniz, ev ortamında gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki tırnak çevresinde ağrı hissediyorsanız, ve bununla birlikte hafif şişlik, ya da kızarıklık da gözlemliyorsanız, bu durumda yapmanız gereken tek şey, tırnağınızın altına, deri ile tırnak arasında boşluk sağlamak adına bir parça pamuk yerleştirmektir. Böylelikle tırnağınız batma gerçekleştirmeden uzayacaktır. Ancak eğer tırnak batmasının önlemini almazsanız, şiddeti artacak olan ağrı, ve şişlik ile birlikte, bölgenin kanaması söz konusu olduğunda, cerrahi müdahalenin, tırnak batması tedavisi için gerekli olduğunu belirtmemiz gerekecektir.

Tırnak batması nasıl önlenir? Tırnak batmasını önlemek için her şeyin öncesinde tırnaklarınızı doğru kesmeniz gerekmektedir. Düz kesilmesi gereken tırnakların hafifçe törpülenmesi gerekmektedir. Tırnaklarınızın çok kısa kesilmemesinin de tırnak batmasını önlemek konusunda etkili olduğunu belirterek, son olarak da, sivri burunlu, ve dar ayakkabılar giymemeniz gerektiğini aktarmamız gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.