Şeytan Tırnağı Nasıl Geçer?

Şeytan tırnağı ile zaman zaman hepimiz başa çıkmak durumunda kalır ve başaramazsak da manikür yaptırırız. Peki zaman zaman ağrı oluşturan, zaman zaman ise iltihaplanmaya neden olan şeytan tırnağı nasıl geçer? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere şeytan tırnağına çözüm önerilerinde bulunmaya çalışacağız. Doğal yöntemlerle çözebileceğiniz bu sorunu, kesinlikle kopartmak; ya da ısırmak yolu ile çözmeye çalışmayın.

Şeytan Tırnağı Nasıl Geçer?

■ Vitamin E yağının, şeytan tırnağına çözüm olduğunu belirtmeliyiz. Tırnakları yumuşatan ve nemlendiren vitamin E yağını, tırnaklarınızı kesmenizin sonrasında uygularsanız, şeytan tırnağının oluşumunu önlemiş olursunuz. Bunun yanında, günde bir kaç kere, şeytan tırnağının olduğu bölgeye vitamin E yağı uygulayarak sorunun ortadan kalkmasını da sağlayabilirsiniz.

Oje Nasıl Sürülür Diyenler İçin Oje Sürmenin Pratik Yolları

■ Yapabileceğiniz bir diğer şey de, şeytan tırnağının bulunduğu bölgeye bal sürmek ve sonrasında bir kaç saat kalmasını sağlamaktır. Bal, antibakteriyel etkisi olduğu için iltihaplanmayı önlemektedir. Bunun yanında nemlendirici etkisi de bulunan bal, şeytan tırnağı dolayısı ile oluşacak enfeksiyonu önleme özelliği göstermektedir.

■ Haftada 3 – 4 kere avokado kullanarak da şeytan tırnağına çözüm bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, ezmiş olduğunuz yarım avokado içerisine iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı eklemek ve sonrasında hazırlamış olduğunuz karışımı yatmadan önce şeytan tırnağının bulunduğu bölgeye uygulamaktır. Sabaha kadar kaldığında, hem E vitamini, hem sağlıklı yağlar içeren avokadonun yararını görebilirsiniz.

Tırnak Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

■ İçeriğinde terleme ve iltihaplanmayı önleyen yağ asitleri ile, yüksek oranda E vitamini bulunduran bademden yardım alarak da şeytan tırnağından kurtulabilirsiniz. Bir avuç bademi suyun içerisine akşamdan koyup, sabaha kadar beklemesini sağlayın. Sabah olduğunda bademlerin kabuklarını soyun ve sonrasında da ufalayın. Bir kasede bir yumurta sarısını güzelce çırpıp, içerisine biraz bal ve ufalamış olduğunuz bademleri karıştırın. Gece yatmadan önce, hazırlamış olduğunuz bu karışımı tırnaklarınıza ve ellerinize uygulayıp, sonra da pamuk eldiven giyerek sabaha kadar ellerinizin bu karışımla kalmasını sağlayın. Sabah olduğunda ellerinizi güzelce yıkayın. Ve haftada bir kaç kere bu uygulamayı gerçekleştirmeye çalışın.

■ Balmumu balmının da tırnakların güçlenmesine ve cildin yumuşamasına olan katkısı büyüktür. Dikkat etmeniz gereken, onu doğru bitkisel yağlarla birleştirmektir. Örneğin, iki çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağını karıştırıp, içerisine üç yemek kaşığı balmumu balmı ve üç çay kaşığı da bal ilave edin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı benmari usulü, sıcak su içerisinde, içerisine su karışmayacak şekilde eritin. Sonrasında ise bir kaç damla nane yağı ile karıştırın. Her gece uyumadan önce tırnak çevresine ve tırnaklarınıza uygulayacağınız bu karışımı sabaha kadar bekletip, çevreye de bulaşmaması için ellerinize pamuk eldiven takmayı unutmayın. Sabah ellerinizi yıkayarak durulayabilirsiniz.

Tırnak Bakımı İçin Yapmanız Gerekenlerin Neler Olduğunu Biliyor Musunuz?

■ Yanık ve pek çok cilt sorununda etkili çözüm olan aloe vera şeytan tırnağı için de kullanılabilecek bir bitkidir. Zerdeçal ile birleştiğinde bakterilerden ve enfeksiyonlardan da koruma etkisi vardır. Şeytan tırnağının bulunduğu bölgeye her gün aloe vera jeli uygular ve olabildiği kadar da uzun süre kalmasını sağlarsanız, sorununuzdan kısa sürede kurtulursunuz. Bunun yanında, bir çau kaşığı aloe vera jeli ile biraz zerdeçal tozunu karıştırıp şeytan tırnağına uygular ve yarım saat beklemenin sonrasında bölgeyi yıkar, bir kaç gün boyunca bu uygulamayı gerçekleştirirseniz de şeytan tırnağına çözüm üretmiş olursunuz.

■ Yoğurt, iltihap söktürücü özelliği ile, iltihaplanmış, hatta ağrıyan şeytan tırnağı için oldukça etkili bir malzemedir. Yapmanız gereken, bölgeye yoğurt uygulamak ve bir kaç saat bekletmekten ibarettir. Probleminiz giderilene kadar bunu her gün uygulayabilirsiniz.

Tırnağıma Nasıl Şekil Verebilirim Diyenler İçin Öneriler

■ Cildiniz kuru ve hassas ise kullanabileceğiniz beyaz kil, şeytan tırnağına çözüm olacağı gibi, bir daha çıkmasını da önleyecektir. Bir çay kaşığı beyaz kili zeytinyağı ve üç damla lavanta yağı ile karıştırın. Yapışkan bir karışım elde etmiş olacaksınız. Bunu masaj yaparak şeytan tırnağının üzerine uygulayın. Ortalama yirmi dakika bekletin ve ardından durulayın. Haftada iki kere uygulayabileceğiniz bu yöntemi, isterseniz tüm tırnaklarınız için de kullanabilirsiniz.

■ Şeytan tırnağında enfeksiyon varsa, hem iltihabı hem de toksinleri epsom tuzu ile bölgeden arındırabilirsiniz. Kullanım bu anlamda şu şekildedir: Bir çay kaşığı epsom tuzunu bir bardak ılık su içerisine koyun ve bu karışım içerisinde etkilenen bölgeyi ortalama 15 dakika bekletin. Sonrasında tırnağı kurulayın ve antibakteriyel koruyucu jel sürüp bölgeyi güzelce sarın. Günde üç kere, bu uygulamayı, şeytan tırnağından kurtulana kadar gerçekleştirin.

Tırnak Batması Neden Olur? Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

■ Geceleri yatmadan önce, iki yemek kaşığı ılıtılmış zeytinyağını bir damla çay ağacı yağı ve ikişer damla jojoba yağı ile sıtma ağacı yağı ile karıştırıp tırnaklarınızın kenarına uygulayın. Sabaha kadar bu şekilde beklemeniz yeterli olacaktır.

■ Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını, ısıtılmış üç yemek kaşığı zeytinyağı ve üç damla lavanta yağı ile karıştırın. Şeytan tırnağı ve çevresine uyguladığınız bu karışımın sabaha kadar beklemesini sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası