Evde Oje Yapımı Ve Doğal Oje Yapımı İle İlgili Bilgiler

Pek çok kozmetik ürünü arasında ojelere de rastlamanız, ve farklı renklerde ojeleri çok sayıda bulabilmeniz mümkün. Önemli olansa bu ojelerin içeriklerinde bulunan kimyasallar ile ilgili ne kadar bilgi sahibi olup olmadığımız. Yazımız içerisinde sizlere, oje evde nasıl yapılır sorusunun yanıtını vereceğiz; ve siz bu sayede, evde oje yapımı ile, doğal oje yapımının keyfini yaşayarak içeriğinde kimyasal bulundurmayan bir oje kullanımı gerçekleştirebileceksiniz. O halde hemen evde oje yapımı ile ilgili bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Doğal oje yapımı için gerekli malzemeler:
İki damla E vitamini yağı
Çeyrek çay kaşığı balmumu
Üç çorba kaşığı zeytinyağı
Yarım çay kaşığı sığırdili kökü
Oje evde nasıl yapılır diyenler, bu malzemelerde yer alan sığırdili kökünün miktarını değiştirerek, doğal oje yapımında farklı tonlar yaratabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Örneğin: az miktarda sığırdili kökü ile açık pembe tonlar elde edersiniz. Daha fazla sığırdili kökü kullanırsanız da daha koyu tonlarda ojeler hazırlayabilirsiniz. Evde oje yapımı için hazırladığınız karışımı buzdolabı içerisinde saklamanız halinde ise bir seneye kadar dayanıklılık göstereceğini belirtmemiz gerekmektedir.
Oje evde nasıl yapılır diyenler bu malzemeleri kullanarak evde oje yapımını nasıl gerçekleştirirler, dilerseniz bir de bunu aktaralım: İlk önce bir kap içerisine sıcak su doldurmalı; sonrasında da bu kabın içerisine bir başka kap yerleştirmelisiniz. Daha sonra yapmanız gereken işlem şudur: ikinci kap içerisine su girmesini önlemek sureti ile sığırdili kökü, ve zeytinyağını karıştırmak. Bu şekilde biraz beklemelisiniz. Sonrasında yağın içerisinden sığırdili kökünü süzmeli, yağı yeniden aynı kaba almalısınız. İçerisine balmumunu eklemeli; ve balmumu eriyene kadar da kap içerisinde bırakmalısınız. Daha sonra ise E vitamini yağını kap içerisine koymalı, kabı su içerisinden almalısınız.
Fırça ile hazırlamış olduğunuz ojeyi elinize sürmeli, ancak tırnaklarınızdan taşmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun sonrasında ise kurumasını beklediğiniz ojeyi, tonu istediğiniz kadar koyu hal alana kadar sürmeye devam etmelisiniz. Doğal oje yapımını tamamlamış bulunuyorsunuz. İyi günlerde kullanın…

Eski Yorumlar
  1. kelebk

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.