Ellerim Çatlıyor Ne Yapmalıyım?

Kış aylarının bu soğuk günlerinde, pek çoğumuz yakınırız, ellerim çatlıyor… şeklinde şikayetlerde bulunuruz ki, bu durum ya soğuk havadan; ya da suların soğukluğundan ileri gelmektedir. Peki ama, ellerim çatlıyor diyerek elimizi yıkamayacak mıyız? Bu da bir hastalık nedenidir… Peki, ellerim çatlıyor ne yapmalıyım, ya da ellerim çatlıyor ne yapabilirim dediğimizde, bu soruların yanıtları ne şekilde verilebilir? İşte alabileceğiniz bazı pratik önlemler…

Ellerim Çatlıyor Ne Yapmalıyım?
Ellerim Çatlıyor Ne Yapabilirim?

■ Her şeyin öncesinde, soğuk kış günlerinde dışarı çıkarken eldiven takın… Böylece sadece soğuktan değil, aynı zamanda sert rüzgarlardan da kendinizi korumuş olursunuz… Eldiven takarken tek korkumuz belki de, dokunmatik akıllı telefonumuzu nasıl kullanacağımız… Ancak, bunun için, geçtiğimiz günlerde, haberlerde izlemiş olduğumuz gibi, dilinizi kullanmamanız önerisinde de bulunalım…

Ellerin Çatlamasının Nedenleri Ve Ellerin Çatlaması Nasıl Önlenir?

■ Yanınızda mutlaka, bir adet nemlendirici el kremi bulundurun… Ve günde en az bir kere uygulamanız gereken el kremini, ellerinizin sertleşmemesi, ve kurumaması için kullanmayı tercih edin. Nemlendirme sırasında en çok, ellerinizdeki boğumlar, ve parmak uçlarınıza özen gösterin. Çünkü, bu kısımlar daha çabuk kurumakta; ve çatlamaktadır.

■ Ellerinizi sadece el kremi ile değil, içerden de nemlendirin… Bunu yapmak için bol sıvı kullanımı gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayın. İlk tercihimiz bu anlamda su elbette… Ancak havanın yeterince soğuk olması dolayısı ile su içmeyi tercih etmeyebilirsiniz. Bu hataya düşmeyin, ama eğer düşerseniz de, bitki çaylarının; ve sıcak içeceklerin de işinizi göreceğini unutmayın.

Fransız Manikürü Evde Nasıl Yapılır Diyenler İçin Fransız Manikürü Yapımı

■ Geceleri uyumadan önce, çatlamış olan ellerinize, her zamankinden daha fazla el kremi uygulayın, ve sonrasında da pamuklu eldiven ile ellerinizi örtün… Bu sayede kremin sadece elinize faydasının olmasını sağlamış olacağınız gibi, dağılmaması dolayısı ile çarşaf, ve yorganlarınız da kirlenmeyecektir. Sabah uyandığınızda ellerinizdeki yumuşaklığı fark edersiniz; gerek duyduğunuz sürece de bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

■ Pek çok kişi, ellerim çatlıyor ve kanıyor şeklinde şikayetlerde bulunmaktadır. Çünkü bazı çatlaklar gerçekten derin kesiklere benzemektedir. Bu durum, şiddetli ağrıyı da beraberinde getirir. Bu nedenle, söz konusu derin çatlaklara, bir damla Japon yapıştırıcısı uygulayabilir, ve yaranın bu şekilde korunmasını sağlayabilirsiniz… Biraz ilginç, ama işe yarayabilen bir yöntemdir. En azındanbant kullanmanıza gerek kalmaz.

■ Biraz önce vermiş olduğumuz Japon yapıştırıcısı önerisi, çatlağın çok derin olması durumunda, cildinizin hassaslaşmasına da neden olabilir. Bu nedenle cildinize yapıştırıcı uygulamadan önce iyice durum araştırması yapmalı, mümkünse, çok derin yaralarda yara bandı kullanarak, bölgenin enfeksiyonlardan korunmasını sağlamalısınız.

Oje Nasıl Sürülür Diyenler İçin Oje Sürmenin Pratik Yolları

■ Parafin aparatı alın, ve parafin mumunu düşük derecede eritin. Ardından ellerinizi içerisine sokun, ve bu şekilde bekleyip, mumun yeniden katılaşmasını sağlayın. Bu sırada, gerekli olan yağ, çatlamış olan el için sağlanmış olacaktır. Ancak işlemi uygulamadan önce, mutlaka gerekli talimatları okuyun, ve yine de beklenmeyen bir etki ile karşılaşırsanız doktora başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası