Dilara Koçak’tan Saç Dökülmesinin Tedavisine Yönelik Sağlıklı Beslenme Önerileri

Dilara Koçak, saçlar hakkında vermiş olduğu bilgilerle saç dökülmesi hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Dilara Koçak, normal bir insanın 120.000 – 150.000 adet arasında bir saç sayısına sahip olduğunu belirtiyor. Ve yine normal bir insanın, günlük olarak 50 – 200 tel arası saçının dökülebileceğini belirtiyor. Dilara Koçak, saç dökülmesinin, günlük 200telden fazla sayıda gerçekleşiyor ise, bir beslenme problemi ile bağlantılı olduğunu belirtiyor. Ve Dilara Koçak’tan, saç bakımı; ve saç dökülmesi ile ilgili sağlıklı beslenme önerileri alıyoruz…

<

Saç dökülmesinin nedenleri arasında, yaştan cinsiyete kadar pek çok sebebin bulunduğunu belirten Dilara Koçak, saç dökülmesinin nedenlerinin beslenme ile de alakalı olabileceğinin altını çiziyor. Dilara Koçak, pek çok kozmetik firmasının, saç dökülmesinin tedavisi için ürünler ürettiğini; fakat saç dökülmesinin tedavisinin, sadece dışarıdan bakım ile değil, içeriden bakım; yani sağlıklı beslenme ile de alakalı olabileceğini belirtiyor.
Dilara Koçak, saç dökülmesinin nedenlerini genel olarak şu şekilde sıralıyor: Saç dökülmesinin nedenleri arasında, hormonlarda meydana gelen değişmeler, mevsim değişiklikleri, yaşam tarzının düzensiz oluşu… Saç dökülmesinin nedenlerinin başlıcalarını sıralayan Dilara Koçak, saç dökülmesinin tedavisi için dengeli beslenmenin önemini vurguluyor. Saçlar eğer kırılgan bir hale gelmişse, parlaklığını yitirmişse; ya da saç dökülmesi son zamanlarda sık karşılaşılan bir problem halini almışsa, bu durumda mutlaka, demir, protein ve diğer tüm besin gruplarını içerisine alan dengeli beslenmeden faydalanılması gerekmektedir.
Dilara Koçak, saçların, keratin proteininden oluştuğunu belirtiyor; ve keratin proteininin de cansız bir madde olduğunu hatırlatıyor. Şampuanlarda ya da saç bakım ürünlerinin içerisinde her ne kadar protein olsa da, proteinin sağlıklı beslenme ile alınması gerektiğini; bu şekilde daha etkin sonuç elde edilebileceğini belirtiyor.
Bir saç teli, iki yıl ile beş yıl arasında saç derimizde kalmaktadır. Sonrasında ise, saç teli uzamayı bırakır; ve dinlenme safhasına geçer. Dinlenme safhasını da ortalama üç aylık bir süreçte tamamlayan saçlar saç dökülmesi evresine girerler. Saç dökülmesi olağan bir durum olmakla birlikte, sağlıklı beslenme düzeninde yeterli proteine yer vermiyorsanız, sizin saç dökülmesi şikayetiniz, diğerlerine göre daha fazla olacaktır. Dilara Koçak, saç dökülmesi tedavisinde protein destekli beslenmenizi önermektedir. Saç dökülmesi tedavi sürecinde yeterli miktarda protein almak için, et, tavuk, balık, süt, peynir, yumurta, yoğurt, bitkisel protein kaynakları arasında yer alan kuru baklagiller, soya, tam tahıl ürünlerinden yararlanmanızın gerekliliği Dilara Koçak tarafından belirtilmektedir.
Dilara Koçak, saç bakımı için sağlıklı beslenmenin, sadece protein kaynaklarını tüketmekle olmadığını belirtiyor; ve ekliyor: Saç bakımı için demir, biotin, çinko, magnezyum, bakır, selenyum, A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini gibi vitamin ve minerallerden de yararlanmanız gerekmektedir.
Dilara Koçak, demir alımının, kırmızı et, yumurta, sebzeler, pekmez, kuru meyveler… gibi besinlerden alınabileceğini belirtiyor; ve demir eksikliğinin, saç dökülmesinin nedenleri arasında yer aldığını bizlere vurguluyor. Demir eksikliği ise özellikle bayanlarda; ve vejetaryenlerde görülüyor.
Biotin alması gerekenlerin, yumurta sarısı, karnabahar, yer fıstığı; ve peynir yemesi gerektiğini belirten Dilara Koçak, çinko alması gerekenlerin de, mantar, kuru baklagiller, deniz ürünlerinden yararlanması gerektiğini vurguluyor.
Selenyum bakımından zengin besinler: ay çekirdeği, turp, kereviz, lahana, brokoli, yumurta, balık… Bakır alımı gerçekleştirmesi gereken kişiler, deniz ürünlerinden, kuru baklagillerden, patates, kayısı, kakao, tam tahıllı ürünler; ve kuru meyveler ile, yağ barındıran tohumlardan yararlanmaları gerektiği belirtiliyor.
Dilara Koçak, magnezyum bakımından zengin olan besinlerin, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği, kırmızı et, yumurta, süt, brokoli, patates, kabak, fasülye… olduğunu belirtiyor. A vitamini alması gereken kişilerin, balık, yumurta, şeftali, ıspanak, kavun, havuç… gibi besinler tüketmeleri gerekirken, B6 vitamini kaynakları ise, yer fıstığı, muz, patates, ay çekirdeği, nohut, tavuk eti, kavun… C vitamini kaynakları, özellikle yeşil yapraklı sebze ve bitkiler, turunçgiller, kuşburnu, kivi, patates… D vitamini alması gerekenlerin güneş ile başbaşa olmaları gerektiğini belirten Dilara Koçak, güneşin de saçların yıpranmasına neden olduğunu belirtmektedir. Bundan dolayı D vitamini alması gerekenlerin, yumurtadan, yağlı balıklardan, süt ve peynirden yararlanmaları gerektiğini belirtmektedir.
E vitamini içeriği bulunduran besinlere bakıldığında, kepeğinden ayrılmamış unlar, ay çekirdeği, yeşil yapraklı sebzelerin karşımıza çıktığını görüyoruz.
Dilara Koçak’tan alınan bilgiler ile saç dökülmesinin tedavisinde niasin adı veriken maddenin de alınması gerektiğini görüyoruz ki niasin barındıran besinler de yoğurt, yumurta, peynr, süt… gibi besinlerde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası