Cilt Gençleştirmede İmdadınıza Yetişecek Besinler

Cilt bakımı, her yaşta yapılması gereken bir uygulamadır; ve belki inanmazsınız ancak, cilt bakımına başlama yaşı 12 olarak belirlenmiştir. Aklınıza şu gelebilir: ”12 yaşındaki çocuğunun cilt bakımına neden ihtiyacı olsun?” Oysa ki bu soruyu sormak çok yanlıştır. 12 yaşındaki bir çocuk, artık ergenlik dönemine girdiğine göre, demek oluyor ki gelişmeye başlamıştır. Bu dönemde cilt yaşlanmaya başlamaktadır. Bu nedenle de cilt bakımına 12 yaşında, yaşa uygun cilt bakımı ürünleri ile başlamak gerekmektedir; ama bunun kaale alınmayacağını biliyoruz. Cilt gençleştirmek isteyen insanlargenellikle 30’lu yaşların gelmesini beklemektedirler. 25 yaşındaki bir bayan cilt bakımı yaptığı zaman, ona gelen tepkiler aynen şu şekildedir: ”Daha çok gençsin, cildin tazecik, su gibi, neden cilt bakımı yapıyorsun?” Bu da çok yanlış. 25 yaş, cilt bakımı yapmak için geç bile kalınmış bir yaştır. Ancak cilt bakımının, sadece cilt bakımı ürünleri ile yapıldığı düşünülmektedir. Yanlış elbette. Cilt bakımı, cilt bakımı ürünleri ile yapılırsa dıştan bakım olur. Ancak yediklerimiz ve içtiklerimiz ile, cildimize bakabilirsek, bu içten bakım olarak adlandırılmaktadır; ve aslında dıştan bakımdan çok daha faydalı; ve kalıcıdır. Dilerseniz, cilt gençleştirmek için; ve cilt yenilemek için, 30’lu yaşlardan sonra yapılması gereken içten bakıma; yani, cilt gençleştirmek ve cilt yenilemek için kullanılması gereken besinlere bir göz gezdirelim:

<

Domates: Cilt gençleştirme ve cilt yenilemede, domatesin içerisinde bulunan likopenin, büyük önemi bulunmaktadır. Likopenin, güneşin cildi yaşlandırma etkisini oldukça azalttığına dair pek çok araştırma yapılmıştır. Bundan dolayıdır ki, cilt gençleştirme ve cilt yenilemede domatesin katkısı, 30’lu yaşlardan sonraki cilt bakımında tartışılmazdır.
Antioksidan içeren yiyecekler; özellikle de meyveler: Erik, üzüm, böğürtlen, çilek… Cilt gençleştirme ve cilt yenilemede, önemli katkısı olan yiyeceklerdendir. Cilt bakımında antioksidan etkisi, cilde zararlı maddelerin, ciltten atılmasını sağlamak nedeniyle büyük bir öneme sahiptir.
Omega 3: Cilt gençleştirme ve cilt yenilemede, omega 3’ün büyük bir katkısı bulunmaktadır. Omega 3, güneşin cilde verdiği hasarı azaltan yağ asitlerini, içeriğinde barındıran etkisi ile, cilt bakımında büyük bir öneme sahiptir. Omega 3, balıklarda bol miktarda bulunmaktadır.
Omega 6: Bitkisel yağlarda bulunan; özellikle zeytinyağı, ayçiçek yağı; ve fındık yağı gibi yağların içeriğinde yer alan omega 6, az miktarda kullanıldığı takdirde, cilt gençleştirme; ve cilt yenilemedeki faydası, gözle görülür derecede çoktır. Ancak omega 6’yı çok tüketirseniz, size dost değil düşman olması olasıdır.
Turunçgiller: Turunçgiller de cilt bakımında büyük öneme sahiptirler. Turunçgilleri yemekle kalmamanızı da öneriyoruz. Turunçgillerin kabuklarından yapılan şekersiz reçeller de, cilt kanserine karşı, sizi koruyucu bir etkiye sahiptir.
Çay: Özellikle yeşil çay, önemli bir antioksidandır. Bu nedenle de sıklıkla, cilt yenileme ve cilt gençleştirmede faydalanılması gerektiği bilinmelidir.
Keten tohumu: Omega 6 bakımından zengin olan keten tohumu, cilt bakımında, içten bakım yapmak isteyenlerin, salatalarında yer vermeleri gereken bir bitkidir.
Ceviz, fındık ve badem: Belirtilen kuruyemişler, güçlü E vitamini içerdikleri gibi; aynı zamanda, Omega 3 ve kalsiyum içerdiklerini de unutmamak gerekmektedir. Cilt bakımında; ve cilt yenilemede, cilde dost yiyeceklerdir.
Cilt bakımı, cilt yenileme ve cilt gençleştirmede belirtilen besinleri bol miktarda tüketirken, bunun yanında, bol su içmeli, hayatınızdan kahveyi ve gazlı içecekleri mümkün olduğunca çıkartmaya çalışmalısınız. Öğün atlamamak da, yapmanız gereken şeyler arasında olmalı. İyi bir uyku uyumayı da ihmal etmeyin elbette.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası