Türk Kahvesi İle Cilt Maskesi Tarifleri

Türk Kahvesi İle Cilt Maskesi Tarifleri

Türk kahvesi ile cilt bakımı ve Türk kahvesi ile cilt maskesi yaparak, Türk kahvesinin cilde faydalarından yararlanabilirsiniz. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı, sadece insanlar arasında değil, cilt bakımında da bulunmaktadır. Ancak Türk kahvesinin cilde faydalarından yararlanmak için yapacağınız Türk Kahvesi ile cilt maskesinin uygulanışı sırasında herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşırsanız, maskeyi cildinizden hemen arındırmalısınız. Özellikle hassas ciltler için Türk kahvesi her zaman işe yaramayabilir.

Türk Kahvesinin Cilde Faydaları

■ Türk kahvesi ile cilt bakımı ve Türk kahvesi ile cilt maskesi yaptığınızda, özellikle peelinglerle, cildinizin daha genç ve sıkı görünmesini sağlayabilirsiniz.
■ Türk kahvesinin cilde faydalarından bir diğeri de deri altındaki damarları daraltmasıdır. Bu sayede cildinizdeki şiş görünümden ve şişliklerden kurtulabilirsiniz.
■ Selülitleri gideren etkisi ise yıllardan beri bilinmektedir.

Türk Kahvesi İle Cilt Bakımı

■ Zeytinyağı ve Türk kahvesi karışımını kullanarak cildinize uygulayacağınız peeling sayesinde siyah noktaların oluşumunu engelleyeceğiniz gibi, cildinizi nemlendirebilir ve daha yumuşak bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken malzeme ve ölçüler ile birlikte izleyeceğiniz adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

• 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
• 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

Bir küçük kase içerisinde zeytinyağı ve Türk kahvesini karıştırın. Ardından cildinize uygulayın ve iyice yayılmasını sağlayın. Sonraki adımda ise bu maskeyi cildinizin iyice emmesi için beş dakika bekleyin. Sürenin bitiminde soğuk su ile durulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk başta bu işlemin cildinizi yağlandırdığını düşünebilirsiniz. Bu etki zeytinyağı kullanmış olmanızdan kaynaklanmakta olup, durulama işlemini tam olarak gerçekleştirdiğinizde ortadan kalkmış olacaktır. Türk kahvesi ile cilt maskesinden etkin sonuç almak için uygulamayı haftada 1 – 2 sefer tekrarlamanız yeterli olacaktır.

■ Türk kahvesi ile cilt bakımında, onu soda ile karıştırıp kullanarak da etkisinden faydalanabilirsiniz. Bu uygulama için gerekli malzemeler ve işlemin uygulanış adımlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

• 1 yemek kaşığı Türk kahvesi
• Bir kaç damla soda

Bir kasenin içerisine önce Türk kahvesini koyup, sonra da üzerine sodayı ilave ederek macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Soda yeterli gelmezse biraz daha ilave edebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz macun kıvamındaki Türk kahvesi ile cilt maskesi karışımını cildinize dairesel hareketlerle uygulayın. On dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulayabilirsiniz.

■ Esmer şeker ve Türk kahvesini bir arada kullanarak da Türk kahvesinin cilde faydalarından yararlanabilirsiniz ki hem Türk kahvesi; hem de esmer şekerin peeling etkilerinin bulunduğunu pek çoğumuz biliyoruz.

• 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
• 2 tatlı kaşığı esmer toz şeker
• 1 tatlı kaşığı vanilya özütü

Karışımı isterseniz küçük bir kasede; isterseniz de ölçülerini birebir arttırarak küçük bir kavanozda saklayabilirsiniz. Kavanoz kullanırsanız, fazla gelen karışımı bir sonraki kullanıma kadar saklama şansına sahip olmuş olursunuz. Tanecikli yapıları ile cildinizi ovduğumuzda arındırıcı etki gösteren, Türk kahvesi ile cilt maskesini cildinize banyo öncesinde uygulamalı; ardından da bir müddet bu şekilde beklemelisiniz. Sonrasında rahatlıkla banyonuzu yapabilir ve ardından cildinizdeki yumuşaklığı fark edebilirsiniz.

■ Türk kahvesini limonla karıştırıp peeling yaptığınızda, başınız siyah noktalarla dertte ise bu sorundan kurtulabilirsiniz.

• 1 tatlı kaşığı limon suyu
• 1 yemek kaşığı Türk kahvesi

Malzemeleri küçük bir kase içerisinde karıştırarak koyu kıvamlı bir macun elde edin. Sonra da bu macunu cildinize uygulayarak on dakika beklemesini sağlayın. Türk kahvesi ile cilt bakımını bu şekilde yapmanız halinde, limon cildinizdeki fazla yağı alacak; Türk kahvesi ise gözeneklerinizin açılmasını sağlayacaktır.

■ Türk kahvesinin cilde faydalarından yararlanmak için uygulamanızı önereceğimiz son Türk kahvesi ile cilt bakımı önerisinin içerisinde badem yağı da bulunuyor.

• 3 çorba kaşığı Türk kahvesi
• 3 çorba kaşığı badem yağı
• 1 limon kabuğunun rendesi
• 1 tatlı kaşığı çam sakızı

Bir kasenin içerisine Türk kahvesini, rendelemiş olduğunuz limon kabuğunu ve öğütülmüş çam sakızını alıp karıştırdıktan sonra, üzerine de karışımın ıslanmasını sağlayacak kadar badem yağı ilave edin. Haftada bir kere bu maskeyi kullanmanız yeterli olacaktır. Banyo sırasında, bu maske ile cildinizi ovun. Böylece cildinizdeki koyu renkli lekelerin rengi açılacak ve cildinizin görünümü daha aydınlık olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.