Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Yapabilecekleriniz

Ergenlik dönemi itibari ile yeterli yapılmayan cilt bakımı ve özellikle de cilt temizliği, beraberinde siyah noktaları getirir. Siyah noktaların bir ileri aşaması da sivilcelerdir. Siyah noktalar, cilt altındaki yağ tabakası ile cilt üzerinde bulunan kirin birleşmesinden ortaya çıkmaktadır. Peki siz, siyah noktalardan kurtulmak istemez misiniz? İlerleyen bölümlerde sizlere, siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemler önerecek ve siyah noktalardan kurtulmak için evde yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Ergenlik döneminde hormonlarda meydana gelen değişiklik dolayısı ile yağ üretimi artmaya başlar ve cilt gözeneklerinde birikintiler oluşur. Eğer gözenekler tıkalı değil ise yani kir söz konusu değil ise söz konusu yağ tabakası bu gözeneklerden atılır. Ancak durum farklılık gösterirse, gözenekler kir ile tıkalı ise ve söz konusu bu kir dolayısı ile yağ atılamıyorsa siyah noktaya dönüşür. Her siyah nokta sivilce olmayabilir; ama her sivilcenin öncesi siyah noktadır.

Bazı dönemlerde siyah noktaların oluşumunda artışlar söz konusu olabilir. Bu dönemleri şu şekilde sıralayabiliriz:
■ Değişen hormonlar dolayısı ile vücudun aşırı yağ ürettiği ergenlik dönemi
■ Güneşin aşırı etkili olduğu yaz aylarında, hassas ciltlerde siyah noktalar daha çok görülür.
■ Hormon değişiklikleri kadınların regl döneminde de söz konusu olur ve siyah noktalar, tıpkı ergenlik döneminde olduğu gibi regl döneminde de sık görülür.
■ Çok sık kozmetik ürün kullanılan dönemlerde cilt gözenekleri tıkanacağı için siyah noktalarda artış olur.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Yapabilecekleriniz

Siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemleri sizlere teker teker sayacağız. Ancak şu detayı da belirtmeden geçmeyelim. siyah noktalardan kurtulmak için esas olan, gözenekleri tıkayan kirin temizlenmesidir. Böylece cilt altındaki yağ tabakası, gözenekleri tıkamadan ciltten atılabilir. İşte bu noktada, siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemler:

■ Siyah noktalardan kurtulmak için evde yapabileceklerinizin en basiti buhar banyosudur. Bir tencerenin içerisinde suyu kaynatın. Sonrasında başınızı bu tencerenin üzerine getirip biraz yukarda tutun ve başınızın üzerine de havlu kapatarak buharın dağılmasını önleyin. Bu esnada suyun üzerinize dökülmemesine ve yanmamaya özellikle dikkat edin. Bu işlem sizin gözeneklerinizin genişlemesini sağlayacak ve siyah noktalardan kurtulmak için uygun ortamı size sunacaktır. Bir kulak temizleme çöpünü alıp, siyah noktalarınızı temizleyebilirsiniz. Mikrop kapmamak adına tırnaklarınızı ve parmaklarınızı kullanmamalısınız. İşlem sonrasında yüzünüzü bol su ile durulayıp, ardından da cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile iyice nemlendirmelisiniz.

■ Siyah noktalardan kurtulmak için evde yapabileceklerinizden bir diğeri de limonlu yoğurt karışımıdır. Bu karışımı hazırlamak için bir kasenin içerisine yoğurdu alıp üzerine de limon sıkın. Malzemeleri birbiri ile iyice karıştırın. Sonrasında cildinize, göz çevresi hariç uygulayın ve yirmi dakika boyunca beklemesini sağlayın. Bu esnada yoğurtlu limon cildinizde sertleşecektir. Sürenin sonunda ılık su ile durulayabilirsiniz.

■ Bir kasenin içerisine bir miktar su koyup üzerine de elma sirkesi ilave edin. Ardından da sirke ve suyu birbirine iyice karıştırın. Bu karışımı siyah noktaların olduğu bölgeye pamuk yardımı ile uygulayın. Söz konusu işlemin sonrasında bir süre bekleyip, ardından cildinizi ılık su ile durulayın. Gözeneklerin içerisindeki mikropları temizleyecek olan sirke, bölgede siyah noktaların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası