Sivilce Oluşumu Nasıl Önlenir?

Sivilce sorunu her insanın hayatında en az bir dönem mutlaka karşısına çıkmıştır. Bu dönem bazı kişiler için ergenlik dönemi olur, dönem sonunda sivilcelerden kurtulunacağını düşünebiliriz, ama sonrasında cildimizde uzun süreli kalan sivilcelerimizi gördüğümüz zaman, bu durum bizim adımıza üzücü oluverir. Peki sivilce olmaması için ne yapmalı? Sivilce oluşumu nasıl önlenir? Yazımız içerisinde size, kendinizi kötü hissetmenize, özgüveninizi kaybetmenize neden olabilen sivilce oluşumunu önlemek ile ilgili yapabileceğiniz basit, ama etkili yöntemlerden söz etmeye çalışacağız…

Sivilce Olmaması İçin Ne Yapmalı?
Sivilce Oluşumu Nasıl Önlenir?

• Sivilce oluşumunu önlemek için olabildiğince az makyaj yapmalısınız. Kullandığınız kozmetik ürünler ise, su bazlı olmalı. Yağlı içeriğe sahip kozmetik ürünlerin gözeneklerinizi tıkayarak sivilce oluşumuna neden olduğunu unutmamalısınız, ve bu durumun sadece cilt için değil, saçta kullanılan bakım ürünleri için de geçerli olduğunu bilmelisiniz. Saçlı deri, ve alın bölgesinde sivilce oluşumuna neden olan, yağlı saç bakım ürünleridir. Bu nedenle, alacağınız tüm kozmetik ürünlerin su bazlı olmasına, yağ içeriğinin olabildiğince az olmasına dikkat etmeli, ürünlerin üzerinde Non-Komedojenik ibaresini görmeye özen göstermelisiniz.

• Cildinizde bulunan sivilcelere dokunmayın. Bu durum mikrobun, sivilcenin bulunmadığı yerlere bulaşmasına da neden olabilmektedir. Bunun yanında, sivilce sıkmak çok büyük bir yanlıştır. Hem, biraz önce belirttiğimiz gibi mikrobun başka yerlere de dağılmasına neden olur, hem de sıktığınız sivilcenin yerinde leke kalmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle, yüzünüzde sivilce varsa, elinizi yüzünüzden uzak tutun.

• Gün içerisinde olabildiğince çok su için. İçtiğiniz su cildinizde esnekliğin artmasına, dolayısı ile gözeneklerde bulunan, ve tıkanmalara neden olan atıkların ciltten atılmasına yardımcı olacaktır.

• Sigara ve alkol kullanmayın. Bu iki zararlı alışkanlık cildinizde bulunan elastik dokuların zarar görmesine neden olur, ve bu nedenle cildinizde hem kırmızı noktalar oluşur, hem de kaşıntı artar.

• Sivilce olmaması için ne yapmalı sorusunun yanıtları arasında stresten uzak durmak da yer almaktadır. Çünkü stres, vücuda pek çok zarar verdiği gibi, sivilce oluşumuna da neden olmaktadır.

• Doğru yiyecekler seçin. Baharatlı yiyecekler, kuru yemişler, ve turşu gibi sağlıklı da olsa sivilceye meyil veren yiyecekleri tüketmekten olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası