Selülit Nedir – Nasıl Geçer – Neden Olur – Selülit Tedavisi

Selülit nedir sorusu hakkında pek çok kişi, pek çok fikir üretmektedir. Neden olur sorusunun yanıtları ile ilgili düşüncelerin bazılarında selülitin doğal bir durum olduğu kanısı hakimdir. Ve bu durumun önüne geçmeye çalışmakla zaman kaybedilmesinin gereksiz olduğu düşünülmektedir.

Kimileri de derler ki: selülit bir cilt hastalığıdır. Ve çözülmesi gerekmektedir. Peki aslolan nedir? Uzmanların da belirttiği gibi, selülit bir cilt sorunudur. Ve başa çıkma yollarının bilinmesi, gereken ilk koşuldur. İlerleyen bölümlerde bu bilgilere ek olarak, selülit tedavisi ile ilgili detayları da bulabileceksiniz.

Yani artık yaz aylarında plajlarda selülitlerinizle dolaşmak zorunda değilsiniz. Mini eteklerinizden selülitleriniz sebebiyle vazgeçmek durumunda da değilsiniz. Bilmeniz gereken bir kaç basit şey ve yapmanız gereken bir kaç basit adım var. Sonrasında ise elveda selülitler.

Selülit Nedir?

Selülit nedir sorusuna herkes detaylı bir yanıt almak istiyor. Çünkü her birimiz bu sorunla karşılaşabiliriz. Özellikle de kadınsak… Dolayısı ile de onu gördüğümüzde tanımalıyz. Çünkü böylece onunla daha kolay başa çıkabiliriz. O halde selülit nedir?

Selülit Ne Demek

Selülit Nedir

Vücutta bulunan yağ hücrelerinin, cilt tabakalarının arasından görünmesi durumu selülit olarak tanımlanabilir. Bazen yumru; bazen ise çukur şeklinde ortaya çıkabilir. Dolayısı ile de uzmanların belirtmiş oldukları gibi selülit bir cilt sorunudur.

Kadınların %80 – %90 gibi büyük bir çoğunluğunda mevcuttur. Onu portakal kabuğu görünümü ile rahatlıkla tanıyabilirsiniz. Erkeklerde de söz konusu olabilen bu durum kadınlarda daha çok göze çarpar. Bunun sebebi iki cins arasındaki yağ, kas ve bağ dokusunun farklı dağılımıdır.

Selülit Ne Demek?

Selülit ne demek sorusuna farklı şekilde şöyle de yanıt verebiliriz. Estetik bir cilt problemi olan selülit, genellikle kalça, karın ve uyluk bölgelerini etkiler. Portakal kabuğu görünümündedir. Cilt yüzeyinde çukurlu ve tümsekli bir etki yaratır. Cildin üst tabakalarında, yağ hücrelerinin konumlanması ile komplikedir.

Selülit Nedir

Selülit Ne Demek

Kadınlarda daha çok karşılaşılan bu problem aslında erkeklerin de sorunudur. Ancak yağ, kas ve bağ dokuda farklı yapılanma dolayısı ile kadınlarda daha çok dikkat çeker. Genel olarak anlatmak istersek selülitin küçük bağ dokusu bantlarının dikey olarak uzanmasından söz edebiliriz.

Böylece cildin üst yüzeyi diklemesine uzanarak tabakayı vücudun daha derin kısımlarına bağlar. Ve aslında o kadar çok bilnmektedir ki, herhangi biri selüliti gördüğünde ilk bakışta tanır. Peki ama neden bu sorunla başbaşa kalmak durumundayız? Ya da zorunda mıyız?

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit nasıl geçer sorusuna farklı şekillerde yanıtlar vereceğiz. Şu an mevsimin kış olması ve yaza kadar zamanınızın bulunması dolayısı ile ilk olarak doğal yöntemleri denemenizi öneriyoruz. Çünkü her ne kadar estetik problem yaratıyor olsa da selülit bir sağlık sorunu değil.

Selülit Nasıl Giderilir

Selülit Nasıl Geçer

Dolayısı ile hayatınızda dış görünüşünüz haricinde sizi çok fazla etkilemiyor. Hal böyle olunca da yüksek paralar harcamadan önce doğal yöntemleri denemenizin mantıklı olacağını düşünüyoruz. Peki neler yapabilirsiniz?

■ Selülit nasıl geçer sorusunun ilk yanıtı, kuru cildi kuru fırça ile fırçalamaktır. Bu fırçanın at kılından yapılmış olanlarının daha etkili olduğunu biliyoruz. Yapmanız gereken şey sadece fırçayı kalbinize doğru, uzun ve yuvarlak süpürme hareketleri ile kullanmaktan ibaret.

Zamanınız varsa işlemi günde iki sefer de yapabilirsiniz. Böylece gözenekleriniz açılır. Kan dolaşımınız hızlanır. Hücre yenileme miktarınız artar. Cildinizin sıkılaşması da alabileceğiniz sonuçlar arasında yer almaktadır. İşlem sırasında dairesel hareketler yapmayın. Yukarı aşağı hareketinden de kaçının.

Fırçalama işlemine ilk olarak ayaklarınızdan başlayıp yukarı doğru çıkın. Ardından da kollarınızdan göğsünüze doğru devam ederek işlemi tamamlayın. Ancak çok sert hareketlerden kaçınmanız gerektiğini de unutmayın. Amacınız cildinizi uyarmak ama rahatsız etmek ya da kızartmak olmamalıdır.

■ Elma sirkesi de selülit nasıl geçer sorusunun doğal yanıtları arasında yer alıyor. Hem de çok sağlıklı olduğunu bilmeyen yoktur. Bunun için hem kendinize hem de elma sirkesine 6 hafta zaman tanımalısınız. Yapmanız gereken, her gün bir bardak suya iki çay kaşığı elma sirkesi karıştırıp içmek.

Bu uygulamayı düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin. İlerleyen bölümlerde, kahvenin selülite neden olduğunu göreceksiniz. Kahve nedense, elma sirkesi de sonuç olabilir değil mi? O halde denemeye değer.

Selülit Kremi

Selülit kremi olarak kozmetik mağazalarından çok sayıda ürün satın alabilirsiniz. Ancak doğal kremleri kendiniz de hazırlayabilir ve selülitli bölgelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu kremler arasında ilk olarak elma sirkesi ile yapabileceğiniz uygulamadan söz etmek isteriz.

Selülite Ne Sürüpür

Selülit Kremi

■ Elma sirkesini selülit kremi olarak kullanmak için ilk olarak bir masaj kremi ya da masaj yağı edinin. Ardından bir miktar alıp, içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın. Sonra da bu karışımı selülitli bölgeye günde iki kez uygulayın. Hareketlerinizin nazik olmasına dikkat edin.

■ Kahve ve şeker karışımı birselülit kremi de hazırlayabilirsiniz. Bu kremi kullanmayı pek çoğunuz biliyorsunuz. Ya da bildiğinizi sanıyorsunuz. Çünkü biz kahve peelingini genellikle kahvenin telvesi ile yaparız. Ancak bu sefer pişmemiş yarım su bardağı ince çekilmiş kahve kullanacağız.

İçerisine çeyrek su bardağı da esmer şeker ekleyip iki malzemeyi birbirine karıştıracağız. Elde ettiğimiz bu karışımı selülitli bölgeye dairesel hareketlerle uygulayarak 10 dakika beklemesini sağlayacağız. Sonrasında bölgeyi bol su ile temizlememiz gerekecek.

Bu işlemi haftada bir kaç kez düzenli olarak uygulamamız halinde ise selülit tedavisi anlamında ciddi iyileşme ile karşılaşacağız. Burada tek yaşayacağınız problem, kahve ve şeker fiyatlarının artması olabilir. Ancak selülitlerden kurtulmak için değer öyle değil mi?

■ Evde yapabileceğiniz bir diğer selülit kremi önersi de şu şekilde: Bir kap içerisine 10 adet limonun suyunu sıkın. Limon suyu ile eşit miktarda susam yağını da kaba ilave edin. Ardından 20 adet aspirini de ezerek malzemeleri birbirine iyice karıştırın.

Hazırlamış olduğunuz karışımı selülitli bölgeye uygulayıp, 10 dakika bekleyin. Sonrasında bölgeyi ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 1- 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Selülit Tedavisi

Selülit tedavisi için denenebilecek bir diğer doğal yöntem de yeşil çay kullanımı. Anti inflamatuar olma özelliği ile yeşil çay da elma sirkesi kadar sağlığa yararlı. Bunun için yapmanız gereken, her gün bir bardak yeşil çay içmekten ibaret. Bitki sorunlu bölgelerdeki yağları kırıyor. Ve selülitli görünümü yok ediyor.

Selülite Ne İyi Gelir

Selülit Tedavisi

■ Adaçayı da selülit tedavisi için önemli bir diğer bitki. Onun da sağlık açısından çok önemli faydaları bulunuyor. Kan dolaşımını hızlandırıyor ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Ancak günde bir kaç bardak tüketmeniz gerekiyor. Bir bardak yeterli olmuyor.

■ Hindistancevizi yağının da cildi yatıştırıcı etkisi azımsanamaz. Dolayısı ile harici olarak selülitli bölgeye günde bir kaç kez uygulayabilirsiniz. Bir kaç saat beklemenin ardından bölgeyi bol su ile temizlemeyi ise ihmal etmeyin. Dikkat ederseniz dahili tüketimden söz etmiyoruz.

Manuka balı yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlıyor. Aynı zamanda selülit tedavisi için de aktif olarak kullanılabiliyor. Temini için internet ortamında kısa bir araştırma yapmanız yeterli. Az bir miktar manuka balını sorunlu bölgeye uygulayın. Bir kaç saat sonra da bol su ile yıkayın.

Calendula çiçeği de kan dolaşımını hızlandıran başka bir bitki. Aynı zamanda vücuttaki kolajen üretimini arttırıyor. Kullanımı için ilk olarak bitkiyi sıcak suyun içerisinde 10 dakika demleyin. Ardından suyun içerisine bir bezi batırarak bitkinin beze geçmesini sağlayın.

Sonra da bu bezi selülitli bölgeye uygulayın. 20 dakika kadar bekleyip, ardından cildinizi bol su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi günde bir kaç sefer tekrarlamanız önerilmektedir. Kısa zamanda sonuçlarını almaya başlarsınız.

Selülit Nasıl Gider?

Selülit nasıl gider? Selülit nedir sorusunun yanıtlarının ardından sonra öğrenmemiz gereken konulardan bir diğeridir. Selülit tedavisinde, herşeyden önce tuz alımını azaltmak gerekmekir. Aynı zamanda bol miktarda su içmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Selülit Nasıl Geçer

Selülit Nasıl Gider

Bu belirtilen iki kural ile selülit tedavisinde başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Çünkü bu şekilde, dokulardaki sıvı değişimi normale döndürülmüş olacaktır. Bu sayede de selülit tedavisi etkin bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Bilmeniz gereken bir diğer nokta da beslenme düzeninizin önemi konusudur. Gazlı içecekler, kızartma, cips, fest-food, sos ve çikolatanın hayatımızda mümkün olduğunca az olmasına dikkat etmelisiniz. Sigara içerken selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız, vitamin desteği almalısınız.

Selülitten kurtulmak için bir takım sebze ve meyvelerin varlığından da haberdar olmanız gerekmektedir. Selülitten kurtulmak için tüketilmesi gereken gıdalar: antep fıstığı, ananas, pirinç ve lahanadır. Yaza, selülitlerinizden kurtulmuş bir şekilde merhaba demek istiyorsanız, bu besinleri bolca tüketmelisiniz.

Pek çok kadın, kahvenin selülit nedenleri arasında yer almasından yana şikayetçi idi… Bu konuya da bir nokta koymak istersek, uzmanlar selülit nedenleri arasında kahvenin yer aldığına dair hiç bir araştırmanın bulunmadığını belirtmektedirler… Yani kahcve tüketimine korkmadan devam edebilirsiniz.

Selülit Neden Olur?

Selülit neden olur? Neden yağ dokularının içerisinde sıvı ve toksinler birikir? Selülitin nedenlerini bilmeden selülitten kurtulmak mümkün müdür? Elbette ki değildir. O halde bu nedenleri maddeler halinde sıralayalım.

Selülit Nedenleri

Selülit Neden Olur

■ Hormonal rahatsızlıklar
■ Zayıf beslenme
■ Stres
■ Yetersiz vücut bakımı
■ Kötü alışkanlıklar
gibi sebepler selülit neden olur sorusuna yanıt niteliği taşır. Bu nedenleri göz önünde bulundurduğunuzda, selülitin neden sadece kilolu kadınlarda olmadığını daha iyi anlarsınız. Kurtulmak istediğinizde ise sizde söz konusu nedenleri hayatınızdan çıkartmanız gerekmektedir.

Aksi halde siz selülit tedavisi yapsanız dahi problemi yeniden yaşama olasılığınız oldukça yüksektir. Tüm bunlarla birlikte, selülit nedir sorusunun yanıtı konusunda da yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Göreceksiniz ki bu sorundan kolayca kurtulacaksınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.