Sağlıklı Bronzlaşma Yolları

Yaz aylarının gelmesini çok bekledik; ve en nihayetinde gelen yaz ile, hava sıcaklıkları da iyiden iyiye yükselmeye başladı. Hal böyle olunca da bizler kendimizi denizlere, havuzlara atmak istedik… Bu durum beraberinde sağlıklı bronzlaşma kavramını getirdi. Çünkü, denizin tuzlu suyu ile güneşin altında yattığınızda, biliyorsunuz ki sonrasında cildiniz biber gibi yanacak; ve siz, yoğurt sürmek durumunda kalacak, vücudunuzun yanmaması için soğuk sularla duş almaya çalışacaksınız. Peki yok mu bunun başka bir yolu? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, sağlıklı bronzlaşmak için neler yapmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan, sağlıklı bronzlaşma yollarını bulabileceksiniz.

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılmalı?

• Evet, sağlıklı bronzlaşma yolları arasında güneşte yatmak yer alır… Ama, hem güneşin altında yatmadan önce, cilt durumunuza uygun bir koruyucu krem kullanmalı; hem de, güneşin altında uzun süre yatmamalısınız. Pek çok kişi, güneş koruyucu kremlerin, bronzlaşmayı engellediğini söyler. Siz onlara inanmayın. Bronzlaşmanızı sağlayacak pigmentler, siz güneşin altında güneş koruyucu ile yatıyor olsanız da çalışırlar. Aksi halde cildiniz yanıp kuruyacağı için, sağlıklı bronz; ve parlak bir tene sahip olamazsınız.

• Güneşe, bronzlaşmak için çıkacağınız ilk gün, bekleme sürenizi yarım saatten uzun tutmamalısınız. Bununla birlikte, sonraki gün 35, ondan sonraki gün 45 dakika şeklinde, zamanı her gün 5 – 10 dakika uzatarak devam edebilirsiniz. Güneşe cildinizin vereceği tepki diğer insanlardan farklı olabilir; ama süreleri söz konusu şekilde ayarlayacak olursanız, teninizin kalıcı bronzluğa sahip olacağını da unutmamalısınız.

• Sağlıklı bronzlaşma adına içinizi rahatlatacak bir bilgiyi de sizlerle paylaşalım: Güneşin altında ne kadar çok kalırsanız, o kadar çok bronzlaşmazsınız. Siz güneşin altında gerektiği kadar kalıp, sonrasında kapalı mekana gittiğinizde de, sizin bronzlaşmanıza neden olan melanin isimli pigment, sizi bronzlaştırmaya devam eder. Yani, diyelim ki güneşin altından kalktığınızda bronz değildiniz, ama bir kaç saat sonra, ya da bir gün sonra bronz bir ten görürseniz, şaşırmayın.

• Sağlıklı bronzlaşma yolları arasında, bronzlaştırıcı yağlardan da yardım alabilir; ve bu şekilde de bronzlaşma sürecini hızlandırabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, havuç yağı, ve papaya yağlarının bu anlamda size katkı sağlayacağını belirtelim. Peki nasıl yapmalısınız? İlk olarak cildinize uygun güneş koruyucuyu kullanıp, ardından da üzerine, isimlerini saydığımız yağlardan dilediğiniz birini uygulayabilirsiniz.

• Bronzlaşmaya çalışırken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de, cildinizin kurumasına izin vermemek adına, onu bolca nemlendirmektir. Bunu, her şeyin öncesinde bol su içerek gerçekleştirmelisiniz. Bunun haricinde, cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

• Cildinizin kendini sürekli olarak yenilediğini; ve bu nedenle de, bir kere bronzlaşmanın size tüm yaz yeterli olmayacağını unutmamalısınız. Bu anlamda, cildinizin bronzluğunu yitirmesini, ve bronzlaşma sürecini yeniden başlatmak için çaba harcamamak adına, düzenli olarak güneşlenmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası