Patates Cilde İyi Gelir Mi?

Patates günlük hayatımızda severek tükettiğimiz, ama yüksek Karbonhidrat içeriği dolayısı ile diyet yapanlar tarafından tüketilmesi çok da önerilmeyen bir sebze olarak biliniyor. Peki içeriğinde Magnezyum, Kalsiyum, Karbonhidrat, Potasyum, Fosfor, A, B, ve C vitaminlerini bulunduran patates cilde iyi gelir mi? Patatesin cilde faydaları nelerdir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, Patatesin Cilde Faydaları hakkında detaylı bilgileri bulabileceksiniz…

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?
Patates Cilde İyi Gelir Mi?

• Patatesin cilde faydalarından ilki, cilt kırışıklıklarını azaltması; oluşumuna olabildiğince engel olması… Bildiğimiz gibi, 20’li yaşların ortalarından itibaren kırışıklıklar yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Patates suyunu cildinize, parmak uçlarınızla, nazik hareketlerle masaj yaparak uygulamanız halinde, söz konusu kırışıklık önleme, ve azaltma etkisinden yararlanabilmeniz mümkün olacaktır.

• Cilt lekelerinin azalmasına da katkısı olan patates suyunun, cilt bakımına soğuk olarak; ve her gün dahil edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda yapmanız gereken şey: Soğuk haldeki patates suyunu cildinize pamuk yardımı ile uygulamaktan ibaret…

• Özellikle yaz aylarında karşılaşılan güneş yanıklarından da patates suyu ile kurtulabilmeniz mümkün. Güneş yanığı demek, hem yanma hissi; hem de kızarık, soyulmuş görünüm demek… Ancak, eğer pamuk yardımı ile cildinize patates suyu uygularsanız, hem görüntü; hem de his bakımından rahatlama yaşayacağınızı göreceksiniz.

Patatesin Cilde Faydaları Ve Patates İle Cilt Bakımı

• Patatesin cilde faydalarından bir diğeri de, göz çevresindeki morluk; ve koyu halkaların giderilmesidir. Bu koyu halkalar; ve morluklar, bazen uykusuzluk, yorgunluk, bazen stres; bazen de sigaradan ileri gelebilir… Patates suyu ile pamuk yardımı alarak bölgeye uygulayacağınız masaj ise, her ne sebeple olursa olsun, sizin bu koyu halka; ve morluklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

• Tam da içerisinde bulunduğumuz kış aylarında, patatesin cilde faydalarından yararlanmak adına, cilt kuruluğunu gidermeyi deneyebilirsiniz… Bu seferki uygulamanız gereken işlem, patates suyunu cildinize uygulamak değil, içmektir… Bu sayede hem cildinizdeki, hem vücudunuzdaki toksinlerden kurtulursunuz, hem de gün içerisindeki su gereksiniminizi gidermiş olursunuz.

• Patates ile cilt rengini açmak da mümkün… Bunu esmer tenliyken beyaz tenli olmak şeklinde düşünmeyin… Buradaki amaç cilt tonunu eşitlemek… Fondöten, ya da kapatıcı kullanırken de bunu yapıyoruz; ama günümüzde bazı kremlerle de bu uygulamayı gerçekleştirebilmek mümkün… Ama hepsinin içeriğinde kimyasal olduğunu bilmeyenimiz yok… Fakat patates suyu, limon suyu ile karıştırılıp cilde uygulandığında, koyu renk görünümünün düzgünleştirilmesi olanaklı hale getirilebilecektir. Bu karışımı tonik olarak kullanmayı deneyebilirsiniz mesela…

• Sabah saatlerinde, aç karna içeceğiniz bir bardak patates suyunun, cilt yaşlanmasını geciktirdiği, ve hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunduğunu belirtelim. Bununla birlikte, eğer patates suyuna zeytinyağı karıştırır; ve bu karışımı göz çevresine uygularsanız, kaz ayağı görünümünü de azaltabilirsiniz.

Lekeli Ciltler İçin Patates Maskesi

• Bazı sabahlar, gerek çok uyuduğunuz, gerek önceki günün yorgunluğunu atamadığınız için göz şişkinliği ile karşılaşabilirsiniz. Patates suyu bu noktada da işinize yarar… Yapmanız gereken, söz konusu patates suyunun içerisinde pamuğu bir süre bekletmek, ve sonrasında da göz çevresine uygulamaktan ibarettir. Yüzünüz şişse, bunu yüzünüze de uygulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası